Uniwersjada w Turynie

-

Justyna Kowalczyk wywalczyła w Pragelato czwarty medal 23. Zimowej Uniwersjady, w tym trzeci złoty. Po zwycięstwie w narciarskim sprincie oraz biegu na 5 km, w środę triumfowała na dystansie 2 x 5 km stylem zmiennym. Ponadto była trzecia w sztafecie.

Zawodniczka AZS AWF Katowice jest pierwszą Polką w historii, która zdobyła trzy złote medale uniwersjady. Identycznym dorobkiem (trzy złote i jeden brązowy) szczyci się wśród mężczyzn Tomasz Sikora, który te trofea wywalczył w biathlonie w Zakopanem sześć lat temu.

Kowalczyk już po pierwszym przejeździe osiągnęła przewagę 45 sekund nad rywalkami. „Taktyka była prosta. Na początku uzyskać jak największą przewagę, aby potem spokojnie kontrolować sytuację” – wyjaśniła.

„Dla mnie uniwersjada już się skończyła. W czwartek wyjeżdżam do Estonii na zawody Pucharu świata. Z występów w Pragelato jestem bardzo zadowolona, zresztą trudno żeby było inaczej. Cieszą nie tylko złote medale, ale także brązowy w sztafecie, chyba pierwszy w historii. Mogło być jeszcze lepiej. Gdyby nie występ w Estonii, na pewno wystartowałabym w piątkowym biegu masowym” – powiedziała Kowalczyk.

Medalistki na dystansie 2 x 5 km stylem zmiennym: 1. Justyna Kowalczyk (AZS AWF Katowice) 2. Alena Prochazkova (Słowacja) 3. Olga Wasiljonok (Rosja) … 18. Sylwia Jaśkowiec (AZS AWF Katowice) 33. Kornelia Marek (AZS AWF Katowice) 46. Anna Staręga (UKS Rawa Siedlce/AWF Katowice) 48. Aleksandra Prekurat (AZS AWF Katowice)