REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaDziennik SportowyAnna Czerwińska pierwszą Polką na Makalu

Anna Czerwińska pierwszą Polką na Makalu

-

56-letnia Anna Czerwińska z Warszawy jako pierwsza Polka zdobyła w czwartek piąty co do wysokości szczyt świata – Makalu (8463 m).


Jeden z piękniejszych i trudniejszych ośmiotysięczników był celem wyprawy warszawskich alpinistów Anny Czerwińskiej i Jerzego Natkańskiego, który z wysokości 8400 m ochrypłym głosem przekazał wiadomość o sukcesie koleżanki. Sam, ze względu na problemy zdrowotne, nie zdecydował się na atak i czekał na powrót Czerwińskiej 63 m poniżej szczytu.

Oboje próbowali już wcześniej zdobyć tę górę, ale wszystkie ataki kończyły się niepowodzeniami, a dwa – tragicznie: jesienią 1988 roku, kiedy to w trakcie zejścia zginął Ryszard Kołakowski, i wiosną 2002 roku. Wówczas śmierć poniósł przyjaciel Piotra Pustelnika (był kierownikiem wyprawy) – Amerykanin Raymond David Caughron.


Szykując się do ataku szczytowego Czerwińska nadmieniła, że na Mount Everest weszła dopiero za czwartym razem, więc … „mam nadzieję, że czwarta próba zdobycia Makalu zakończy się powodzeniem.”


Tydzień temu Anna Czerwińska cudem uniknęła porwania przez lawinę. Po bardzo zimnej, samotnej i wietrznej nocy w obozie pierwszym na wysokości 6500 m, rano zaczęła schodzić do bazy. Silny wiatr chwilami to uniemożliwiał. Na uskoku seraków (bryła lodu), gdzie założona jest pierwsza poręczówka, lina była przykryta nawianym śniegiem na całej długości.


„Wyrywanie jej było ciężką pracą dla pojedynczej osoby i dodatkowo wywołało szeroką lawinę, która osunęła się całym zboczem. Anka w tym czasie była w połowie zbocza. Lawina przeleciała przez nią, cudem nie wyrywając jej z liny. Pod uskokiem seraka uformowało się spore lawinisko i przekroczenie go uświadomiło Annie, jakie miała szczęście”- poinformował 52-letni Jerzy Natkański, wiceprezes Polskiego Związku Alpinizmu.


Wspinająca się od 36 lat warszawianka jest autorką sześciu książek, w których relacjonuje swoje wyprawy: „2 x Matterhorn”, „Trudna Góra Rakaposhi”, „Broad Peak – tylko dwie”, „Nanga Parbat – Góra o złej sławie”, „Groza wokół K2”, „Korona Ziemi”. Jest pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi, wchodząc na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów.


Makalu wznosi się w odległym, trudnodostępnym rejonie Nepalu (przy granicy z Tybetem) i w odróżnieniu od Everestu nie został skomercjalizowany. Po raz pierwszy zdobyty został przez Francuzów w 1955 roku. Pierwszym Polakiem był jesienią 1981 roku Jerzy Kukuczka, a wyprawą kierował jeden z najwybitniejszych alpinistów Wojciech Kurtyka.


Według różnych źródeł na szczyt Makalu weszło nie więcej niż 200 osób. Na zawsze pozostało tam 22 alpinistów.

REKLAMA

2090998163 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2090998463 views

REKLAMA

2092794931 views

REKLAMA

2090998760 views

REKLAMA

2090998908 views

REKLAMA

2090999054 views