REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoPodsumowanie wiosennej sesji legislatury

Podsumowanie wiosennej sesji legislatury

-

Parlament stanowy w Springfield fot.Ewa Malcher
Parlament stanowy w Springfield fot.Ewa Malcher

Burmistrz Chicago odniósł zwycięstwo polityczne w Springfield. Po ostrym lobbingu Emanuela parlament stanowy obalił weto republikańskiego gubernatora Bruce’a Raunera dotyczące ustawy o emeryturach policji i straży pożarnej. Dzięki temu niebezpieczeństwo kolejnej podwyżki podatków w Chicago zostało zażegnane. Kończąca sesję wiosenną legislatura podjęła też ważne decyzje w kwestii medycznej marihuany, ale niestety nie zatwierdziła najważniejszej ustawy − budżetowej.

REKLAMA

Na konferencji prasowej 31 maja burmistrz podziękował obu izbom parlamentu i ustawodawcom z obu partii za utrzymanie w mocy ustawy, która pomoże Chicago zaoszczędzić miliard dol. w ciągu pięciu lat, a równocześnie wzmocni fundusze emerytalne służb pierwszego reagowania. Co ważne − legislacja pozwoli uniknąć podwyżki podatku od nieruchomości na kwotę 300 mln dol., która musiałaby sfinansować świadczenia policji i straży pożarnej.

Tydzień wcześniej ustawa została zawetowana przez gubernatora Raunera, który zmniejszenie płatności emerytalnych w Chicago nazwał “nieodpowiedzialnym”, choć jeszcze niedawno sam to proponował.

Burmistrz odpowiedział gubernatorowi, że zmniejszenie płatności poprzez rozłożenie na raty na dłuższy okres spłat, to właśnie próba odpowiedzialnego rozwiązania problemu; propozycja zyskała aprobatę związków zawodowych policjantów i strażaków.

Z Emanuelem zgodziło się kilku republikańskich parlamentarzystów, którzy pochodzą z miast borykających się z podobnymi problemami emerytalnymi jak Chicago. Dzięki ich wsparciu legislatura obaliła weto Raunera.

Gubernator natomiast wykazał wolę współpracy z parlamentarzystami w zakresie programu leczenia marihuaną, dzięki czemu inicjatywa nie umrze w wyniku biurokracji. Za zgodą Raunera program medycznej marihuany został przedłużony w Illinois do 2020 r. i stał się mniej restrykcyjny. Zatwierdzone przepisy pozwalają na dodanie nowych chorób i objawów do listy przypadłości leczonych cannabisem, min. choroby terminalne oraz zespół stresu pourazowego, na który cierpi wielu weteranów. Do programu dopuszczona zostanie większa liczba pacjentów. Dodatkowe ulgi to: trzyletnia a nie roczna karta pacjenta, przy odnawianiu której nie trzeba będzie pobierać odcisków palców.

Niestety 31 maja, w chwili oddawania gazety do druku, parlamentarzyści i gubernator wciąż nie załatwili najważniejszej sprawy − nie osiągnęli porozumienia w sprawie budżetu. Illinois nie ma już prawie rok planu finansowego w wyniku przepychanki politycznej między Raunerem a demokratami. Wtorek 31 maja był ostatnim dniem sesji wiosennej. Po jej zakończeniu parlamentarzyści rozjechali się na wakacje.

(ao)

REKLAMA

2116420805 views

REKLAMA

REKLAMA

2116421013 views

REKLAMA

REKLAMA

2118217389 views

REKLAMA

2116421130 views

REKLAMA

2116421217 views

REKLAMA

2116421311 views