Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 19:01
Reklama KD Market

Coraz więcej oszustw związanych z testowaniem na covid

Coraz więcej oszustw związanych z testowaniem na covid
fot. MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/Shutterstock

Wraz z gwałtownym wzrostem liczby przypadków zachorowań na COVID-19, rośnie też liczba nadużyć, szczególnie w przypadku testów. Oszuści zarabiają na pandemii jeszcze więcej niż w zeszłym roku.

Szybko rosnąca liczba przypadków koronawirusa zachęca ludzi do wykonywania coraz większej liczby testów na COVID-19. Niezależnie od tego, czy jest to test, który kupujesz online, czy wizyta w jednym z punktów oferujących testy – jedno i drugie może okazać się  fikcją.

Wiele oszustw dotyczy fałszywych testów, które konsumenci mogą kupić online lub wykonać w okolicznych punktach testowania. W obydwu przypadkach należy uważać, ponieważ albo stracisz pieniądze, albo zostaną wyłudzone twoje dane osobowe, jak na przykład poufne informacje medyczne, dane personalne z prawa jazdy lub numery kont.

W wielu przypadkach konsumenci nie otrzymają żadnego wyniku testu, pomimo że podali numer swojej karty kredytowej. Jeśli jednak otrzymasz wynik, może on być nieprawidłowy i dać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Może to prowadzić do  rozprzestrzeniania się wirusa, jeśli w rzeczywistości jesteś zakażony.

Najlepszym sposobem jest skontaktowanie się z lekarzem czy apteką. Informacje o legalnych punktach testowych można też znaleźć  na stronie internetowej Departamentu Zdrowia Publicznego Illinois (Illinois Department of Public Health).

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (US Food and Drug Administration, FDA) również ostrzega przed oszukańczymi testami na koronawirusa, szczepionkami i leczeniem.

W niektórych przypadkach konsumenci zgłaszali, że automatyczne wiadomości  telefoniczne (robocalls) kierują ich na stronę internetową, która wygląda jak klinika lub firma oferująca testy na COVID-19. Niektórzy obiecują wynik nawet w ciągu 10 minut, o ile przed wykonaniem testu poda się numer karty kredytowej lub wypełni formularz z danymi osobowymi.

Jak uniknąć oszustw związanych z testowaniem na covid

  • Nigdy nie udostępniaj swoich danych nieznajomym. Jeżeli na stronie internetowej lub w doraźnym punkcie testowania jesteś proszony o prawo jazdy, numer konta bankowego, Medicare lub numer ubezpieczenia społecznego (Social Security Number), to sygnał ostrzegawczy.
  • Zadawaj pytania. Jak nazywa się grupa medyczna wykonująca test i do jakiego laboratorium będzie on wysłany? Czy będą tam przekazane twoje dane kontaktowe?
  • Planujesz zrobić test? Skontaktuj się ze swoim lekarzem, który pomoże ustalić, czy test będzie objęty ubezpieczeniem i gdzie znaleźć legalną klinikę.
  • Sprawdź przed zakupem. Oszuści celowo wywierają presję na ludzi, aby kupowali bez zastanowienia, nie dając im czasu na sprawdzanie informacji. Zanim zgodzisz się na cokolwiek, najpierw sprawdź, na przykład na stronie BBB.org
  • Sprawdź wszystkie możliwości. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) dysponuje szczegółowymi informacjami dotyczącymi testowania na COVID-19.

Więcej informacji można uzyskać na stronach:

Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa do BBB Scamtracker, nawet jeśli nie straciłeś pieniędzy – pomoże to chronić innych.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama