REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoChicagowski policjant, Karol J. Chwiesiuk, oskarżony o udział w szturmie na Kapitol

Chicagowski policjant, Karol J. Chwiesiuk, oskarżony o udział w szturmie na Kapitol

-

Chicagowski policjant z północnego zachodu miasta, Karol J. Chwiesiuk, w piątek został aresztowany i oskarżony o udział w styczniowym szturmie na Kapitol.

29-letni Karol J. Chwiesiuk usłyszał pięć zarzutów w kategorii wykroczeń (misdemeanor) i w piątek 11 czerwca po południu stanął przed sędzią federalnym.

REKLAMA

Zarzuty wobec mężczyzny obejmują m.in. bezprawne wtargnięcie, zakłócanie obrad rządu, zakłócanie prac Kongresu, zakłócanie porządku. Sędzia Gabriel Fuentes wyznaczył dla niego kaucję w wysokości 15 tys. dolarów.

Sędzia nakazał również Chwiesiukowi oddać swoje pozwolenie na broń i zabronił mu noszenia broni na czas oczekiwania na rozprawę. Mężczyzna ma również zakaz podróżowania do stołecznego Waszyngtonu.

Karol J. Chwiesiuk fot. U.S. District Court records

Trzy dni przed szturmem na Kapitol Chwiesiuk miał wymieniać SMS-y ze znajomym, w których napisał, że jest zajęty planowaniem ataku na Kongres. Następnie miał udać się do Waszyngtonu, gdzie 6 stycznia dołączył do tłumu, który wtargnął do budynku Kapitolu Stanów Zjednoczonych, gdzie obie izby prowadziły obrady mające potwierdzić zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich.

Na zwołanej w piątek po południu konferencji prasowej z udziałem szefa chicagowskiej policji Davida Browna i burmistrz Chicago Lori Lightfoot, Brown potwierdził, że Chwiesiuk został pozbawiony uprawnień policyjnych 2 czerwca, gdy tylko policja dowiedziała się o podejrzeniach wobec mężczyzny.

Brown powiedział, że doniesienia wobec policjanta sprawiają, że „krew się w nim gotuje”, „robi mu się niedobrze”, a także „łamią mu serce”. Zapewnił, że, jeżeli zarzuty okażą się prawdziwe, policjant zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

Burmistrz Lori Lightfoot dodała, że oskarżenie chicagowskiego policjanta o szturm na Kapitol to „totalna hańba dla odznaki(policyjnej)” i zapewniła, że wszelkie zachowania związane z ekstremizmem, nienawiścią, przemocą i podważaniem demokracji nie będą tolerowane w Chicago. Chwiesiuk był na zwolnieniu lekarskim, gdy brał udział w wydarzeniach na Kapitolu.

Chwiesiuk pracował w chicagowskiej policji od grudnia 2018 roku, ostatnio w 11. dystrykcie policyjnym na zachodzie Chicago. Mieszka na północnym zachodzie Chicago z rodzicami. Wcześniej pracował w biurze szeryfa powiatu Cook.

Chwiesiuk jest co najmniej dziesiątym mieszkańcem Illinois oskarżonym o szturm na Kapitol 6 stycznia 2021 r. i co najmniej czwartym z rejonu Chicago.

(jm)

REKLAMA

2123190755 views

REKLAMA

REKLAMA

2123190772 views

REKLAMA

REKLAMA

2124987092 views

REKLAMA

2123190782 views

REKLAMA

2123190788 views

REKLAMA

2123190792 views