REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago 100-lecie katastrofy cyrkowego pociągu

100-lecie katastrofy cyrkowego pociągu

-

Dokładnie 100 lat temu, 22 czerwca 1918 roku w Hammond, w stanie Indiana doszło do jednej z najtragiczniejszych katastrof kolejowych w historii Stanów Zjednoczonych. W zderzeniu pociągów zginęło 86 artystów cyrku Hagenbeck-Wallace, jadących do Hammond na przedstawienie. 127 osób odniosło obrażenia.

Około godz. 4 nad ranem, 22 czerwca 1918 roku pociąg wiozący artystów cyrku Hagenbeck-Wallace zatrzymał się na bocznym torze w Hammond, w stanie Indiana. Artyści spali w czterech wagonach sypialnych, znajdujących się na końcu składu. Pusty pociąg pasażerski wbił się w nie z pełną prędkością. Jego maszynista zasnął i zignorował wszelkie znaki i wezwania do zatrzymania. Huk zderzenia był tak głośny, że okoliczni mieszkańcy byli przekonani, że zawaliła się pobliska stalownia.

REKLAMA

Rozpędzony, ważący 150 ton pociąg praktycznie roztrzaskał na kawałki drewniane sypialne wagony. Nafta z lamp rozlała się i stanęła w płomieniach. Ci, którzy nie zginęli w wyniku zderzenia, spłonęli uwięzieni w szczątkach wagonów.

W katastrofie zginęło 86 artystów cyrku Hagenbeck-Wallace, rezydującego w miejscowości Peru, w Indianie. 127 osób odniosło obrażenia. Wśród ofiar byli akrobaci, treserzy zwierząt, woltyżerowie, cyrkowy siłacz i klaun wraz całą rodziną. 56 ofiar zostało pochowanych w masowym grobie na cmentarzu Woodlawn, w Forest Park, w Illinois. Wielu ofiar nie udało się zidentyfikować, a na nagrobkach widnieją napisy „Bezimienny Mężczyzna” i „Bezimienna Kobieta”. Inne groby opisane są jedynie pseudonimami cyrkowców: „Baldy”, „Smiley” czy „4 Horse Driver”.

Dwa dni po tragedii cyrk wznowił występy, wspomożony przez artystów wypożyczonych z innych grup cyrkowych. Nie odbyły się tylko dwa zaplanowane przedstawienia, a 25 czerwca 1918 cyrk, zgodnie z planem, wystąpił w miejscowości Beloit, w stanie Wisconsin.

W stulecie katastrofy na cmentarzu Woodlawn w Forest Park, w zakątku zwanym „Showmen’s Rest” odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary jednej z najtragiczniejszych katastrof kolejowych w historii Stanów Zjednoczonych.
(gd)

Na zdjęciu:

Wrak pociągu po zderzeniu w Indianie fot.addictedtohorrormovies.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks