Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 14 stycznia 2025 09:37

Uważajmy podczas przedświątecznych zakupów w internecie

fot. Unsplash.com

Niedobór niektórych produktów na rynku i inne problemy związane z łańcuchem dostaw mogą się przełożyć w nadchodzących okresie świątecznym na wzrost oszustw związanych z zakupami online. Rynek pracy ciągle jest niestabilny, a w sektorze handlowym brakuje pracowników.

Wielu konsumentów w okresie pandemii Covid-19 chętnie wybierało robienie zakupów w internecie i trend ten w dalszym ciągu  się utrzymuje. Wzrostowi popularności zakupów internetowych niestety towarzyszy większa ilość oszustw.

Złodzieje liczą, że będziemy zbyt pochłonięci poszukiwaniem idealnego prezentu i nie będziemy dbać o bezpieczeństwo  podczas zakupów online. Nie ma znaczenia, czy aktywnie kupujesz, czy też biernie przeglądasz strony sklepów internetowych, zawsze zachowaj ostrożność.

Oszuści mogą tworzyć  nieprawdziwe strony internetowe albo oferować produkty wątpliwej jakości, oferując je po cenach “zbyt dobrych, by mogły być prawdziwe”. Konsumenci mogą  także po złożeniu zamówienia nigdy nie otrzymać produktu.

Pamiętajmy, że oszuści są bardzo podstępni. Czas, który poświęcimy, by dobrze sprawdzić sklep internetowy, może zaoszczędzić nam pieniądze i stres. A to oznacza przyjemniejsze święta dla wszystkich.

BBB rozpoczyna  świąteczną kampanię “Kupuj bezpiecznie, kupuj mądrze”, aby pomóc konsumentom uniknąć oszustw podczas zakupów online.

• Uważaj na fałszywe strony internetowe. Sprawdź adres URL (adres internetowy), zwróć uwagę na błędy w pisowni, zbadaj wiek domeny i poszukaj informacji kontaktowych.

• Poznaj reklamodawcę. Niektóre z najlepszych ofert są dostępne tylko w internecie, ale bądź ostrożny. Fałszywa strona łatwo może imitować stronę znanego sprzedawcy, więc upewnij się, że robisz zakupy w legalnym serwisie. Jeśli na stronie brakuje informacji kontaktowych, jest to znak ostrzegawczy.

• Upewnij się, że strona jest bezpieczna. Zwróć uwagę na “https” w adresie URL (dodatkowe “s” oznacza “secure”) i małą ikonę kłódki na pasku adresu. Nigdy nie wprowadzaj informacji dotyczących płatności lub danych osobowych na stronie, która ma tylko “http” – NIE jest ona bezpieczna.

• Wystrzegaj się dokonywania szybkich zakupów podczas przeglądania mediów społecznościowych. Oszuści mają dostęp do narzędzi, których potrzebują, aby poznać twoje nawyki zakupowe, oferując ci dokładnie to, czego chcesz po kusząco niskich cenach.

• Chroń dane personalne. Przeczytaj politykę prywatności danej strony i zrozum, jakie dane osobowe są wymagane i jak będą one wykorzystywane. Jeśli witryna nie ma polityki prywatności, jest to ostrzeżenie, że może to być oszustwo.

• Jeśli oferta wygląda zbyt dobrze, aby mogła być prawdziwa, prawdopodobnie tak jest. Nie kupuj wyłącznie na podstawie ceny. Reklamy na stronach internetowych i w niechcianych e-mailach mogą oferować poszukiwany towar za darmo lub za bardzo niską cenę. Oferta może zawierać ukryte koszty, a zakup może wiązać się z comiesięczną opłatą. Szukaj i czytaj to co jest napisane drobnym drukiem.

• Poszukaj informacji przed zakupem. Skorzystaj z BBB.org i opinii kupujących przed dokonaniem zakupu.

• Sprawdź, czy strona ma znak BBB. Firmy akredytowane przez BBB zobowiązują się do przestrzegania standardów zaufania BBB i uczciwego postępowania z konsumentami. Sprawdź informacje na temat sklepu internetowego na  stronie BBB.org.

• Kupuj mądrze. Przed złożeniem zamówienia sprawdzaj informacje na temat zwrotów. Wiele towarów zamówionych online można oddać w celu uzyskania pełnego zwrotu pieniędzy, ale  nie jest to regułą. Dowiedz się więcej na temat “return policy”, zanim kupisz.

• Profesjonalne zdjęcia nie oznaczają, że jest to oferta prawdziwa. Zdjęcia na stronie internetowej mogą zachęcać kupujących do nawiązania kontaktu z oszustami, zwłaszcza w przypadku zwierząt domowych, odzieży/akcesoriów i pojazdów.

• Kupuj za pomocą karty kredytowej. W przypadku oszukańczej transakcji, karta kredytowa zapewnia dodatkową ochronę, łatwiej jest zakwestionować transakcję zakupu i odzyskać pieniądze w razie problemów. Karty debetowe, karty przedpłacone lub karty upominkowe nie mają takiej samej ochrony jak karta kredytowa.

• Informacje dotyczące wysyłki towaru mogą być fałszywe. Przyjrzyj się uważnie, aby upewnić się, że jest to legalna firma. Unikaj klikania na link do śledzenia przesyłki (tracking link),  przejdź na stronę internetową nadawcy i wpisz kod, aby sprawdzić, czy jest prawdziwy.

• Zgłaszaj problemy i oszustwa związane z zakupami online do BBB. Jeśli jesteś niezadowolony z zakupu, złóż skargę na stronie BBB.org/complaints. Jeśli nie otrzymałeś tego, za co zapłaciłeś, zgłoś to na BBB.org/ScamTracker. Twoja skarga może pomóc innym konsumentom uniknąć oszustwa.

• Zadbaj o bezpieczny internet. Zainstaluj firewall, oprogramowanie antywirusowe i antyspyware. Pamiętaj również, aby regularnie sprawdzać i instalować najnowsze aktualizacje programów oraz przeprowadzać skanowanie antywirusowe komputera, tabletu i smartfona.

• Sprawdzaj informacje o oszustwach i  zapisz się na cotygodniowe e-maile BBB Scam Alert.

Więcej wskazówek można znaleźć na stronie https://www.bbb.org/all/spot-a-scam.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama