Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 20:47
Reklama KD Market

Prokuratura: Joseph Czuba zadźgał palestyńskiego 6-latka i ranił jego matkę „z nienawiści do muzułmanów”

Prokuratura: Joseph Czuba zadźgał palestyńskiego 6-latka i ranił jego matkę „z nienawiści do muzułmanów”
Joseph M. Czuba i dom, w którym doszło do morderstwa fot. Will County Sheriff's Office/Google Map/screenshot

Joseph Czuba słuchał konserwatywnego, prawicowego radia i miał obsesję na punkcie wojny między Izraelem a Hamasem – poinformowała prokuratura stanowa powiatu Will.  Według prokuratury, 71-letni Czuba w sobotę, 14 października, krzycząc „wy muzułmanie musicie umrzeć!”, zadźgał 6-letniego chłopca na śmierć i poważnie ranił jego matkę, imigrantkę z Palestyny. Tragedia rozegrała się na parterze domu Czuby w Plainfield Township, na południowo-zachodnich przedmieściach Chicago, w mieszkaniu wynajmowanym Hanaanie Shahinin. Władze federalne wszczęły śledztwo w sprawie przestępstw z nienawiści, które według nich były śmiertelnym antymuzułmańskim atakiem. W reakcji na te wydarzenia prezydent Joe Biden wezwał  do odrzucenia islamofobii i wszystkich form nienawiści.

6-letni Wadea Al-Fayoume fot. arch. rodz.

32-letnia Hanaan Shahin wraz ze swoim 6-letnim synem Wadeą Al-Fayoumem od dwóch lat wynajmowała parter domu 71-letniego Josepha Czuby w rejonie 16200 South Lincoln Highway w Plainfield Township, na południowo-zachodnich przedmieściach Chicago. Z relacji pochodzącej z Palestyny kobiety i jej bliskich wynikało, że do soboty, 14 października, nigdy nie było z Czubą żadnych problemów, nawet przynosił jej synowi zabawki.

Przed południem w ostatnią sobotę, 14 października, Czuba zapukał do drzwi Shahin i powiedział, że jest na nią zły za to, co dzieje się w Jerozolimie – wynika z relacji prokuratory stanowej powiatu Will. „Módlmy się o pokój” – miała odpowiedzieć Shahin i wtedy Czuba rzucił się na nią i zaczął dusić, a następnie zaatakował ją dużym nożem, krzycząc „wy, muzułmanie, musicie umrzeć!”.  Z zeznań kobiety wynika, że również krzyczał: „Zabijacie nasze dzieci w Izraelu. Wy, Palestyńczycy, nie zasługujecie na życie”.

Shahin udało się uciec do łazienki i zadzwonić pod numer 911, wzywając pomoc i w tym czasie – zdaniem władz – Czuba zaatakował jej syna. 6-letni Wadea Al-Fayoume, został znaleziony leżący w łóżku z wieloma ranami kłutymi klatki piersiowej.

Chłopiec, który według biura szeryfa powiatu Will, został pchnięty nożem 26 razy, był w stanie krytycznym i zmarł w szpitalu z powodu odniesionych obrażeń. Podczas autopsji lekarz patolog usunął z brzucha dziecka ząbkowany nóż wojskowy z siedmiocalowym ostrzem.

Shahin, której Czuba zadał kilkanaście ran kłutych, była w stanie ciężkim, kiedy została przewieziona do szpitala. Jej życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo, ale w czwartek ciągle przebywała w szpitalu. Nie mogła nawet wziąć udziału w uroczystościach pogrzebowych syna, które odbyły się po południu w poniedziałek, 16 października. W tym samym dniu aresztowany 71-letni Joseph Czuba stanął pierwszy raz przed sądem.

Po ataku policja znalazła go siedzącego w pobliżu podjazdu domu. Miał kaburę na nóż przy pasku, a kilka scyzoryków znajdowało się u jego stóp – poinformował w poniedziałek w sądzie asystent prokuratora stanowego w powiecie Will Mike Fitzgerald.

Czuba został aresztowany i przewieziony do szpitala, gdzie opatrzono mu ranę twarzy, zanim trafił do więzienia powiatu Will w Joliet. Nie złożył żadnych zeznań w sprawie ataku. Został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia i usiłowanie zabójstwa pierwszego stopnia. Postawiono mu dwa zarzuty przestępstwa z nienawiści oraz napaści z użyciem śmiercionośnej broni.

Prokuratura: Słuchał konserwatywnego radia i miał obsesję na punkcie wojny między Izraelem a Hamasem

Z relacji prokuratury powiatu Will, opartej na zeznaniach Mary Czuby,  wynikało, że jej 71-letni mąż regularnie słuchał prawicowego, konserwatywnego radia i bardzo zainteresował się ostatnimi wydarzeniami w Izraelu. Od 7 października trwa konflikt między operującą ze Strefy Gazy palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas i siłami zbrojnymi Izraela.

Czuba miał podejrzewać, że Shahin zamierza wezwać jej palestyńskich przyjaciół lub rodzinę, aby wyrządzić mu krzywdę i jego żonie. Miał powiedzieć również swojej żonie, że w sobotę, 14 października – w dniu ataku – „będzie miało miejsce pewne wydarzenie”, ale nie wyjaśnił, o co konkretnie chodziło – podali prokuratorzy. Czuba niedawno wyciągnął z banku 1000 dolarów „na wypadek awarii amerykańskiej sieci energetycznej”.

W ub. środę, 11 października, Czuba powiedział, że chce, aby Shahin i jej syn wyprowadzili się z jego domu. Shahin powiedziała, że tego samego dnia Czuba skonfrontował ją i pytał o to, co się dzieje na Bliskim Wschodzie. Shahin powiedziała również policji, że wysyłała do żony Czuby SMS-y, w których informowała o „nienawiści jej męża do muzułmanów'”.

Obrończyni przydzielona z urzędu Kylie Blatti w poniedziałek zwróciła się do sędziego o zwolnienie Czuby z więzienia za kaucją i objęcie go nadzorem elektronicznym. Argumentowała, że jest on weteranem amerykańskich sił powietrznych (służył w latach 1969-1973). Z jej relacji wynikało, że Czuba wynajmował swoje nieruchomości w Plainfield i Joliet. Adwokat poinformowała, że 71-latek ma też problemy ze zdrowiem.

Sędzia Donald DeWilkins odrzucił wniosek, nakazując zatrzymanie Czuby w areszcie. Datę kolejnego przesłuchania wyznaczono na 30 października.

Tymczasem władze federalne, w tym FBI i wydział praw obywatelskich Departamentu Sprawiedliwości USA, wszczęły swoje dochodzenie w sprawie ataku. Prokuratorzy federalni mogą domagać się kary śmierci dla oskarżonych skazanych za morderstwo w wyniku przestępstwa z nienawiści.

Nikt nie spodziewał się, że zrobi coś takiego 

Shahin i ojciec jej dziecka, Oday Al-Fayoume, przybyli z Palestyny do Stanów Zjednoczonych około 10 lat temu, aby uciec przed konfliktem na Bliskim Wschodzie. Od tego czasu para rozstała się, a przez ostatnie dwa lata Shahin mieszkała z ich synem Wadeą, który urodził się w Stanach Zjednoczonych, na parterze domu należącego do Czuby, według relacji krewnych przedstawionej na konferencji prasowej zorganizowanej w niedzielę przez chicagowski oddział Rady ds. Stosunków Amerykańsko-Islamskich (Council on American-Islamic Relations, CAIR).

Bliscy kobiety przyznali, że do soboty nigdy nie było problemów pomiędzy Czubą i Shahin. Jeden z wujków chłopca powiedział, że Czuba przynosił zabawki i traktował go niemal jak swojego wnuka.

Według wujka 6-latka Czuba wpadł we wściekłość w związku z wojną Izraela z  Hamasem, w tym po niepotwierdzonych oficjalnie doniesieniach, że bojownicy Hamasu obcięli głowy izraelskim dzieciom. W mediach społecznościowych krążyły doniesienia o tym, że bojownicy Hamasu obcięli głowy dzieciom. Jednak rzecznik izraelskich sił zbrojnych powiedział w ubiegłym tygodniu CNN, że nie może potwierdzić tych doniesień, gdyż nie zostały one niezależnie zweryfikowane.

Inny lokator Czuby i jego żony, mieszkający w ich budynku w Joliet, był zszokowany, gdy dowiedział się, że właściciel dopuścił się śmiertelnego ataku nożem.

„Nigdy nie spodziewałem się, że zrobi coś takiego” – powiedział mężczyzna, zachowując anonimowość w rozmowie z dziennikiem „Chicago Tribune”.

Dodał, że dość często widywał Czubę i jego żonę, albo przy pracy w budynku z mieszkaniami, które wynajmowali, albo w domu małżeństwa w Plainfield.

Wadea Al-Fayoume obchodził urodziny 6 października. Zdjęcie, które obiegło media na całym świecie, pochodzi właśnie z urodzinowego przyjęcia.

Biden: Na taki horrendalny akt nienawiści nie ma miejsca w Ameryce

Do niedzielnych doniesień o zabójstwie Wadei Al-Fayoume’a w Plainfield i zranieniu jego matki odniósł się w oświadczeniu prezydent Joe Biden.

„Jill (żona prezydenta-red.) i ja byliśmy zszokowani i oburzeni, kiedy dowiedzieliśmy się o brutalnym morderstwie sześcioletniego dziecka i próbie morderstwa jego matki w ich domu w Illinois. Na taki horrendalny akt nienawiści nie ma miejsca w Ameryce (…) musimy zebrać się razem i odrzucić islamofobię i wszystkie formy fanatyzmu i nienawiści” – głosił oświadczenie prezydenta Bidena”. Ta palestyńska muzułmańska rodzina przyjechała do Ameryki, szukając tego, czego wszyscy szukamy – bezpieczeństwa, by żyć, uczyć się i modlić się w pokoju” – powiedział Biden.

Setki żałobników przybyły w poniedziałek po południu na pogrzeb chłopca w obrządku muzułmańskim. Nabożeństwo pogrzebowe odbyło się w meczecie (Mosque Foundation) w Bridgeview, czasami nazywanym „Małą Palestyną” ze względu na dużą populację palestyńsko-amerykańską. W wydarzeniu, które odbyło się pod silną ochroną policji, wzięło udział kilkaset osób, w tym gubernator J.B. Pritzker i burmistrz Chicago Brandon Johnson.

Mała biała trumna z ciałem 6-latka została udrapowana palestyńską flagą. Ze względu na stan zdrowia i pobyt w szpitalu, jego matka nie mogła uczestniczyć w pogrzebie.

Przed nabożeństwem przywódcy społeczności muzułmańskiej i palestyńskiej zebrali się przed meczetem, aby potępić atak z nienawiści. Krytykowali także władze i media za podsycanie antypalestyńskich nastrojów.

Później setki żałobników, w tym niektórzy z flagami palestyńskimi, udały się na cmentarz Parkholm, gdzie pochowano chłopca.

„Ten cmentarz jest przypomnieniem wszystkich dzieci w Gazie” – mówił imam Omar Suleiman z Teksasu, nawiązując do trwającego konfliktu między Izraelem i Hamasem.

„Naszym obowiązkiem jest zadbanie, aby bez powodu nie doszło już do przelewu krwi” – kontynuował imam.

Do środy rano zebrano ponad 515 tys. dolarów na pokrycie pogrzebu i nagrobka dla Wadea oraz kosztów szpitala i mieszkania dla jego matki – wynika ze strony launchgood.com, na której dyrektor wykonawczy CAIR-Chicago Ahmed Rehab ogłosił zbiórkę, wyznaczając jej cel na 600 tys. dol.

Rehab powiedział, że mały Wadea „zapłacił cenę za atmosferę nienawiści i dehumanizacji”, z którą, jego zdaniem, mamy obecnie do czynienia w Stanach Zjednoczonych.

Liga Przeciwko Zniesławieniu (Anti-Defamation League, ADL) w wydanym w niedzielę oświadczeniu ostro potępiła zabójstwo chłopca. „Kategorycznie odrzucamy nienawiść antymuzułmańską w jakiejkolwiek formie” – podkreślono w oświadczeniu.Władze powiatu Will wydały również oświadczenie, w którym proszą mieszkańców o zachowanie czujności i informowanie organów ścigania o przypadkach gróźb o podłożu nienawiści.

FBI: Gwałtowny wzrost zagrożeń od czasu ataku Hamasu na Izrael

Federalne Biuro Śledcze (FBI) odnotowało gwałtowny wzrost zagrożeń od czasu ataku palestyńskiego Hamasu na Izrael 7 października. Dyrektor FBI Chris Wray, który uczestniczył w konferencji szefów policji, podkreślił konieczność zachowania czujności. Uczulał na możliwych samotnych zamachowców inspirowanych przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas. Wray wcześniej przyznał, że Hamas lub inne grupy terrorystyczne „mogą wykorzystać konflikt, by nakłaniać swoich zwolenników do przeprowadzenia ataków na naszej ziemi” i FBI nie lekceważy tej ewentualności.FBI w najnowszym raporcie podało, że liczba przestępstw z nienawiści w całym kraju w 2022 r. o wzrosła prawie o 7 proc. w porównaniu z 2021 r.Ponad połowa przestępstw z nienawiści na tle religijnym była skierowana przeciwko Żydom, a 8 proc. przeciwko muzułmanom. Z kolei prawie dwie trzecie przestępstw z nienawiści popełnionych w ub. roku w całym kraju miało podłoże rasowe.

Joanna Trzos[email protected]


6-letni Wadea Al-Fayoume fot. arch. rodz.

6-letni Wadea Al-Fayoume fot. arch. rodz.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama