Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 17:35
Reklama KD Market

Przedświąteczne podróże – jak się przygotować, aby uniknąć kłopotów i oszustów

Przedświąteczne podróże – jak się przygotować, aby uniknąć kłopotów i oszustów
fot. JOHN G MABANGLO/EPA-EFE/Shutterstock

Należy się spodziewać, że okres przedświątecznych podróży będzie przebiegał według tego samego schematu, co chaotyczne lato, co może nieść ze sobą szereg nieoczekiwanych sytuacji. Nie możesz ich przewidzieć, ale możesz się na nie przygotować, aby uniknąć problemów i oszustów.

Wraz ze wzrostem liczby lotów, wynajmu samochodów i zakwaterowania, ludzie będą szukali różnych intratnych okazji. Możesz otrzymać telefon, wiadomość tekstową, ulotkę pocztą albo zobaczyć reklamę online obiecującą bezpłatne lub tanie wakacje. Za tymi ofertami często stoją oszuści. Skuszony powyższymi propozycjami możesz zapłacić ukryte koszty — lub co gorsza, po dokonaniu płatności dowiesz się, że to oszustwo.

Polowanie na dobre okazji jest mądre, ale ostrożność jest mądrzejsza, szczególnie, gdy w grę wchodzą tysiące dolarów.

Istnieje kilka powszechnych oszustw związanych z podróżami. Podróżni powinni być nieufni w stosunku do bezpłatnych ofert wakacyjnych, automatycznych telefonów proponujących wakacje po obniżonych cenach, czy związanych z wynajmem domów wakacyjnych, w których manipulant przechwytuje prawdziwe oferty wynajmu i reklamuje je jako własne, lub tworzy oferty, które nie istnieją. Należy też uważać na fałszywe loty czarterowe, które mogą obejmować zakwaterowanie i zwiedzanie. Po zapłaceniu za pakiet okazuje się, że to oszustwo.

Najczęściej pojawia się wiele znaków ostrzegawczych, że możesz mieć do czynienia z oszustem:

• „Darmowe” wakacje, za które trzeba zapłacić. Oszuści często próbują zwrócić twoją uwagę, mówiąc, że coś wygrałeś, ale potem zmuszają cię do zapłaty, aby to zdobyć. To oszustwo. Jeśli musisz za coś zapłacić, to nie jest to darmowe — a wszystkie opłaty i podatki mogą w sumie sięgać setek dolarów.

• Nie otrzymujesz szczegółowych informacji na temat oferty podróży. Oferta mówi, że zatrzymasz się w „pięciogwiazdkowym” kurorcie lub popłyniesz w rejs „luksusowym” statkiem. Ale jeśli organizator nie chce lub nie może podać bardziej szczegółowych informacji, takich jak adres hotelu lub nazwa firmy rejsowej, należy rezygnować. To oszustwo.

• Jeśli pojawia się informacja mówiąca, że jedynym sposobem zapłaty za wakacyjny wynajem jest przelew, karta podarunkowa lub kryptowaluta. W ten sposób oszuści proszą cię o zapłatę, ponieważ po wpłaceniu pieniędzy odzyskanie ich jest prawie niemożliwe. To oszustwo.

• Wywieranie presji na szybkie podjęcie decyzji dotyczącej zakupu pakietu wakacyjnego lub wynajmu. Jeśli ktoś mówi, że musisz od razu zdecydować, czy kupić pakiet podróżny, czy wynająć nieruchomość na wakacje, nie rób tego. Oszuści chcą, abyś szybko i pochopnie podjął decyzję. Zrezygnuj i poszukaj innej oferty.

• Jeśli nieruchomości wakacyjne są reklamowane po superniskich cenach, jest to podejrzane. Cena poniżej wartości rynkowej może być oznaką oszustwa. Sprawdź, czy podane informacje są prawdziwe, zanim podejmiesz ostateczną decyzję zakupu.

Trzy sposoby na uniknięcie oszustw związanych z podróżą:

  1. Nie podpisuj ani nie płać, dopóki nie poznasz warunków umowy. Uzyskaj kopię zasad anulowania i zwrotu pieniędzy, zanim zapłacisz. Jeśli nie możesz uzyskać tych szczegółów, zrezygnuj. Odmów każdemu, kto próbuje cię pośpieszyć, nie dając ci czasu na rozważenie oferty.
  2. Sprawdzaj informacje. Odwiedź stronę www.bbb.org, aby wyszukać biura podróży, hotele, wypożyczalnie i agentów. Wpisz w przeglądarkę słowa: „oszustwo”, „oceny” lub „skarga”, aby zobaczyć, co mówią o nich inni, zanim podejmiesz decyzję. Sprawdź również, czy adres nieruchomości naprawdę istnieje. Jeśli nieruchomość znajduje się w ośrodku, zadzwoń do recepcji i potwierdź lokalizację oraz inne szczegóły w umowie.
  3. Nie płać przelewami, kartami podarunkowymi lub kryptowalutami. Nieuczciwi organizatorzy pakietów turystycznych mogą poprosić cię o zapłatę na jeden z tych sposobów, ale to oznaka oszustwa. Jeśli pojawią się problemy, a opłaty dokonałeś jedną z wymienionych wyżej metod, to stracisz pieniądze i prawdopodobnie nie będzie możliwości ich śledzenia ani odzyskania.

Jak kupować oferty wakacyjne:

• Uzyskaj rekomendacje z zaufanych źródeł. Porozmawiaj z rodziną lub znajomymi o dobrych biurach podróży, wynajmach wakacyjnych, hotelach i pakietach turystycznych.

• Rozważ skorzystanie z aplikacji podróżniczej. Aplikacje podróżnicze mogą pomóc w wyszukiwaniu biletów lotniczych i stawek hotelowych. Niektóre z nich zapewniają powiadomienia o cenach i oferty w czasie rzeczywistym. Upewnij się, że wiesz, czy kupujesz od firmy produkującej aplikację, czy od rzeczywistej linii lotniczej lub ośrodka. Może to mieć wpływ na to, czy możesz otrzymać zwrot pieniędzy lub punkty za zakup podróży.

• Korzystaj z porównywarek cen i aplikacji. Kupując bilety lotnicze, pamiętaj, że strony z porównywarkami i aplikacje mogą pobierać wyższe opłaty niż linie lotnicze za usługi takie jak zmiana lub anulowanie lotu. Upewnij się również, czy kupujesz bilet, czy tylko dokonujesz rezerwacji.

• Zapytaj o obowiązkowe opłaty hotelowe i podatki. Nie możesz porównywać stawek różnych hoteli, zanim nie dowiesz się o wszystkich opłatach. Jeśli nie masz pewności, czy strona internetowa hotelu pokazuje całkowitą cenę, zadzwoń do hotelu i zapytaj o „opłatę uzdrowiskową” lub inną obowiązkową opłatę. Uzyskaj też informacje o podatkach, które też mogą się pojawić w wielu miejscach.

• Jeśli kupujesz ubezpieczenie podróżne, upewnij się, że agencja posiada licencję. Dowiedz się, czy agencja jest licencjonowana na stronie internetowej US Travel Insurance Association. Zrób kopię swojej karty ubezpieczeniowej, aby zabrać ją ze sobą, gdy wybierasz się w podróż.

Pamiętaj, aby zawsze zgłaszać oszustwa. Jeżeli padłeś ofiarą nieuczciwych praktyk lub je podejrzewasz, skontaktuj się z odpowiednimi władzami, aby ostrzec innych.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama