REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaGospodarkaMedia: rubel jest przewartościowany i zwiększy deficyt budżetowy Rosji

Media: rubel jest przewartościowany i zwiększy deficyt budżetowy Rosji

-

fot.Yuri Kochetkov/EPA
fot.Yuri Kochetkov/EPA

Wzrost wartości rubla zwiększy deficyt budżetowy Rosji, gdyż rekompensowała ona spadek cen ropy niższymi notowaniami rubla – pisze w poniedziałek „Les Echos”. Rubel jest już za drogi i inwestorzy powinni zacząć go sprzedawać – oceniają inne media.

W ciągu dwóch miesięcy rosyjska waluta zyskała ponad 30 proc. O ile jednak Moskwa na razie cieszy się z tego stanu rzeczy i stara się go przedstawiać jako dowód na dobrą kondycję rosyjskiej gospodarki, to utrzymujący się wysoki kurs może wkrótce stać się dla niej problemem – pisze w poniedziałek francuski dziennik finansowy „Les Echos”.

REKLAMA

Silniejszy rubel pomoże wstrzymać szybko rosnącą inflację, ale jednocześnie uniemożliwi utrzymanie na obecnym poziomie zadłużenia Rosji. „Jak dotąd (rosyjskie) firmy naftowe oraz rząd, którego dochody pochodzą w ponad połowie z eksportu ropy i gazu, kompensowały zniżki cen ropy efektami dewaluacji rubla (…). Spadki kursu rosyjskiej dewizy zwiększały wartość sprzedaży czarnego złota, za które płacono w dolarach” – wyjaśnia „Les Echos”.

Podejrzewa się wręcz – kontynuuje francuski dziennik – że z obawy przed wzrostem deficytu budżetowego „rząd wywarł presję na teoretycznie niezależny bank centralny Rosji”, by ograniczył aprecjację pieniądza. Bank Rosji, który przez wiele miesięcy sprzedawał obce dewizy, by podtrzymać kurs rubla, może teraz rozpocząć skupowanie go – prognozuje „Les Echos”.

Do wzrostu notowań rosyjskiej waluty przyczyniło się kilka czynników – od ustabilizowania cen ropy, przez częściowe wygaszenie walk na wschodniej Ukrainie, po działania spekulacyjne. Wydaje się też, że rozwiały się niektóre obawy inwestorów dotyczące Rosji. Wzrost gospodarczy był wyższy niż prognozowano i wyniósł pod koniec 2014 roku 0,4 proc., nie sprawdziły się też obawy, że rząd wprowadzi kontrolę przepływów kapitałowych, by powstrzymać ich ucieczkę z kraju – wylicza „Les Echos”.

„Washington Post” nie prognozuje jednak problemów budżetowych Rosji związanych z umocnieniem rubla, który jest już przewartościowany. „Gospodarka Rosji, choć poradziła sobie lepiej niż przewidywano pod koniec 2014 roku, nie będzie się miała równie dobrze w następnych latach. Ceny ropy są nadal za niskie, a stopy procentowe zbyt wysokie” – ocenia „WP”.

Według „WP” niektóre z wymienionych przez „Les Echos” czynników w istocie przyczyniły się do umocnienia rubla. Ale tak szybkiej aprecjacji nie uzasadnia ani nieco wyższa cena ropy, ani kondycja rosyjskiej gospodarki i jej perspektywy.

„WP” przypomina też, że rubel jest walutą, która ma w roku 2015 najlepsze notowania w stosunku do dolara, podczas gdy w roku ubiegłym notowania te były najgorsze wśród wszystkich światowych walut. Co odpowiada za tak dramatyczne wahania notowań?

„Krótka odpowiedź jest taka, że rynki reagują teraz przesadnie na swą poprzednia przesadną reakcję” – pisze „WP”. Innymi słowy, inwestorzy reagowali wcześniej zbyt nerwowo na złe wiadomości, a teraz zbyt optymistycznie reagują na poprawę koniunktury – ocenia waszyngtoński dziennik.

„Zwyżki rubla nie potrwają zbyt długo. Prawdę powiedziawszy lepiej je wydać teraz, póki jeszcze można” – dodaje na zakończenie „WP”.

Na kursie rubla jeszcze do niedawna prócz niskich cen ropy odbijał się dramatycznie kryzys ukraiński, zmiany stóp procentowych, zachodnie sankcje finansowe i gospodarcze oraz niestabilna sytuacja w regionie, która podważała zaufanie inwestorów.

Zdaniem internetowego dziennika dla inwestorów „LeapRate” wzrost cen ropy jest zbyt słaby, by uzasadnić tak znaczącą aprecjację rubla.

I choć szefowa banku centralnego Rosji Elwira Nabiullina stara się podkreślać, że spekulacje miały tylko marginalny wpływ na wzrost rosyjskiej waluty, „LeapRate” ocenia, że to właśnie kapitał spekulacyjny napompował notowania rubla.

Finansowy magazyn internetowy „Quartz” podaje, że „dowody na to, iż za wzrostem notowań rubla stoją spekulanci, są liczne”, a sam Bank Rosji robił co mógł, by tych spekulantów przyciągnąć, „oferując +tani+ kredyt w rublach i utrzymując wysokie stopy procentowe, co oczywiście oznacza, że również depozyty w rublach są wysoko oprocentowane”.

Wiele czynników może szybko odwrócić ten trend: spadek cen ropy, obniżenie stóp procentowych przez Bank Rosji, a nawet „przyczyny sezonowe”, jak to, że gdy zbliżają się wakacje, inwestorzy wolą mieć w swoim portfelu twarde waluty – pisze „LeapRate”.

Według „Quartza” wysokie notowania rubla szybko spadną. „Po pierwsze dlatego, że nie sposób ożywić gospodarki, utrzymując wysokie stopy procentowe, gdyż rosnącemu oprocentowaniu depozytów towarzyszy wysokie oprocentowanie kredytów” – argumentuje „Quartz”.

I dodaje: „po drugie centralny bank Rosji będzie musiał uzupełnić uszczuplone rezerwy walutowe właśnie teraz, gdy ceny ropy są stabilne, a może to zrobić tylko skupując obce waluty; innymi słowy – grając na spadek kursu rubla”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2090901884 views

REKLAMA

2090902184 views

REKLAMA

2092698644 views

REKLAMA

2090902467 views

REKLAMA

2090902613 views

REKLAMA

2090902757 views