REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaDzieci i muzyka Chopina

Dzieci i muzyka Chopina

-

Rozpoczął się Rok Chopinowski – ogłoszony przez Senat RP z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Nie będzie w tym najmniejszej przesady, jeśli stwierdzę, że cały dosłownie świat ogarnęło chopinowe szaleństwo.


REKLAMA

Zadziwiające jest, jak licznie i spontanicznie rodzą się pomysły na różnorodne formy słuchania i przetwarzania, czy wręcz wykorzystania muzyki Chopina. W Międzynarodowym Biurze Obchodów Jubileuszu zgłoszono z całego świata około 2500 projektów, obejmujących nie tylko koncerty, ale spektakle, wystawy, konferencje, konkursy, wydawnictwa, gry multimedialne itp., itd.

 

Czytanie samych tylko tytułów stanowi pasjonującą lekturę – polecam stronę www.Chopin2010. Z łatwością zauważą Państwo, jak wiele realizowanych w Polsce projektów skierowanych jest do dzieci i młodzieży. Nie przypadkowo – ważkich powodów jest wiele. Muzyka ta doskonale wprowadza najmłodszych słuchaczy w świat sztuki, przeżyć estetycznych, uwrażliwiających, poszerzających horyzonty, inspirujących, twórczych.  Dzieci lubią słuchać muzyki Chopina. Często budzi w nich rozmaite skojarzenia – np. z przyrodą, dlatego także pięknie ją tańczą i malują.

 

W Toruniu ogłoszono Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla dzieci i młodzieży od 5 do 18 lat , “Chopin – inspirator wyobraźni”.

 

Młodzi słuchacze doskonale czują emocjonalność muzyki Chopina: radość, smutek, gniew – a to z kolei powoduje, że lubią ją grać, choć stanowi ona niezwykle trudne wyzwanie dla młodych wykonawców.

 

Od osiemnastu lat co roku odbywa się w Szafarni Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Ze zdumieniem wyczytałam kategorie wieku uczestników: 9-11 lat (!), 12-14 oraz 15-18. Podobna jest formuła Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Chopin dla najmłodszych” w Antoninie i w Darmstadt.

 

Szczerość i jasność artys-tycznej wypowiedzi Chopina wywołuje szczere zaangażowanie młodych słuchaczy, przykuwa ich uwagę. Dla nas Polaków ma ogromne znaczenie jeszcze inna, równie ewidentna cecha twórczoś-ci Chopina: jej narodowy charakter. W niej kwintesencja polskości, źródło naszej dumy i siły narodowej. „Muzyka Chopina jest bardziej polska niż sama Polska” – mawiał Balzac, pięknie pisał o tym Norwid i wielu przyjaciół kompozytora.

 

Dlatego tak ważne jest, aby była bliska naszym dzieciom, aby miały okazję ja poznać.

 

Program dofinansowań rządowych objął wiele różnorodnych form edukacji. Pojawiły się pięknie i starannie wydane pozycje książkowe: „Mały Chopin” to najnowsza książka Michała Rusinka, adresowana do dzieci w wieku 4-7 lat. Została przetłumaczona na 10 języków i posłużyła do stworzenia przedstawień teatralnych, a nawet kukiełkowych dla dzieci (Paryż).

 

Do nieco starszych czytelników skierowana jest „Muzyka Pana Chopina” Wandy Chotomskiej – cenionej autorki wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży.  Opowiada o młodzieńczych latach życia kompozytora, o jego rodzicach i dworku w Żelazowej Woli, o dorastaniu w Warszawie i szybkim rozkwicie talentu muzycznego. Pokazuje małego artystę wśród przyjaciół i znajomych. Powstała też wersja dźwiękowa – słuchowisko lub audiobook, jak określają ją autorzy, bogato ilustrowana muzyką. Ta forma umożliwia zaprezentowanie najsłynniejszych kompozycji Chopina, które w znakomity sposób przeplatają się z narracją – jest wśród nich m.in. Polonez A-dur, fragmenty Koncertów oraz Etiuda rewolucyjna. Słuchowisko zostało zrealizowane w studio Polskiego Radia, a w nagraniu udział wzięli znani polscy aktorzy: Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Warchulska oraz Maria Robaszkiewicz-Kowarska. Wydanie zawiera również płytę CD z najważniejszymi kompozycjami Chopina, granymi na historycznych instrumentach z XIX wieku.

 

„Chopin oczami dzieci” Doroty Wyżyńskiej-Konopielko to z kolei zapis rozmów z dziećmi o Chopinie. Gerard i Dominika zastanawiają się nad życiem codziennym Fryderyka, rozprawiają o wielu znanych faktach, a także anegdotach. Ta książeczka również zaopatrzona jest w płytę z utworami Chopina.

 

Trwają prace nad filmami.Łódzkie studio Se-Ma-For realizuje film animowany o Fryderyku Chopinie pod roboczym tytułem „Serce w murze”. Choć film będzie gotowy dopiero w 2011 roku, to – jak zapewniają jego twórcy – warto na niego poczekać, gdyż będzie to największa produkcja w historii polskiej animacji.

 

Film „Projekt Chopin” przygotowuje brytyjska firma BreakThru, producent oskarowego „Piotrusia i Wilka”.

 

Rok Chopinowski dopiero się rozpoczął – już jest w Polsce czasem odnowy duchowej,  poza Polską zaś obfituje w wydarzenia najwyższej rangi, podnoszące naszą kulturę na wyżyny kultury światowej. To wielka szansa dla nas: rodziców, nauczycieli, wychowawców – zadbajmy o to, aby nasze dzieci poznały muzykę Fryderyka Chopina – tylko wtedy stanie się ich siłą, dumą i najpiękniej, najtrwalej połączy je z krajem rodziców.

 

Prawdziwie bliskie spotkania z prawdziwą wielką muzyką mają miejsce w prawdziwych salach koncertowych. “Chopin in My Heart” – koncert dla dzieci i młodzieży Polonijnych Szkół Sobotnich odbędzie się w sobotę 27 marca o godz. 10 rano, w Orchestra Hall at Symphony Center – jednej z najpiękniejszych sal koncertowych na świecie. Pamiętam wyraz zdumienia i zachwytu na twarzy Janusza Olejniczaka, gdy po raz pierwszy wchodził na tę niezwykłą scenę… 

 

Dla wielu dzieci będzie to pierwszy koncert muzyki Chopina, dla wielu pierwszy w życiu koncert muzyki klasycznej, pierwsza wizyta w tym niezwykłym miejscu – zapamiętają ją na długo, może nawet na całe życie, jeśli tylko my, dorośli, zadbamy o to, aby tam były.

 

Informacje i rezerwacje: www.pasochicago.org, tel. (773) 957-7777.

 

Barbara Bilszta

REKLAMA

2091055667 views

REKLAMA

2091055966 views

REKLAMA

2092852425 views

REKLAMA

2091056247 views

REKLAMA

2091056393 views

REKLAMA

2091056537 views