REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaDzieje "Głosu Polek" – wystawa w Muzeum Polskim

Dzieje "Głosu Polek" – wystawa w Muzeum Polskim

-

 

W czwartek 3 listopada 1910 roku w Chicago ukazała się nowa gazeta, wydana przez Związek Polek w Ameryce (Polish Women’s Alliance of America). Na jej mocno pożółkłej pierwszej stronie, zajmującej poczesne miejsce na wystawie Własnym głosem w Muzeum Polskim w Ameryce, widnieje nazwa „Głos Polek” i „Rok I, No. 1”.

REKLAMA

 

W głównym artykule, zatytułowanym „Słowo wstępne do ogółu Polskich Kobiet na wychodźtwie”, czytamy: „Nowe pismo, wchodzące w życie, to jakby nowy ton dodany do chóru głosów życia społecznego, jakby nowa iskra tego życia, rozpalona z trudem, która – włączona do ogniska życia ogólnego – wzmocnić musi jego światło, blask i ciepło. Tym razem iskrę tę rozpali dłoń kobiety polskiej na wychodźtwie”.

 

Otwarta w ostatni piątek w Muzeum Polskim w Ameryce wystawa, poświęcona stuleciu „Głosu Polek”, gazety wychodzącej przy Związku Polek w Ameryce, będzie czynna do 26 lutego. Można na niej zobaczyć stronice gazety, artykuły i fotografie, mówiące o sprawach ważnych nie tylko dla Polek w Ameryce, ale również dla kraju i świata. Na przykład w wydaniu z 9 marca 1944 roku na pierwszej stronie wychodzącej co tydzień gazety widnieje fotografia amerykańskiego bombowca, zakupionego ze sprzedaży obligacji wojennych i noszącego nazwę Związku Polek. A tytuł na pierwszej stronie gazety z 2 listopada 1978 r. głosi radośnie: „Kardynał Wojtyła – Papieżem”.

 

Oddzielna sekcja ekspozycji poświęcona jest honorowym członkiniom ZPA – dziewięciu wybitnym Polkom, które zasłużyły się dla ojczyzny w różnych dziedzinach. Są to: Maria Konopnicka, Eliza Orzeszkowa, Helena Modrzejewska, Helena Paderewska, Maria Skłodowska-Curie, Maria Rodziewiczówna, Helena Sikorska, Barbara Mikulski i Irena Sendlerowa.

 

Obok portretu założycielki i pierwszej redaktorki „Głosu Polek”, Stefanii Laudyn-Chrzanowskiej, można zobaczyć listę wszystkich redaktorek, aż do obecnie prowadzącej gazetę Lidii Rozmus.

 

Najdłużej, bo 31 lat (w latach 1964-1995) pełniła tę zaszczytną i odpowiedzialną funkcję Maria Mirecka-Loryś, od kilku już lat mieszkająca w Polsce. Szczególnym akcentem piątkowego wernisażu był fakt, że otwierał wystawę Jan Loryś, dyrektor Muzeum Polskiego i syn pani Marii. W dodatku tak się szczęśliwie złożyło, że właśnie ukazała się w kraju jej ogromnie interesująca i ważna historycznie książka „Odszukane w pamięci. Zapiski o rodzinie, pracy, przyjaźni”, która została wyłożona przy wejściu do sali wystawowej. 

 

Książka, opublikowana przez Wydawnictwo „Dokument” i Oficynę Archiwum Państwowego w Szczecinie, obejmuje życie autorki do 1949 roku, kiedy – po okresie wojennej pracy w polskiej konspiracji i działalności na Zachodzie – wraz z mężem Henrykiem Lorysiem i kilkumiesięcznym synem Jankiem decyduje się na wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Miejmy nadzieję, że ukaże się wkrótce następny tom, opowiadający o życiu i pracy autorki w Chicago, również przy redagowaniu „Głosu Polek”.

:Krystyna Cygielska

––––––––––––––––––––

 

Muzeum Polskie przy 984 N. Milwaukee Avenue jest otwarte codziennie oprócz czwartku w godzinach od 11 rano do 4 po południu. Nieczynne w dni świąteczne.

Wstęp $7, uczniowe, studenci i seniorzy $6, dzieci poniżej 12 lat $5.

Obszerny bezpłatny parking.

 

REKLAMA

2090969174 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2090969474 views

REKLAMA

2092765934 views

REKLAMA

2090969757 views

REKLAMA

2090969903 views

REKLAMA

2090970047 views