REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaBarbara Kruger – bezwzględna obserwatorka rzeczywistości

Barbara Kruger – bezwzględna obserwatorka rzeczywistości

-

Do 24 stycznia w The Art Institute of Chicago mona zwiedzać wystawę prac Barbary Kruger „Thinking of You. I Mean Me. I Mean You”.  Ekspozycja wykracza poza tradycyjną przestrzeń wystawienniczą i ogarnia swoim zasięgiem inne powierzchnie muzealne, jak również miejskie. To największa prezentacja prac artystki od 20 lat, którą zorganizowano wspólnie z Los Angeles County Museum of Art (LACMA) oraz The Museum of Modern Art w Nowym Jorku. 

Od ponad 40 lat amerykańska artystka jest krytyczną obserwatorką otaczającej nas rzeczywistości. Kruger zawraca się do mediów i polityków w ich własnym języku; sensacyjnym, autorytarnym i bezpośrednim. Łączy obrazy z prowokacyjnym tekstem. Jej fenomenalne instalacje oraz obrazy i słowa skłaniają nas do refleksji nad tym jak kształtuje się nasza tożsamość. Kruger zwraca się bezpośrednio do odbiorcy, żeby odsłonić i podważyć dynamikę władzy nad naszą tożsamością, pożądaniem i konsumpcjonizmem społeczeństwa. 

REKLAMA

Wśród dzieł artystki prezentowanych na wystawie znalazły się obrazy, kolaże, instalacje oraz prace audio i wideo. Uwagę zwiedzających zwraca imponująca instalacja „Untitled (Forever)”, powstała w 2017 roku, na którą składają się duże teksty, pokrywające wszystkie cztery ściany i podłogę sali wystawowej. Projekt zaskakuje niebywałą skalą i nietypowym sposobem prezentacji. Kluczowe myśli odzwierciedlają zdania Virginii Woolf i George’a Orwella, a tym samym rozwijają idee artystki na przestrzeni ostatnich 40 lat.

Do najbardziej rozpoznawalnych dzieł prezentowanych podczas ekspozycji należy „Truth”, przedstawiający dwie dłonie z widocznym mankietem marynarki, trzymające kawałek papieru lub materiału, na którym widnieją słowa „truth” (prawda). Tło obrazu jest jasnozielone, a całość obramowana jest czerwoną linią. Ten kawałek papieru przypomina banknot. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że praca ta stanowi krytyczną ocenę konsumpcjonizmu, w którym pieniądz stał się wyznacznikiem szczęścia. 

Wystawa „Thinking of You. I Mean Me. I Mean You” przybliża twórczość wybitnej artystki Barbary Kruger, jednocześnie skłaniając nas do refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością oraz naszą własną egzystencją.

Alicja Jarosz Gunawardhana
redakcja@zwiazkowy.com

REKLAMA

2109291116 views

REKLAMA

2109291348 views

REKLAMA

REKLAMA

2111087739 views

REKLAMA

2109291489 views

REKLAMA

2109291588 views

REKLAMA

2109291696 views