REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaSobotnie spotkania z poezją

Sobotnie spotkania z poezją

-


Poranek w Teatrze Chopina

REKLAMA

W Teatrze Chopina (1543 W. Division) na Starym Polskim Trójkącie ponownie zagościła poezja. Przypomnijmy, że niedawno w teatrze odbył się festiwal After Miłosz. Połączony z brunchem poranek poetycki (3 grudnia), w uroczym saloniku placówki, poświęcony był poezji Cypriana Kamila Norwida w polskim oryginale i w najnowszym przekładzie na język angielski Danuty Borchardt. Wybór wierszy – w wersji oryginalnej i w tłumaczeniu Borchardt – zatytułowany Poems ukazał się w tym roku nakładem oficyny Archipelago Books. Tomik można było nabyć pod koniec spotkania.

 

Danuta Borchardt po długiej karierze w psychiatrii klinicznej została tłumaczem i pisarzem. Otrzymała wiele prestiżowych nagród za swoje przekłady z polskiego na angielski, szczególnie dzieł Witolda Gombrowicza.

 

Utwory Norwida w obydwu wersjach czytał Adam Zagajewski, jeden z najwybitniejszych współczesnych poetów polskich, oraz prozaik, publicysta, tłumacz i wykładowca na amerykańskich uczelniach (aktualnie na University of Chicago).

 

Zagajewski przedstawił sylwetkę poety na tle jego epoki i wydarzeń historycznych. Każdy utwór opatrzył wstępem i komentarzem – wnikliwie i interesująco. Chętnie odpowiadał na pytania publiczności, wśród której byli fani poezji w różnym wieku i z różnych środowisk polskich oraz amerykańskich, dlatego podczas dyskusji posługiwano się językiem angielskim. Na spotkaniu obecna była wykładowczyni literatury polskiej na University of Illinois at Chicago (UIC) prof. Anna Gąsiennica-Byrcyn oraz jej studenci.

 

Poranek uświetnił koncert utalentowanej pianistki z chicagowskiego Roosevelt University, Ani Gogova, imigrantki z Bułgarii. W hołdzie patronowi teatru artystka zaprezentowała cztery etiudy Fryderyka Chopina, w tym – „Rewolucyjną”.

 

Założony przez Zygmunta Dyrkacza teatr podjął zgromadzonych jak zwykle serdecznie – z polską gościnnością. To już tradycja tej placówki. Honory gospodyni pełniła pod nieobecność męża Lela Headd Dyrkacz, która troskliwie zajęła się uczestnikami spotkania, by poczuli się jak w domu. Warto podkreślić, że wstęp był bezpłatny.

 

W najbliższą niedzielę Teatr Chopina oferuje specjalnie dla Polonii przedstawienie Nutcracker (szczegółowe informacje w dzisiejszym wydaniu Dz. Zw.).

 

Tekst i zdjęcia: Alicja Otap



Podwieczorek w księgarni „Polonia”

 

Odbywał się w równie serdecznej i przyjemnej atmosferze, z poczęstunkiem dla artystów i zgromadzonych gości. Właścicielka, pani Mira Puacz, znana jest ze swojej gościnności oraz popierania inicjatyw społecznych i kulturalnych.

 

Podwieczorek zorganizowany został przez Chicagowski Oddział Fundacji Kościuszkowskiej, który konsekwetnie realizuje tradycje prezentowania lokalnej Polonii i jej amerykańskim przyjaciołom interesujących osobowości artystycznych, literackich i naukowych. W sobotę 3 grudnia, po zebraniu sprawozdawczo-wyborczym COFK w salach księgarni, szczelnie wypełnionych publicznością, przedstawiony został spektakl słowno-muzyczny “Dwa Światy”, zrealizowany w oparciu o poezję Bożeny Jankowskiej, w realizacji i wykonaniu (recytacja i śpiew) aktorki Kingi Modjeskiej.

 

Oprawę muzyczną zapewnił Mieczysław Wolny, który akompaniował na pianinie i flecie, i notabene zadziwił publiczość swoją wirtuozerią, grając przez moment równocześnie na obydwu instrumentach.

 

Scenografię tworzyły obrazy będące wizją artstyczną kobiecego aktu, bardziej abstrakcyjnego niż realistycznego, pędzla Joanny Kapuścieńskiej, które podkreślały „egzystencjalny erotyzm” poezji wyrażonej w słowach, dźwiękach i gestach.

 

Była to już czwarta wersja „Dwóch Światów” – dojrzalsza od trzech wcześniejszych przedstawień. Aktorski warsztat na wysokim poziomie, w połączeniu z wrażliwością artystyczną Kingi Modjeskiej i zaczarowaną muzyką Mieczysława Wolnego, okazały się znakomitym nośnikiem tworzywa werbalnego prezentowanych utworów oraz emitowanych przez nie uczuć, myśli i obrazów. Przenoszą one odbiorcę w sferę fundamentalnych ludzkich przeżyć oraz pragnienia miłości i lęku przed samotnością. Zmuszają do postawienia filozoficznych pytań o sens życia i poszukiwanie prawdy.

 

Spektakl „Dwa Światy” – na podstawie tomiku pod tym samym tytułem, niestety niedostępnego już w księgarniach – jest kreacją Kingi Modjeskiej, która odkryła wiersze Jankowskiej i zainspirowana nimi stworzyła z nich nową jakość. Aż prosi się ona o utrwalenie na płycie – CD lub DVD, albo przynajmniej o opublikowanie w internecie (YouTube?). Może znajdzie się sponsor takiego przedsięwzięcia?

 

Muzyka do wierszy Jankowskiej została skomponowana przez Mieczysława Wolnego, Kingę Modjeską i Janusza Pliwkę, który w poprzednich dwóch przedstawieniach akompaniował aktorce. Ostatnie, najnowsze przedstawienie Wolny ozdobił też kilkoma improwizacjami.

 

Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła gorącymi brawami artystów i autorkę. Brawa należą się też COFK za udostępnienie interesującego przedstawienia chicagowskiej Polonii oraz gratulacje dla nowego zarządu: prezes Lidii Filus, wiceprezes Anny Kordylewskiej, sekretarza Witolda J. Pawlikowskiego, członków – Marii Zakrzewskiej, Toma Pilewskiego i Kingi Kosmala, a także męża zaufania, Ewy Radwańskiej, i byłej prezes Joanny Rudnickiej.

 

Tekst i zdjęcia: Alicja Otap

REKLAMA

2090965252 views

REKLAMA

2090965552 views

REKLAMA

2092762012 views

REKLAMA

2090965835 views

REKLAMA

2090965981 views

REKLAMA

2090966125 views