Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 16:26
Reklama KD Market

Illinois zniesie podatek od artykułów spożywczych od 2026 r. 

Illinois zniesie podatek od artykułów spożywczych od 2026 r. 
fot. ADAM DAVIS/EPA-EFE/Shutterstock

Oszczędności dla mieszkańców i obawy lokalnych samorządów 

Gubernator J.B. Pritzker podpisał w poniedziałek ustawę znoszącą w Illinois od 2026 roku podatek od sprzedaży artykułów spożywczych. Pritzker zaproponował zniesienie tego 1-procentowego podatku (grocery tax) już w lutym jako część swojego planu budżetowego. Decyzja ta spotkała się z mieszanymi reakcjami, zwłaszcza wśród lokalnych samorządów, które wyraziły zaniepokojenie możliwością utraty znaczącego źródła dochodów. 

Po podpisaniu w poniedziałek, 5 sierpnia odpowiedniej ustawy przez gubernatora J.B. Pritzkera, od 1 stycznia 2026 roku w całym Illinois zostanie zniesiony 1-procentowy podatek od sprzedaży artykułów spożywczych (grocery tax).

„To kolejny ważny krok w odciążeniu rodzin w Illinois” – powiedział Pritzker w oświadczeniu.

Zniesienie tego podatku gubernator zaproponował jako część swojego planu budżetowego na rok fiskalny 2025. Argumentował, że podatek ten jest regresywny i szkodzi mieszkańcom Illinois o niskich dochodach. 

Parlament stanu Illinois zatwierdził ustawę znoszącą podatek od artykułów spożywczych w maju br., kiedy to przyjęto w głosowaniu plan budżetowy Pritzkera.

Illinois jest jednym z zaledwie 12 stanów, które mają podatek od sprzedaży artykułów spożywczych. Zniesienie podatku ma na celu obniżenie kosztów utrzymania w naszym stanie. Jak oszacowała stacja WCIA,  zniesienie podatku przyniesie średnio oszczędności w wysokości około 73 dolarów na osobę w Illinois. 

Jednak niektóre lokalne władze twierdzą, że spowoduje to poważne braki w ich budżetach. Dochody z tego podatku trafiają do lokalnych samorządów, a nie do stanu.

Prezydent Algonquin (Village President) Debby Sosine i burmistrz Libertyville Donna Johnson, podkreśliły, że z podatku od artykułów spożywczych finansowana jest m.in. lokalna policja, straż pożarna i usługi społeczne. Johnson wyliczyła, że 850 tys. dolarów, które Libertyville otrzyma w tym roku z dochodów z tzw. grocery tax, „jest znaczące” dla liczącego około 20 tys. mieszkańców Libertyville, położonego na północ od Chicago.

Sosine ostrzegała już w maju, że zniesienie podatku od artykułów spożywczych będzie kosztować Algonquin, na północno-zachodnich przedmieściach, około 2 mln dolarów rocznego dochodu. Zdaniem Sosine, Algonquin bardzo polega na tych dochodach, aby zrównoważyć swój budżet każdego roku.

Po zniesieniu przez stan podatku od artykułów spożywczych od 2026 roku, samorządy będą miały możliwość przywrócenia tego podatku na poziomie lokalnym bez pytania wyborców. Johnson zadeklarowała, że Libertyville planuje utrzymanie tego podatku. Sosine powiedziała w maju, że wszystkie opcje są nadal na stole. Także kilku innych burmistrzów, w tym Urbany i Springfield, zadeklarowało utrzymanie podatku. 

Joanna Trzos[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama