Od dwóch lat borykamy się wirusem, który zawładnął całym światem i zmienił nasze życie. Z każdym tygodniem dowiadujemy się czegoś nowego o COVID-19. Coraz więcej mówi się, że wirus może mieć znacznie większy wpływ na nasze zdrowie, niż się do tej pory spodziewano. Osoby uznane za wyleczone coraz częściej zaczynają zgłaszać objawy, pojawiające się po przebytej chorobie. Są to długofalowe skutki COVID-19, czyli tzw. Long Haul Covid. Wirus przypomina nieproszonego gościa, którego trudno się pozbyć.
Swoim doświadczeniem po przebyciu COVID-19 podzieliła się dziennikarka telewizji FOX2, Maurielle Lue, u której w marcu br. zdiagnozowano wirusa. Jak się okazało, choroba pomimo, że wyleczona, pozostawiła szereg zmian w organizmie. Całkowite pozbycie się tej choroby to niejednokrotnie długi proces.
Symptomy długofalowego covidu mogą dotyczyć zarówno pacjentów, którzy przeszli chorobę w sposób cięższy, jak i lżejszy. Wśród objawów pacjenci zgłaszają zmęczenie, duszność, zadyszkę, szybkie tętno serca, pomimo, że nie byli na wyczerpującym treningu, a jedynie przeszli kilka kroków. Zmęczenie może być tak duże, że trudno nawet wstać z łóżka czy ubrać się. Dużym dyskomfortem jest uczucie ciężkości kończyn, sztywności mięśni i ból stawów. Do tego pojawia się często depresja i lęk.
Kolejnym efektem ubocznym choroby jest zapominanie. Pacjenci nie pamiętają, gdzie położyli klucze czy zamknęli drzwi lub nakarmili psa. Dochodzi do utraty pamięci krótkotrwałej, zwanej mgłą mózgową. Ukończenie prostego zdania staje się niemożliwe, ważne daty, nazwiska, wspomnienia zaniknęły. Intelektualnie pacjenci mają świadomość, tego, co było, ale nie pamiętają dokładnie przebiegu, tego co się wydarzyło.
Pojawiają się również zmiany w kwestii smaku i zapachu. Po przebytej chorobie potrawy zaczęły smakować i pachnieć inaczej, na przykład zupa pomidorowa, przypominała gorące banany, inni zamiast zapachu ulubionej potrawy, czuli specyficzny zapach kociego moczu.
Pacjenci uczą się żyć w nowej rzeczywistości. Covid w różny sposób wpływa na ludzi. Jedni przechodzą go łagodnie, bez efektów ubocznych, inni doznają uszkodzenia narządów i trwałej niepełnosprawności. Wiedza na ten temat ciągle ewoluuje, a o COVID-19 i długofalowych efektach wirusa jeszcze wiele musimy się nauczyć.
(aos)