REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoMaria Pappas: Zanim kupicie nieruchomość, wejdźcie na stronę skarbnika!

Maria Pappas: Zanim kupicie nieruchomość, wejdźcie na stronę skarbnika!

-

O kluczowym znaczeniu długu rządowego i nowym, przełomowym narzędziu dla podatników ze skarbnikiem powiatu Cook Marią Pappas rozmawia Katarzyna Korza.

Katarzyna Korza: Biuro Skarbnika Powiatu Cook uruchomiło nowe narzędzie online do sprawdzania obciążenia długiem publicznym nieruchomości w powiecie. Określiła je Pani jako „przełomowe”. Czy może Pani wyjaśnić naszym czytelnikom, jakie znaczenie ma kwota obciążenia rządowego na nieruchomości i dlaczego to narzędzie jest tak ważne?

REKLAMA

Maria Pappas: – Zadłużenie rządowe to kluczowa sprawa. Kupując dom, ludzie najczęściej myślą, że ich zadłużenie to hipoteka i ewentualnie karta kredytowa, a to nie jest prawda! Istnieje bazowy dług lokalnego rządu, który jest sumą wszystkich deficytów, od którego zależy wysokość podatku, a ten każdy właściciel nieruchomości będzie musiał spłacić. Łączne zadłużenie Chicago i samorządów na przedmieściach wynosi ok. 140 miliardów dolarów. Samo miasto Chicago ma deficyt szacowany na 87 miliardów. Miasto ma swoje koszty, a ich obrazem jest oczywiście podatek od nieruchomości. Na stronie internetowej naszego biura – cookcountytreasurer.com właściciele nieruchomości w powiecie Cook mogą sprawdzić, jaka jest 20-letnia historia podatków ich nieruchomości.

Natomiast narzędzie jest „przełomowe”, ponieważ jest lepsze od wszystkich istniejących. Większość podobnych mechanizmów podaje kwotę zadłużenia na osobę. Nasze – zdecydowanie bardziej precyzyjne, bardziej ukierunkowane, pokazuje zadłużenie każdej konkretnej nieruchomości w powiecie Cook. I nieważne, czy nieruchomość to pusta ziemia, budynek czy nieruchomość komercyjna, czy też dom mieszkalny. Na stronie internetowej Skarbnika Powiatu Cook możesz wpisać adres nieruchomości, a nasze narzędzie powie ci, jaki dług na niej ciąży. Dla przykładu: wartość Sears’a, czyli obecnie Willis Tower, wynosi 697 milionów dolarów. Nasze badania pokazują, że w przypadku nieruchomości w centrum Chicago dług rządowy to aż 41 proc. ich wartości! Dług Willis Tower wynosi zatem 289 milionów dolarów.

Czy na każdym obszarze w powiecie dług jest dokładnie taki sam?

– Nie. Nasze badanie pokazuje, że dług zmienia się w zależności od obszaru. Podam przykład: najbardziej zadłużone jest Riverdale – 41 proc. Południowe przedmieścia – 26 proc. Ale już na północnych przedmieściach dług to około 12 proc., w Skokie to 10 proc. To jest niezwykle ważne, żeby wasi czytelnicy, mieszkańcy powiatu Cook, weszli do nas na stronę i przyjrzeli się poziomowi zadłużenia w swojej okolicy.

W jednym z poprzednich wywiadów dla „Dziennika Związkowego” powiedziała Pani, że Polacy są znaczącą grupą wśród właścicieli domów w Cook County. Czy są jakieś statystyki, które by to pokazywały? W jakim rejonie Polacy osiedlają się najczęściej i z jakim długiem się mierzą?

– Według naszej wiedzy prawie 135 tysięcy osób weszło na naszą stronę i pobrało ulotkę w języku polskim, zresztą – cała nasza strona jest dostępna w języku polskim dzięki Google Translate. Myślimy, że faktyczna liczba Polaków, która czerpie informacje z naszej strony jest czterokrotnie wyższa. Z różnych względów – ci, którzy przyszli, rozmawiają o sprawach finansowych w swoim gospodarstwie domowym, przekazują informacje dalej, kolejne osoby wchodzą na naszą stronę z polecenia.

Jeśli chodzi o nieruchomości – łączna liczba nieruchomości w powiecie Cook wynosi około 1,5 miliona, a Polacy posiadają tutaj więcej niż ktokolwiek inny, bo Polacy inwestują w bogactwo pokoleniowe. Nie ma ani jednego Polaka pośród tych, których znam, który nie zamierzałby przekazać domu swoim dzieciom. Wielu z nich ma dwie lub trzy nieruchomości. Ale kiedy przekazują nieruchomości dzieciom, pojawia się pytanie, czy dzieci na to stać? Dobrym rozwiązaniem jest spojrzenie na liczby – między innymi na dług rządowy w rejonie, w którym jest nieruchomość – i zdecydować. Nasze informacje są dla nich bardzo ważne.

Do jak wielu osób dotarła informacja o nowym narzędziu?

– Na stronę wchodzi milion osób miesięcznie. W tym miesiącu, a rozmawiamy w połowie czerwca, mamy już 863 tysiące pobrań. Ludzie wchodzą na naszą stronę bardzo chętnie, być może dlatego, że mogą przeczytać na niej informacje w swoim języku. Podobnie jest w przypadku systemu telefonicznego – można w nim wybrać informacje i obsługę w języku polskim. Powiem więcej, nasz system telefoniczny jest jedynym takim w Stanach Zjednoczonych. Bez obaw mogą do nas zadzwonić wszyscy, którzy nie posługują się językiem angielskim i mogą uzyskać wszelkie informacje, które są im potrzebne.

Niektórzy ludzie błędnie myślą, że to Urząd Skarbnika jest odpowiedzialny za wysokość podatku od nieruchomości, podczas gdy to organy samorządowe określają wysokość podatku. Czy może Pani to skomentować?

– Tak, faktycznie tak jest. Niektórzy właściciele domów niesłusznie obwiniają nasze biuro za opodatkowanie, ponieważ otrzymują rachunek podatkowy z naszego biura. Dlatego umieściliśmy na nim kilka podmiotów rządowych, do których wnoszony jest podatek. Pokazujemy podatnikom, ile płacą i ile zapłacili każdemu z nich. Z rachunku wynika również, że prawie 60 proc. podatku idzie na szkoły, szczegółowo wyszczególniamy, jakie kwoty idą na pozostałe obciążenia.

Pani biuro nieustannie próbuje podnieść świadomość długu publicznego, obciążenia nieruchomości i pomóc ludziom zaoszczędzić pieniądze dzięki ulgom podatkowym i innym programom. Jest Pani bardzo aktywna w docieraniu do różnych społeczności, w tym polskiej. Czy rzecznictwo i ochrona praw konsumenta/podatnika jest priorytetem dla Pani i Pani biura? Jeśli tak, to dlaczego?

– Odpowiedź jest prosta – ponieważ wychowałam się w Ameryce, w środowisku mniejszości narodowej i wiem, jak trudno jest imigrantom zrozumieć tutejszy system podatku od nieruchomości. Nie ma podobnego systemu podatków ani w Polsce, ani w Bułgarii czy Rumunii. Po prostu nie ma innego sposobu niż wychodzenie do ludzi i tłumaczenie im tego w ich własnym języku. Po zwrotach dla społeczności mniejszościowych widzimy, że nasze akcje mają sens. Chodzę więc i staram się być wszędzie. I dlatego też tak ważne jest, żeby i wasi czytelnicy przyjrzeli się temu narzędziu, które uruchomiliśmy. Powtórzę więc: na stronie www.cookcountytreasurer.com należy kliknąć fioletowe pole „View Property Tax Overview” i wprowadzić adres nieruchomości, której dług chcemy sprawdzić. To narzędzie pomoże uniknąć problemów.

Gdyby miała Pani dać jedną radę ludziom, którzy planują kupić nieruchomość, jak ona by brzmiała?

– Nie kupujcie niczego, dopóki nie wejdziecie na stronę skarbnika i nie zapoznacie się z 20-letnią historią długu publicznego na nieruchomości, którą zamierzacie kupić.

Dziękuję za rozmowę.

Katarzyna Korza
k.korza@zwiazkowy.com

REKLAMA

2095872655 views

REKLAMA

REKLAMA

2095872888 views

REKLAMA

2097669284 views

REKLAMA

2095873037 views

REKLAMA

2095873138 views

REKLAMA

2095873249 views