Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 14:26
Reklama KD Market

Podniesienie polskiej flagi na Daley Plaza w ramach inauguracji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego (ZDJĘCIA)

Podniesienie polskiej flagi na Daley Plaza w ramach inauguracji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego (ZDJĘCIA)
Minister Piotr Gliński i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska na podniesieniu flagi na Daley Plaza w Chicago fot. Andrzej Baraniak

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wziął udział w sobotę w uroczystym podniesieniu polskiej flagi na placu Daley Plaza w centrum Chicago w ramach inauguracji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Chicago. W ceremonii zorganizowanej przez Konsulat Generalny RP w Chicago udział wzięła również wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, konsul generalny Paweł Zyzak, a także konsul generalny Ukrainy Serhij Kołedow. 

Polska flaga w sobotę rano zawisła na centralnym maszcie placu, między flagami USA i Chicago na Daley Plaza w centrum Chicago. Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wezwał Polonię do umacniania sojuszu z Ameryką i pomocy w "utrzymaniu obecnego kursu naszego państwa na suwerenność".

fot. Andrzej Baraniak
Podniesienie polskiej flagi na placu Daley Plaza w centrum Chicago fot. Andrzej Baraniak

"Ta flaga jednoczy naszą wspólnotę, przypomina nam o wyjątkowej i pozytywnej sile Polaków, która sprawiła że pomimo najtrudniejszych chwil, najokrutniejszych zbrodni dokonywanych systemowo przez najeźdźców i okupantów, naród Polski przeżył, trwa, rozwija się i ma swoje dziedzictwo i swoją kulutrę" - powiedział Gliński podczas uroczystości podniesienia flagi.

Minister Piotr Gliński fot. Andrzej Baraniak

Podczas swojego wystąpienia, Gliński podkreślał znaczenie Polonii i jej wkład w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości.

"Zawsze byliście ważni, lecz nie zawsze doceniani (...) Potrzebujemy was zawsze, także i teraz. Aby wzmacniać polskie bezpieczeństwo poprzez sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Pilnujcie tego sojuszu, tu w Ameryce. Ale potrzebujemy też was także, a być może przede wszystkim teraz, aby utrzymać obecny kurs naszego państwa, kurs na suwerenność polityczną, obronną, gospodarczą, energetyczną i kulturową" - wzywał minister.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska fot. Andrzej Baraniak

Wicemarszałek Gosiewska stwierdziła z kolei, że Polonia jest "atutem polskiej polityki zagranicznej, naturalnym i najsilniejszym sojusznikiem Polski w USA".

Podczas ceremonii wystąpił również konsul generalny Ukrainy Serhij Koledow, który wyraził "wieczną wdzięczność" Polsce i Polonii za jej pomoc jego krajowi.

"Jestem bardzo dumny widząc polską flagę narodową na Daley Plaza tuż obok amerykańskiej. (...) Od początku pełnoskalowej inwazji na Ukrainę te dwa wielkie narody zaoferowały pomocną dłoń Ukrainie. Polska jest jednym z największych dostawców broni na Ukrainę i jednym z najgłośniejszych orędowników ukraińskiej sprawy" - mówił dyplomata. "Wszyscy nasi przyjaciele z Polski i Polonii - jesteście dla nas bohaterami" - dodał.

fot. Andrzej Baraniak

Minister Gliński odwiedził następnie wystawę "Back Home in Polish Chicago" w Muzeum Historii Chicago. Jak powiedział PAP główny historyk placówki Peter Alter, jest to pierwsza polska wystawa w jednym z największych amerykańskich muzeów.

"Bardzo doceniam decyzję tego chicagowskiego muzeum, by gościć tak piękną wystawę. Cieszę się, że w końcu mamy polską wystawę w tak ważnej placówce" - powiedział Gliński.

Podczas wizyty minister zwiedził wystawę przedstawiającą historię i wkład Polaków w rozwój Chicago, od pojawienia się w mieście uchodźców z czasów powstania listopadowego, po kolejne fale emigracji. Kolejne części wystawy pokazują m.in. realia życia w polskich dzielnicach Chicago na przestrzeni lat, organizacje polonijne i kulturalne, polsko-amerykańskich polityków i sposoby pomocy Polonii dla ojczystego kraju - od ochotników z Chicago walczących w wojnie polsko-bolszewickiej w armii gen. Hallera po czasy współczesne i pomoc ukraińskim uchodźcom.

Na wystawę - opisaną po angielsku, polsku i hiszpańsku - składają się też elementy interaktywne, w ramach których zwiedzający mogą np. dodać własne zdjęcia przedstawiające "polskie Chicago" czy wysłać wirtualną paczkę do Polski.

Wystawa otwarta jest od maja tego roku i potrwa do czerwca 2024 r., kiedy ma trafić do Muzeum Historii Polski w Warszawie. MHP uczestniczyło w pracach nad jej stworzeniem, wspólnie m.in. z Muzeum Polskim w Chicago. Jak powiedział PAP główny historyk placówki dr Peter Alter, jest to pierwsza wystawa poświęcona polskiej diasporze w jednym z największych amerykańskich muzeów. Jak dodał, cieszy się sporą popularnością zwiedzających.

"Faktycznie to trochę trwało, ale z pewnością polska społeczność jest dużą częścią tego miasta, więc na pewno była to potrzebna wystawa" - powiedział historyk. Jak dodał, ekspozycja powstała m.in. dzięki zaangażowaniu członków Polonii, którzy ofiarowali placówce swoje osobiste przedmioty i zdjęcia.

Uroczystość zainaugurowała coroczny Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w Stanach Zjednoczonych. W tym roku obchody zbiegają się one z jubileuszami dwóch dużych polonijnych organizacji. Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie (Polish Roman Catholic Union of America, PRCUA), założyciel Muzeum Polskiego w Ameryce (Polish Museum of America) i najstarsza polonijna organizacja bratniej pomocy, świętuje 150-lecie istnienia i działalności, zaś 95. rocznicę – Związek Klubów Polskich (Alliance of Polish Clubs). 

W Stanach Zjednoczonych październik jest co roku obchodzony jako Miesiąc Dziedzictwa Polskiego (Polish American Heritage Month), w uznaniu wkładu milionów Amerykanów polskiego pochodzenia w rozwój USA. Po raz pierwszy oficjalnie został proklamowany przez Kongres w 1981 r. (początkowo był to sierpień); prezydenckie proklamacje w tej sprawie wydał również prezydent Ronald Reagan i inni prezydenci. Miesiąc upamiętnia wkład dwóch bohaterów amerykańskiej wojny o niepodległość - Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego, a także pierwszych polskich osadników w Jamestown, pierwszej udanej angielskiej kolonii w Ameryce, którzy przybyli na kontynent w 1608 r. Jednym z głównych punktów obchodów miesiąca są coroczne Parady Pułaskiego w Nowym Jorku i innych amerykańskich miastach, gdzie obecna jest Polonia. W tym roku po raz pierwszy weźmie w niej udział prezydent RP Andrzej Duda. (PAP/tos)


Glinski

Glinski

flag 4

flag 4

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama