REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaWici zaprezentowały polski i amerykański folklor na 17. festiwalu w Zacatecas

Wici zaprezentowały polski i amerykański folklor na 17. festiwalu w Zacatecas

-

Od kilku lat CIOFF gości nasz zespół na swoich festiwalach. W tym roku reprezentacja zespołu przebywała na festiwalach we Francji i Portugalii, a juniorzy pojechali do Meksyku. Festiwal w Meksyku gościł nas po raz drugi, jest to ciekawy i ogromny festiwal, siedemnasty już raz się odbywał. W tym roku udział wzięło 25 zespołów z całego świata m.in. z Rosji, Francji, Wenezueli, Kanady, Chile, Egiptu, Francji, Brazyli i różnych regionów Meksyku.

REKLAMA

 

Festiwal rozpoczął się paradą uliczkami starego miasta Zacatecas. Tysiące ludzi obserwowało występy i popisy poszczególnych grup. Polacy cieszą się w Meksyku szczególną sympatią ze względu na kult papieża Jana Pawła II, który jest tam powszechnie znany, szanowany i uwielbiany. Dzięki temu i na nas spada deszcz sympatii objawiający się głośnym “Viva Polonia” podczas przemarszu, czy występów.

 

W czołówce parady kroczył gubernator Zacatecas Miguel Alonso Reyes oraz wszyscy ważniejsi przedstawiciele CIOFF.

 

Festiwal trwał tydzień, występowaliśmy na różnych scenach Zacatecas i okolicznych miejscowości. W repertuarze mieliśmy tańce Spiszu, tańce amerykańskie, oberka z kujawiakiem i poloneza.

 

Kinga Wojdyła-Podstawska i Johanna Wawro, choreografki zespołu, towarzyszyły młodzieży w Zacatecas. Natomiast program przygotowały ww. panie oraz Monika Derdas, choreograf. Dyrektorem artystycznym “Wici” od 35 lat jest Magdalena Solarz.

 

Występy Wici cieszyły się dużą popularnością, Bardzo się podobał nasz repertuar zarówno polski jak i amerykański, a wiciowa kapela grała wspaniale.

 

W czasie, gdy nie występowaliśmy organizatorzy pokazywali nam to, co mają najciekawsze i z czego są najbardziej dumni. Byliśmy w nieczynnej obecnie kopalni srebra, kilkaset stóp pod ziemią, poznaliśmy niebezpieczeństwo pracy górników. W muzeum Rafael Coronel, obejrzeliśmy zbiory z 16 wieku.

 

Jednak największym powodzeniem cieszyły się imprezy, podczas których poznawaliśmy kolegów i koleżanki z innych zespołów. Młodzież prezentowała folklor kraju pochodzenia, a jednocześnie poznawała kulturę ludową z innych krajów świata. Wspólne zainteresowania i umiłowanie kultury ludowej powodowało integrację wśród ludzi, którzy pochodzili z różnych zakątków świata. Bardzo budujące były wspólne popisy instrumentalne kapel z różnych krajów. Okazuje się, że o wiele więcej nas łączy niż dzieli i to było bardzo optymistyczne przesłanie festiwalu.

 

Na zakończenie w barokowej katedrze odbyło się nabożeństwo, które zgromadziło wszystkich uczestników festiwalu. Zespół Wici i zespół z Kanady Biały Orzeł wspólnie zaśpiewały podczas mszy ulubioną pieśń papieża Jana Pawła II “Barka” oraz wspólnie odmówiły litanię do Matki Boskiej z Gwadelupy, czym doprowadziły do łez wzruszenia tłumy wiernych zgromadzonych w katedrze.

 

Pobyt w Zacatecas upłynął nam bardzo przyjemnie, ale stanowczo za szybko. W wolnym czasie oprócz zwiedzania, rozgrywaliśmy mecze piłki nożnej i zasadziliśmy drzewka na okolicznych wzgórzach na pamiątkę pobytu w tym mieście.

 

Festiwal zaczął się paradą i skończył się paradą. Tym razem było nam smutno, że musimy się rozstać. Ale wymieniliśmy wizytówki, przyjęliśmy zaproszenia i postanowiliśmy jeszcze kiedyś powrócić do tego bardzo sympatycznego miasta w Meksyku.

 

Serdeczne słowa podziękowania kierujemy pod adresem tancerzy i tancerek z zespołu Wici, kapeli oraz wspaniałych opiekunów i wolontariuszy: Łucji Szeligi, Barbary Krzystowczyk, Małgorzaty Moskalis oraz naszych opiekunów z Meksyku Aldo i Karla Ledesma.

 

Po festiwalu spędziliśmy jeszcze kilka dni w Meksyku zwiedzając ciekawe miejsca historyczne oraz miejsca kultu religijnego.

 

Do zobaczenia na ciofowskim szlaku!

 

17 września rozpoczynamy nowy rok w zespole. Będzie to rok wypełniony pracą szczególnie, że wiosną przyszłego roku będziemy obchodzić trzydziestolecie. Planujemy koncert jubileuszowy i już rozpoczynamy przygotowania.

 

Natomiast obecnie zapraszamy nowych tancerzy i tancerki w wieku od 4 lat. Więcej informacji na ten temat w ogłoszeniach w “Dzienniku Związkowym”. Próby odbywają się w Niles w White Eagle, w godzinach od 5 po południu do 10 wieczorem. Zapraszamy entuzjastów polskiego i amerykańskiego folkloru, przed nami dużo pracy, ale i mnóstwo przyjemności, a przede wszystkim okazja do zwiedzenia świata i zawierania nowych, wartościowych znajomości.

 

Zapisy do zespołu od 17 września w “White Eagle” w Niles w godzinach od 5:30 po poł. do 8:00 wieczorem.

Więcej informacji w ogłoszeniach ukazujących się w “Dzienniku Związkowym”, na internecie, facebooku i pod nr. tel. (773) 777 8800.

 

Johanna Wawro

Oprac.

Józef Walczyk

 

Foto:

Archiwum zespołu Ficha Fotografica

REKLAMA

2091034861 views

REKLAMA

2091035161 views

REKLAMA

2092831621 views

REKLAMA

2091035444 views

REKLAMA

2091035590 views

REKLAMA

2091035734 views