REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaTato, umiesz czytać? Zaproszenie do udziału w kampanii

Tato, umiesz czytać? Zaproszenie do udziału w kampanii

-

Akcja rozpoczęła się w Polsce w czerwcu 2001 reklamą telewizyjną. Humorystyczna scenka prosto z życia przeciętnej polskiej rodziny przedstawia mamę zajętą rozmową telefoniczną,  tatę pochłoniętego emocjami telewizyjnej relacji z meczu piłkarskiego. Do taty podchodzi dziecko: „Tatooo… Tatooo… Tatto!!! A ty umiesz czytać?” Tato próbuje zbyć niedorzeczne pytanie lekceważącym uśmiechem. „No to umiesz czytać, czy nie?” „Oczywiście!” – zniecierpliwiony mężczyzna szybkim ruchem sięga po leżącą obok gazetę i czyta: „ Legia-Górnik 2:0”. „DZIECKU!” – odzywa się głos z góry – „Czytanie dziecku! 20 minut dziennie! Codziennie!” 

 

REKLAMA

Tajemniczy głos uświadamia także młodym rodzicom, że “czytanie uczy myślenia, rozwija wrażliwość i wyobraźnię, pomaga zrozumieć siebie i świat”. 

 

Filmik odniósł zamierzony skutek i do akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” zaczęli przyłączać się ludzie świata artystycznego, naukowego i politycznego.

 

X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom trwa od 29 maja do 5 czerwca 2011 i rozpoczyna obchody jubileuszu 10-lecia kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, w którą zaangażowanych jest już blisko 6,400 koordynatorów i liderów oraz 2,600 miejscowości w całym kraju. 

 

Inaugurująca obchody konferencja prasowa odbyła się w warszawskiej Kordegardzie. Udział wzięli: minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, Irena Koźmińska – prezes Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, Krzysztof Dudek – dyrektor Narodowego Centrum Kultury oraz dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej. Podczas konferencji, prowadzonej przez Macieja Orłosia, przedstawiono dorobek kampanii, program obchodów jubileuszu, a także zapowiedziano rozszerzenie działalności na całą Europę poprzez uruchomienie programu All of Europe Reads to Kids

 

Autorką pomysłu była  Irena Koźmińska, założycielka Fundacji ABCXXI. Wymyślona przez nią kampania zaktywizowała rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy, wolontariuszy i zjednoczyła ich nie tylko wokół książek. Od wielu lat Irena Koźmińska walczy z „anemią emocjonalną współczesnych dzieci” pokazując, że czytanie to witamina i szczepionka dla ich umysłu oraz psychiki. Wyniki badań potwierdzają, że “maluchy, którym się czyta, są nie tylko bystrzejsze od swoich rówieśników. Wspólna lektura to także źródło pozytywnych emocji”. 

 

 Z okazji 10-lecia działalności fundacji zaplanowano wiele nowych form promocji czytania. Patronat nad Jubileuszem objęli: małżonka prezydenta RP Anna Komorowska, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

 

W całej Polsce odbywają się festyny, koncerty, spotkania z aktorami, wystawy książek i wydawnictw dla dzieci, wykłady. Niezwykle aktywnie, jak co roku, włączyły się media: radio, telewizja, prasa – zachęcają do wspólnego czytania. 

 

Wyniki badań statystycznych potwierdzają ogromny sukces 10-letnich wysiłków: minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił, że w ciągu dekady organizatorom udało się doprowadzić do tego, że 40 procent rodziców czyta swoim dzieciom książki. 

 

Wspólny czas spędzony z dziećmi – 20 minut dziennie – to inwestycja, która przynosi daleko idące korzyści zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Oto kilka fragmentów książki autorstwa Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej „Wychowanie przez czytanie” (wyd. Świat Książki):

 

“Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania. Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego, nic nie kosztuje, gdy korzystamy z biblioteki czy wymieniamy książki z innymi rodzicami, lub jest niedroga, gdy zaopatrujemy się w tanich księgarniach albo na wyprzedażach. (….)

 

Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Buduje to jego mocne poczucie własnej wartości – wewnętrzną siłę i wiarę w siebie, które wpłyną na jakość jego życia co najmniej tak znacząco, jak zdrowy kręgosłup czy zdrowe oczy. Codzienne głośne czytanie buduje mocną więź między rodzicem i dzieckiem. Więź z najbliższą osobą jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych dziecka, warunkiem, by mogło wyrosnąć na zdrowego emocjonalnie i dojrzałego człowieka.(…)  

 

 Trudno pominąć oczywiste korzyści językowe i umysłowe, które zresztą ściśle się łączą. Używanie bogatego i pięknego języka, umiejętność prowadzenia ciekawej konwersacji, łatwość publicznego wypowiadania się w sposób jasny, logiczny i obrazowy to atuty w życiu społecznym nie do przecenienia. (…)

   

Wyniki akcji są zauważalne nie tylko w domu, także w szkole: rodzice, pedagodzy i psycholodzy obserwują u dzieci m.in. wzrost zrozumienia tekstów i poleceń, poprawę koncentracji, łatwość wypowiedzi ustnych i pisemnych, wzrost motywacji do nauki i chęci do współpracy, powstawanie więzi pomiędzy uczniami oraz pomiędzy uczniami i czytającym nauczycielem, wzrost czytelnictwa wśród dzieci oraz spadek ilości aspołecznych zachowań”. 

 

 Dzięki działaniom Fundacji idee czytania i nauczania wartości zaskarbiły sobie w kraju ogromną życzliwość społeczeństwa, mediów i władz wszystkich szczebli, stały się wzorem dla akcji podejmowanych w innych krajach Europy.

 

•      •      •


Barbara Bilszta, dyrektor  Paderewski Symphony Orchestra oraz Akademii Muzyki PaSO zaprasza Polonię do podjęcia i współorganizowania kampanii na rzecz czytania dzieciom tu, w naszym mieście. „Zapraszam tatusiów, mamy, babcie, dziadków, ciocie i wujków, przyjaciół dzieci, aktorów, redaktorów programów radiowych i telewizyjnych, nauczycieli, wychowawców, właścicieli księgarń, klubów, kawiarni, liderów grup, organizacji – wszyscy dysponujemy środkami do podjęcia takich działań”. 

 

Tymczasem zachęcamy do odwiedzenia stron:  www.cpcd.pl , www.takwartozyc.pl oraz www.RodzinneCzytanie.pl.

   

Osoby, które chciałyby się włączyć do działań na rzecz akcji, prosimy o kontakt z biurem Paderewski Symphony Orchestra: tel. (773) 957-7777 lub e-mail: [email protected]. Zapraszamy na stronę www.pasochicago.org

 

(Informacja prasowa)

REKLAMA

2091022715 views

REKLAMA

2091023014 views

REKLAMA

2092819473 views

REKLAMA

2091023295 views

REKLAMA

2091023441 views

REKLAMA

2091023585 views