REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaNarodowe czytanie "Pana Tadeusza" w Chicago

Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" w Chicago

-

Mija 200 lat od momentu, w którym zakończyła się akcja „ostatniego zajazdu na Litwie”, opisana przez Adama Mickiewicza w poemacie „Pan Tadeusz” – najważniejszym dziele literatury polskiej. Z tej okazji prezydent RP Bronisław Komorowski wezwał Polaków do „Narodowego czytania Pana Tadeusza”, podkreślając, że księgi mickiewiczowskiego dzieła od wielu pokoleń budują polskie serca, duszę, dumę i marzenia.

 

REKLAMA

Zwracał także uwagę na potrzebę wzmacniania poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków oraz dbałości o piękną polszczyznę.

 

Odzew był nadspodziewany. Sobota 8 września 2012 zapisze się niewątpliwie w historii najnowszej kraju jako dzień odrodzenia ducha narodowego. Ponad 60 miast zorganizowało maratony – średnio 14 godzin czytania non stop.  W Warszawie, skąd mickiewiczowskie wersy popłynęły na żywo drogą radiową i telewizyjną na cała Polskę, a poprzez internet na cały świat, rozpoczęto o 11 rano, a zakończono o 1 w nocy. Narodowe, czyli – jak powszechnie podkreślano – wspólne czytanie, zainaugurował prezydent osobiście, czytając w Ogrodzie Saskim w Warszawie pierwsze wersy poematu.

 

Od Tatr do Bałtyku tysiące osób wszystkich zawodów i wszystkich generacji spotkały się na placach, w parkach, w salach koncertowych i teatralnych, w muzeach i klubach, aby wspólnie przeczytać największe dzieło polskiej literatury. Na specjalnie skonstruowanych scenach, przy akompaniamencie instrumentów muzycznych, epopeję czytali nie tylko aktorzy, ale tez m.in. przedstawiciele władz miejskich, dziennikarze, osoby związane z różnymi instytucjami kultury oraz wszyscy chętni. Organizowano także konkursy, quizy rodzinne z nagrodami, kiermasze i wystawy historyczne. Wolontariusze czytali w szpitalach, domach seniora i w więzieniach. Słowu największego polskiego poety towarzyszyła wykonywana na żywo polska muzyka – najczęściej Fryderyka Chopina.

 

Paderewski Symphony Orchestra – włączając się do tej wspanialej akcji – zaprasza Polonię w Chicago na bliskie spotkanie z „Panem Tadeuszem”. W niedzielę 7 października o godz. 5 po południu w Copernicus Center będzie można przypomnieć sobie najwspanialsze fragmenty dzieła w połączeniu z piękną muzyką Wojciecha Kilara. Skomponowana do słynnej filmowej adaptacji w reżyserii Andrzeja Wajdy muzyka Kilara – obsypana wszelkimi możliwymi nagrodami, uznana za najlepszy soundtrack w dorobku polskiego kina – zabrzmi na żywo w wykonaniu 40-osobowej orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła, zaś fragmenty poematu będą czytać znakomici chicagowscy aktorzy. Czy dojdzie do narodowego wykonania poloneza – czas pokaże. Nie zabraknie z pewnością okazji do uśmiechu – wszak Mickiewicz wplótł w swą opowieść obok wątków patriotycznych, dramatycznych, a nawet sensacyjnych, także potężną dawkę humoru, ironii i satyry.

 

Narodowe czytanie „Pana Tadeusza” w Chicago objęli honorowym patronatem – Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, i Paulina Kapuścińska, konsul generalny RP w Chicago.

 

Aby zapewnić jak największej liczbie młodych słuchaczy szansę udziału w tym niepowtarzalnym wydarzeniu, zapraszamy uczniów szkół polonijnych na specjalną edycję – w sobotę 6 października o godz. 10:30 rano (tylko rezerwacje grupowe w biurze PaSO).

 

Wystąpią aktorzy: Elżbieta Kochanowska, Julitta Mroczkowska, Andrzej Krukowski, Bogdan Łańko i Stanisław Wojciech Malec, Teatr Tańca WICI oraz Paderewski Symphony Orchestra of Chicago pod dyr. Wojciecha Niewrzoła. Scenariusz i reżyseria: Elżbieta Kochanowska, prowadzenie Barbara Bilszta.

 

Informacja i bilety: pasochicago.org, tel. (773) 467-9000 (nowy numer).

(Informacja prasowa)

REKLAMA

2091057101 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091057400 views

REKLAMA

2092853859 views

REKLAMA

2091057681 views

REKLAMA

2091057827 views

REKLAMA

2091057971 views