Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 17:37
Reklama KD Market

Burmistrz Lori Lightfoot spotkała się z polską społecznością w Muzeum Polskim w Ameryce

Burmistrz Lori Lightfoot spotkała się z polską społecznością w Muzeum Polskim w Ameryce

Doroczne śniadanie organizowane przez Warszawski Komitet Miast Siostrzanych w Chicago w ramach Miesiąca Dziedzictwa Polskiego odbyło się we wtorek w Muzeum Polskim w Ameryce. Gościem specjalnym wydarzenia była burmistrz Chicago Lori Lightfoot.

Uroczystość odbyła się we wtorek 16 listopada w sali głównej Muzeum Polskiego w Ameryce. Organizatorami byli Iwona Węgrzyn-Bocheńska i Conrad Nowak z Komitetu Miast Siostrzanych Chicago-Warszawa.

Prezes Muzeum Polskiego w Ameryce Richard Owsiany, witając gości, przypomniał że Muzeum Polskie w Ameryce jest najstarszym etnicznym muzeum w naszym mieście. Placówkę zachwalała w swoim przemówieniu również burmistrz Lori Lightfoot.

„Przyjdźcie zobaczyć to piękne muzeum. Jest ono piękne nie tylko pod względem estetycznym, ale odzwierciedla tyle ważnych skarbów polskiej historii w naszym mieście. Wszystkich zachęcam do jego odwiedzenia”.

Według burmistrz, około 160 tys. mieszkańców Chicago deklaruje polskie pochodzenie, zaś w połączeniu z przedmieściami liczebność społeczności polsko-amerykańskiej sięga miliona.

Burmistrz podkreślała głębokie korzenie łączące społeczność polską z Chicago i wkład polonijnej społeczności w życie obywatelskie, artystyczne, edukacyjne, kulturalne i biznesowe miasta. Wymieniła m.in. Paradę 3 Maja, Dzień Pułaskiego, polskie szkoły sobotnie, a nawet pączki w amerykański Tłusty Wtorek. Wyraziła uznanie wobec faktu, że w Chicago polska historia i kultura przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

„Spotykam tylu młodych ludzi w polskiej społeczności, którzy w pełni obejmują swoje dziedzictwo (…) Brawa dla was, bo robicie to, co trzeba, by upewnić się, że wasza historia i kultura żyła z każdym następnym pokoleniem”.

Lightfoot przypomniała, że zgodnie ze swoją obietnicą, złożoną społeczności polskiej tuż po wyborach, we władzach miasta działa rada ds. społeczności polskiej, Polish American Community Engagement Council, która ostatnio odgrywała duże znaczenie m.in. w osiągnięciu celów miasta związanych ze szczepieniami przeciw COVID-19 oraz w planowaniu przyszłorocznego budżetu miasta.

Lightfoot pochwaliła też działalność wolontariuszy z Chicago Sister Cities, dzięki którym – jak powiedziała – chicagowska organizacja zyskała miano najbardziej aktywnej jednostki Sister Cities w Stanach Zjednoczonych.

Podczas wydarzenia wyróżniono jednego z członków komitetu, podpułkownika Szymona Włodarskiego z Gwardii Narodowej Illinois za jego wkład w obronę Polski, Ukrainy i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Wśród przemawiających na uroczystości był również Michael Fassnacht, prezes World Business Chicago, agencji promującej miasto wśród potencjalnych zagranicznych inwestorów. Poczęstunek zapewniła firma Kasia’s Deli.

W 1960 r. Warszawa została pierwszym miastem siostrzanym Chicago. Od tamtej pory miasto nawiązało kontakt z 28 miastami siostrzanymi na całym świecie.

Zdjęcia: Dariusz Lachowski


DZW_5009

DZW_5009

DZW_4979

DZW_4979

DZW_4967

DZW_4967

DZW_4963

DZW_4963

DSC_8919

DSC_8919

DSC_8871

DSC_8871

DSC_8811

DSC_8811

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama