Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 30 września 2024 06:29
Reklama KD Market
Reklama

Oszuści podszywają się pod znajomych na Facebooku

Oszuści podszywają się pod znajomych na Facebooku
fot. Unsplash.com

Jeżeli jesteś użytkownikiem Facebooka, to ostrzeżenie powinieneś potraktować poważnie. Do Better Business Bureau zgłoszono w ostatnim czasie skargi związane z oszustwem, którego celem są osoby korzystające z Facebooka. Oszuści zakładają fałszywe strony profilowe twoich znajomych z Facebooka, aby wykorzystać je do kradzieży danych personalnych i pieniędzy.

Twój znajomy z Facebooka może być w rzeczywistości oszustem podszywającym się pod znaną ci osobę, która jest w gronie użytkowników tego portalu społecznościowego. To najnowsze oszustwo może doprowadzić do utraty pieniędzy, kradzieży tożsamości, a także być przyczyną przyszłych problemów. Oszuści wykorzystują portale społecznościowe takie jak Facebook do zdobywania zaufania ofiar, podając się za kogoś, kogo ofiara już zna. Następnie wysyłają wiadomości z fałszywego profilu. Ich treść może nawiązywać do pandemii Covid-19, może to być prośba o przyłączenie się do zbiórki pieniędzy lub informacja o świetnej ofercie sprzedaży jakiegoś produktu.

Jak działa oszustwo

Podczas korzystania z Facebooka w twoim komunikatorze (Messenger) może pojawić się wiadomość, która wygląda na wysłaną z profilu przyjaciela, członka rodziny lub sąsiada. Przynajmniej tak wygląda, ponieważ znasz dobrze zdjęcie profilowe tego użytkownika Facebooka. Ale musimy pamiętać, że oszuści mogą znaleźć i skopiować czyjeś zdjęcie w sieci i użyć razem z nim dane personalne, które są ogólnodostępne, jak wykształcenie, miejsce zamieszkania, informacje o bliskich, by podszyć się pod twojego znajomego i założyć fałszywą stronę profilową. Taka strona użytkownika Facebooka na pierwszy rzut oka może wyglądać jak prawdziwa.Jeżeli nie wzbudzi naszego podejrzenia, możemy odpowiedzieć na komunikatorze na wiadomość wysłaną nam z takiego profilu. W jednej wersji oszustwa, twój znajomy z Facebooka może poinformować cię o niesamowitej ofercie znalezionej online, lub będzie chciał, abyś zobaczył wideo. Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć na link, podzielić się tą wiadomością z innymi lub po prostu odpowiedzieć na wiadomość.

W niektórych przypadkach, by skorzystać z oferty, należy zapłacić opłatę manipulacyjną i podatek. Taka informacja powinna wzbudzić naszą czujność. W innej wersji, znajomy twierdzi, że zbiera pieniądze na cele charytatywne, aby wesprzeć personel służb reagowania w nagłych wypadkach lub organizacje, które zostały dotknięte skutkami pandemii.Użytkownik w wiadomości wysłanej ci przez komunikator Facebooka będzie naciskać, abyś przekazał darowiznę. Możemy paść ofiarą tego oszustwa, bo wiadomość wydaje siępochodzić od kogoś, kogo znamy i komu ufamy.

Krąży trzecia wersja oszustwa. W tym przypadku znajomy z Facebooka powiadamia, że jego konto zostało zhakowane i prosi cię ponowne o dodanie do znajomych. W rzeczywistości konto twojego znajomego nie zostało zhakowane, a profil dodany przez ciebie do grona twoich znajomych jest utworzony przez cyberprzestępców.

BBB radzi wszystkim, aby przed odpowiedzią na taką prośbę dobrze sprawdzili, czy jest to profil prawdziwej osoby. Można to sprawdzić telefonicznie ze znajomym, wysyłając mu SMS-a lub e-maila i zapytać, czy miał problemy ze swoim profilem facebookowym.

Bądź również ostrożny w przypadku drugiej prośby o włączenie do grona facebookowych znajomych od kogoś, z kim jesteś już połączony.Drugi profil może być oszustem. Ktoś może próbować uzyskać dostęp do twoich danych i listy znajomych. BBB radzi użytkownikom mediów społecznościowych, aby uważali na to, jakimi informacjami dzielą się w internecie i sprawdzali, czy ich prywatność jest chroniona.

Bądź na bieżąco z najnowszymi oszustwami, dzięki subskrypcji e-maili z BBB Scam Alerts.

Jak uniknąć oszustw na Facebooku

Uważnie sprawdzaj wszelkie wiadomości otrzymane online. Pamiętaj, że cyberprzestępcy mogą podszyć się pod osobę, którą znasz osobiście i użyć jej facebookowego profilu albo zhakowanego konta. Sprawdź dokładnie, zanim udostępnisz wiadomość dalej, założysz konto na stronie internetowej lub wpłacisz datek. Wejdź na stronę na stronie Give.org, aby zweryfikować organizację charytatywną.

Zrób rozeznanie. Wejdź na stronę BBB.org/scamtracker, aby sprawdzić, czy strona internetowa, która np. pośredniczy w sprzedaży maseczek (lub jakikolwiek innego produktu, o którym wspomina znajomy) jest prawdziwa. Jeżeli nie możesz znaleźć strony internetowej, to prawdopodobniej jest ona fałszywa. Jeśli uda ci się znaleźć stronę internetową, poszukaj informacji kontaktowych, ponieważ brak takich informacji może wskazywać na oszustwo.

Naciskaj na detale. Zadawaj strategiczne pytania, nie podając żadnych danych osobowych, aby upewnić się, że rzeczywiście rozmawiasz z kimś, kogo znasz. Jeśli twój “przyjaciel” nie potrafi udzielić ci jasnych odpowiedzi, opuść rozmowę w komunikatorze, zablokuj profil, a następnie zmień swoje ustawienia na Facebooku i hasło.

Usuń dane osobowe z profilu. Nie udostępniaj takich informacji jak numer telefonu, czy adres zamieszkania na kontach w mediach społecznościowych.

Sprawdź swoją listę znajomych. Jeżeli otrzymałeś prośbę o dodanie do znajomych od osoby, która już jest twoim znajomym, sprawdź czy nie jest to duplikat, fałszywe konto. Ktoś może się podszywać pod twojego znajomego.

Zgłoś podejrzaną aktywność do Facebooka. Możesz zgłosić oszustwo do Facebooka, aby uchronić prawdziwych przyjaciół i rodzinę przed cyberprzestępstwem. Sprawdź ustawienia prywatności, klikając na znak zapytania u góry strony głównej Facebooka.

Możesz zmniejszyć ryzyko podszycia się oszustów pod twój profil, poprawiając ustawienia prywatności i ukrywając listę znajomych na Facebooku. Portal społecznościowy usuwa miliardy fałszywych kont facebookowych każdego roku. Branżowy portal Statista.com szacuje, że 16 proc. wszystkich kont na Facebooku w 2020 r. Było fałszywych lub duplikatami.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama