REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaDni Artura Rubinsteina w Nowym Jorku

Dni Artura Rubinsteina w Nowym Jorku

-

W 2012 r. przypada 125. rocznica urodzin (Łódź, 28 stycznia 1887) i 30. rocznica śmierci Artura Rubinsteina (20 grudnia 1982 w Genewie). Z tych okazji łódzka Fundacja im. Artura Rubinsteina organizuje od początku roku szereg wydarzeń artystycznych, m.in. uroczystości w Nowym Jorku, w tym sobotni koncert galowy w Carnegie Hall. Uroczystości amerykańskie w dniach 13-15 grudnia w Nowym Jorku uwieńczą rocznicowy Rok Artura Rubinsteina.

 

REKLAMA

Maestro Rubinstein do końca życia czuł się Polakiem i był Polakiem; urodził się w żydowskiej rodzinie w Łodzi, mówił znakomicie po polsku, mimo że opuścił kraj rodzinny w wieku 9 lat, pomagał finansowo młodym polskim artystom, przekazywał duże kwoty na cele charytatywne w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, ogromnie pomógł w promowaniu na świecie muzyki Karola Szymanowskiego, nazywanego następcą Chopina. Podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w San Francisco w 1945 r. wyraził ze sceny oburzenie z powodu braku polskiej flagi i delegacji. Zamanifestował swój sprzeciw ostentacyjnym odegraniem polskiego hymnu, za co został uhonorowany przez Związek Narodowy Polski w Chicago.

 

Przekazywał duże kwoty na odbudowę Warszawy ze zniszczeń wojennych, na polskie szkoły muzyczne, fundował nagrody dla młodych polskich pianistów. Bezpłatnie przekazał Polsce ogromnej wartości dar – eksponowane obecnie w warszawskim Muzeum Fryderyka Chopina nuty, listy i dokumenty po Chopinie. Honoraria za koncerty w Polsce po II wojnie światowej zostawiał w Polsce.

 

Do największych wyróżnień, jakie otrzymał, należą: francuski Narodowy Order Legii Honorowej, amerykański Prezydencki Medal Wolności, polski Order Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, wysokie odznaczenia: włoskie, hiszpańskie, angielskie, rosyjskie etc., doktoraty honoris causa światowych uniwersytetów i honorowe obywatelstwo licznych miast świata, w tym Nowego Jorku.

 

Mieszkał wiele lat w Nowym Jorku, wystąpił 130 razy razy w Carnegie Hall.

 

Program Homage to Arthur Rubinstein w Nowym Jorku:

• Inauguracja uroczystości w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Wykład H. Sachsa (autora biografii Rubinsteina), dyskusja z udziałem córek pianisty, Ewy i Aliny Rubinstein, recital fortepianowy Marcina Koziaka, laureata konkursu im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy, 2007, wystawę fotograficzną o Rubinsteinie, koktajl.

Wstęp za imiennymi zaproszeniami.

 

• Spotkania z amerykańską Polonią, autokarowe zwiedzanie najważniejszych miejsc polonijnych w Nowym Jorku, wizyta w Instytucie Józefa Piłsudskiego i Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej, wspólna polska kolacja. Zobaczymy również dwa muzea: Rose Museum w Carnegie Hall i Frick Collection ze słynnym obrazem Rembrandta Polski jeździec.

 

• Koncert galowy w Carnegie Hall, wystawa planszowa o Rubinsteinie, film dokumentalny. W koncercie wystąpią: Anna Fedorova, laureatka I nagrody konkursu im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy 2009 i Roman Rabinovich, laureat konkursu im. A. Rubinsteina w Tel Awiwie 2008.

Bilety na koncert 15 grudnia ($45, $55, $65) sprzedają kasy Carnegie Hall, www.carnegiehall.org.

 

Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina cieszy się pełnym zaufaniem rodziny pianisty (posiadamy notarialne pełnomocnictwa), organizuje wydarzenia na najwyższym poziomie artystycznym, w tym co dwa lata w Łodzi Rubinstein Piano Festival, skutecznie wspiera młodych artystów, wydaje książki i płyty.

 

Zapraszając wszystkich zainteresowanych do bezpośredniego udziału w uroczystościach, prosimy o polecanie tego wydarzenia swoim przyjaciołom.

Wojciech Grochowalski

prezes fundacji Rubinsteina

 

 

REKLAMA

2091055682 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091055981 views

REKLAMA

2092852440 views

REKLAMA

2091056262 views

REKLAMA

2091056408 views

REKLAMA

2091056552 views