REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago W obronie praw obywateli i ich nieudokumentowanych współmałżonków

W obronie praw obywateli i ich nieudokumentowanych współmałżonków

-

Ustawodawcy z Illinois apelują do Kongresu o zmianę w zapisie ustawy CARES, odmawiającej rządowej pomocy finansowej obywatelom amerykańskim, których małżonkowie nie mają numeru Social Security.

Tysiące obywateli amerykańskich z Illinois nie otrzyma czeków z rządowego pakietu pomocowego na czas walki z pandemią koronawirusa, ponieważ ich małżonkowie mają nieuregulowany status imigracyjny. Legislatorzy z Illinois chcą zmienić ten przepis.

REKLAMA

2147483647 clicks

Kongresman Jesus „Chuy” Garcia z Illinois podczas wtorkowej wirtualnej konferencji prasowej wezwał Kongres do skorygowania tego zapisu „w nabliższych dniach”. Zdaniem Garcii ponad 3,7 tys. rodzin z Illinois nie dostało czeku z rządowego pakietu pomocowego z powodu statusu imigracyjnego współmałżonka.

W sądzie federalnym złożono już kilka pozwów sądowych w tej sprawie. W jednym z nich, złożonym 24 kwietnia, mieszkaniec Illinois, określony pseudonimem John Doe, zarzuca rządowi federalnemu, że wyłączenie go z pomocy finansowej ze względu na status współmałżonka jest niekonstytucyjne i ma charakter dyskryminacji.

W sprawie sądowej, która stara się uzyskać status pozwu zbiorowego, wymieniony jest prezydent Donald Trump, senator Mitch McConnell oraz sekretarz skarbu Steven Mnuchin. Powód domaga się wyłączenia wspomnianego zapisu o współmałżonku z ustawy Coronavirus Aid, Relief and Economic Security Act (CARES).

Figurujący w pozwie John Doe rozlicza się wspólnie z żoną, która ma numer identyfikacji podatkowej wydany przez IRS (tzw. Individual Tax Identification Number, ITIN). Amerykański urząd skarbowy wydaje te numery osobom, które nie mają numeru Social Security, a chcą rozliczać się z podatków.

Ustawa pod nazwą Coronavirus Aid, Relief, and Economic Security Act (CARES) została podpisana przez prezydenta Trumpa pod koniec marca. W rządowym pakiecie stymulacyjnym dla amerykańskiej gospodarki na czas walki z pandemią koronawirusa przewidziano jednorazowe bezpośrednie transfery pieniężne w wysokości 1200 dol. dla osób zarabiających mniej niż 75 tys. dol. rocznie. Dodatkowe 500 dol. przysługuje na kwalifikujące się dziecko. Wartość pakietu wynosi 2,2 bln dolarów.

We wtorkowej konferencji prasowej wzięli udział prawnicy reprezentujący mężczyznę, a także kongresmenka Robin Kelly i senator stanowa Celina Villanueva.

Jeden z prawników powiedział podczas konferencji, że do pozwu przyłączyło się 6 tys. osób, w tym 1500 mieszkańców Illinois. Firma wniosła podobne sprawy do sądów w Kalifornii i Wisconsin.

(jm)

REKLAMA

2131525827 views

REKLAMA

REKLAMA

2131525842 views

REKLAMA

REKLAMA

2133322162 views

REKLAMA

2131525852 views

REKLAMA

2131525855 views

REKLAMA

2131525859 views