REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polityka Rosja liczy na spotkanie przywódców USA i Korei Płn. w połowie maja

Rosja liczy na spotkanie przywódców USA i Korei Płn. w połowie maja

-

Rosja liczy, że spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una odbędzie się w połowie maja – oświadczył w czwartek w Moskwie przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

“Oczekujemy i mamy nadzieję, że w połowie maja odbędzie się spotkanie na szczycie liderów USA i Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej” – powiedział dziennikarzom uczestniczący w konferencji poświęconej bezpieczeństwu międzynarodowemu ambasador do specjalnych zadań MSZ Rosji Oleg Burmistrow. Nie podał jednak, co jest podstawą takich przypuszczeń.

REKLAMA

Termin i miejsce spotkania Trumpa i Kima nie zostały jeszcze ustalone. Wcześniejsze wypowiedzi przedstawicieli władz USA sugerowały, że odbędzie się ono – o ile do niego dojdzie – pod koniec maja lub nawet w czerwcu.

Chęć przeprowadzenia z Trumpem rozmów na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego Kim Dzong Un wyraził, przyjmując na początku marca w Pjongjangu doradcę prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina do spraw bezpieczeństwa narodowego Czung Uj Jonga i szefa południowokoreańskiej agencji wywiadowczej Suh Huna.

Czung i Suh udali się następnie za zgodą Muna do Waszyngtonu, gdzie 8 marca rozmawiali z Trumpem w Gabinecie Owalnym Białego Domu. Prezydent USA zadeklarował wobec nich chęć jak najszybszego spotkania z Kimem, ale koreańscy goście zasugerowali, by doszło do tego dopiero po zaplanowanym na kwiecień szczycie przywódców Korei Południowej i KRLD. Dlatego też uzgodniono, że powinno się wybrać termin majowy, a potem Czung poinformował zebranych przed Białym Domem dziennikarzy o przyjęciu przez Trumpa propozycji Kima.

Burmistrow nie wykluczył możliwości zorganizowania szczytu Trump-Kim na terenie rosyjskiego Dalekiego Wschodu, zaznaczając jednocześnie, że żadna ze stron nie wystąpiła dotąd z taką prośbą. “Jeśli będą tego chcieli, jest to technicznie możliwe, ale takich propozycji nie słyszeliśmy” – powiedział, odpowiadając na pytanie dziennikarza na ten temat.

Wyraził też przekonanie, że rozpoczęte 1 kwietnia wspólne ćwiczenia sił zbrojnych Korei Południowej i USA nie sprzyjają utrzymaniu stabilizacji regionu. (PAP)

fot.falco/pixabay.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks