Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 14 stycznia 2025 09:31

Uwaga na oszukańcze oferty zwierzaka pod choinkę

fot. Unsplash.com

Oszustwa dotyczące zakupu zwierząt domowych przez internet są powszechne, a nasilają się w okresie świątecznym, kiedy każdy poszukuje prezentu dla swoich bliskich. Największa grupa poszkodowanych to osoby w wieku 25-44 lata ze średnią stratą 1088 dolarów.

Potencjalny właściciel płaci setki dolarów lub więcej za zakup zwierzaka, który tak naprawdę nie istnieje. Jest to szczególnie frustrujące w okresie bożonarodzeniowym, kiedy futrzak ma być wyjątkowym prezentem, który ma dołączyć do rodziny.

Jeśli decydujesz się na zakup zwierzęcia online, możesz natknąć się na oszukańczą reklamę lub stronę internetową. Warto więc zapoznać się z technikami manipulatorów, aby uniknąć rozczarowania i utraty pieniędzy.

Oszuści skrupulatnie wykorzystują duże zainteresowanie zakupami w okresie świątecznym, publikują zdjęcia uroczych czworonogów w świątecznej scenerii. Kiedy klient chce zobaczyć zwierzaka przed zakupem, oszust odmawia możliwości spotkania z wybranym zwierzęciem – często twierdząc, że jest to spowodowane względami COVID-19. W takiej sytuacji lepiej odstąpić od zakupu.

Jeśli oszust twierdzi, że musi skorzystać z linii lotniczych lub jakiejś agencji, która dostarczy zwierzę, to powinien to być dla nas sygnał ostrzegawczy. BBB Scam Tracker otrzymał wiele zgłoszeń o fałszywych stronach internetowych podszywających się w tym celu pod prawdziwe firmy. Oszust może również żądać opłat za szczepienia lub inne „potrzeby” w ostatniej chwili. W rzeczywistości zwierzę nie istnieje, a konsument stracił pieniądze.

Największą grupę ofiar stanowią osoby w wieku 25-35, a następnie 35-44 lat. Średnia strata finansowa zgłoszona Scam Trackerowi wyniosła 1088 dolarów.  Najwięcej, bo 82 proc. zgłoszeń dotyczyło oszustw związanych ze sprzedażą  psów, pozostałe dotyczyły kotów, ptaków i jaszczurek.

Taktyki stosowane w nieuczciwym handlu zwierzętami wciąż ewoluują. Oszuści coraz częściej proszą o płatność za pośrednictwem niewykrywalnych aplikacji gotówkowych, takich jak Zelle, Google Pay, Cash App, Venmo i Apple Pay. Przegląd danych Scam Tracker pokazuje, że zdecydowana większość raportów wymienia Zelle jako metodę płatności związaną z zakupem zwierząt domowych online.

Jedna z osób poszkodowanych zgłosiła do BBB Scam Tracker, że zapłaciła depozyt w wysokości 500 dolarów za pośrednictwem Zelle za szczeniaka Cavapoo, którego widziała online. Sprzedawca wysłał jej kilka zdjęć, a następnie poprosił o wpłacenie całej kwoty przez Zelle. Bank potencjalnego kupującego oznaczył transakcję jako oszukańczą. Kobieta zażądała zwrotu pieniędzy, ale nigdy ich nie otrzymała, a szczeniak nadal znajdował się na stronie internetowej sprzedawcy.

Kolejna osoba zgłosiła, że straciła 1350 dolarów, kiedy wraz z mężem próbowali kupić online szczeniaka rasy Samojed. Podpisała kontrakt na zakup psa od „hodowcy”, który skontaktował się z nią za pośrednictwem poczty elektronicznej. Zapłaciła 1350 dolarów przez Zelle. Kiedy rzekoma „firma transportowa” zajmująca się dostawą psa skontaktowała się z nią i poprosiła o wynajęcie klatki z regulowaną temperaturą, zorientowała się, że została oszukana.

Wskazówki dotyczące kupowania zwierząt przez Internet

  • Zobacz zwierzaka osobiście przed zapłaceniem jakichkolwiek pieniędzy. W związku z pandemią COVID-19 rozważ rozmowę wideo ze sprzedawcą, aby go zobaczyć, jak i czworonoga wystawionego na sprzedaż. Najprawdopodobniej manipulant nie spełni żądania, a nam pomoże to uniknąć oszustwa.
  • Wyszukaj zdjęcia zwierzaka z oferty sprzedaży oraz charakterystyczną frazę w opisie.
  • Porównaj ceny za rasę, którą rozważasz nabyć. Zastanów się dwa razy, jeśli ktoś reklamuje psa rasowego za darmo lub po bardzo obniżonej cenie — może to być oszukańcza oferta.
  • Zajrzyj do lokalnego schroniska dla zwierząt. Tam zawsze możesz spotkać się z czworonogiem przed jego nabyciem.

Jeśli padłeś ofiarą oszustwa związanego z zakupem zwierząt, możesz skontaktować się z:

  • Petscams.competscams.com/report-pet-scam-websites: śledzi skargi, kataloguje oszustów i stara się usunąć oszukańcze witryny sprzedaży zwierząt.
  • Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Commission) – reportfraud.ftc.gov, aby złożyć skargę online lub zadzwonić pod numer 877-FTC-Help.
  • Better Business Bureau – BBB Scam Tracker do zgłaszania oszustwa online.
  • Firma, która wystawiła twoją kartę kredytową – zgłoś incydent, jeśli udostępniłeś numer swojej karty kredytowej, nawet jeśli transakcja nie została zakończona.

BBB zapewnia obiektywne porady, profile biznesowe dotyczące ponad 5,3 miliona firm, 11 tys. recenzji organizacji charytatywnych, alerty i informacje edukacyjne dotyczące zaufania na rynku sprzedaży. Odwiedź BBB.org, aby uzyskać więcej informacji.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama