Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 04:28
Reklama KD Market
Reklama

Złodzieje lubią toyoty. Kryzys carjackingowy w powiecie Cook

Złodzieje lubią toyoty. Kryzys carjackingowy w powiecie Cook

Toyota camry jest najczęściej kradzionym samochodem, większość ofiar carjackingu to mężczyźni, a do największej liczby przypadków dochodzi ostatnio w niedziele. Takie dane ujawnił niedawny raport szeryfa powiatu Cook, z którego wynika również, że liczba zbrojnych kradzieży pojazdów w tym roku przewyższy i tak już wysoką liczbę z poprzedniego roku. Zdaniem władz, można mówić o prawdziwym „kryzysie carjackingowym”.

Od początku roku do końca września liczba zbrojnych kradzieży pojazdów, czyli tzw. carjackingu zwiększyła się prawie o 43,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku, który i tak już był rekordowy – informuje „Chicago Sun-Times” na podstawie raportu sporządzonego przez biuro szeryfa powiatu Cook.

Liczba ofiar carjackingu w powiecie Cook sięgnęła już 1400. Przeważająca większość przypadków dotyczyła Chicago, lecz przedmieścia nie zostały oszczędzone – zanotowano tam 115 ofiar. Władze przewidują, że liczba zbrojnych kradzieży samochodów w tym roku przewyższy liczbę z ostatnich dwóch dekad. Ich zdaniem można mówić o prawdziwym „kryzysie carjackingowym”.

W odpowiedzi na to niepokojące zjawisko w marcu chicagowska policja rozszerzyła swoją grupę zadaniową ds. carjackingu, która obejmuje władze powiatu Cook, jednostki policji z przedmieść, policję stanową Illinois oraz FBI.

Działania podjęło również biuro szeryfa powiatu Cook, które stworzyło bazę danych pozwalającą podmiejskim departamentom policji na dzielenie się informacjami o kradzieżach samochodów z grupą zadaniową, co – zdaniem szeryfa Toma Darta – ułatwia identyfikację schematów wykraczających poza pojedynczą jurysdykcję i pomaga w lepszym rozmieszczeniu funkcjonariuszy do walki z problemem.

Według Darta, wcześniej każda miejscowość prowadziła własne statystyki i władze jednej miejscowości nieraz nie wiedziały, co się dzieje w drugiej. Teraz, zdaniem szeryfa, „puzzle układają się w jedną całość”.

Toyoty, jeepy, nissany

Niektóre dane ujawnione przez raport okazały się zaskakujące. Wykazały między innymi, że:

– Przez większość roku najwięcej przypadków carjackingu było we wtorki. Zdaniem śledczych, złodzieje wychodzą z założenia, że we wtorki na ulicach jest mniejszy ruch drogowy i mniej policjantów. Jednak w ostatnim czasie najgorszym dniem pod względem carjackingu jest niedziela.

– Choć najczęściej słyszymy o przypadkach carjackingu w centrum lub w zamożnych, północnych dzielnicach Chicago, w rzeczywistości do największej liczby zbrojnych kradzieży pojazdów dochodzi w zachodnich dzielnicach miasta, a poza miastem – na zachodnich przedmieściach. Wiele samochodów skradzionych na przedmieściach trafia później do zachodnich lub południowych dzielnic Chicago.

– Ponad dwie trzecie ofiar carjackingu to mężczyźni, lecz na przedmieściach to najczęściej kobiety padają ofiarą złodziei aut, zwłaszcza jeśli do kradzieży dochodzi przed południem.

– Ofiarami carjackingu najczęściej padają mężczyźni w wieku między 20 a 29 lat.

– Według raportu, najwięcej przypadków carjackingu w powiecie w bieżącym roku popełniono w styczniu.

– Najczęstszym celem carjackerów są auta zaparkowane przy krawężniku.

– Ulubionym pojazdem uzbrojonych złodziei jest toyota camry, a tuż za nią jeep grand cherokee i nissan altima.

Zdaniem szeryfa, złodzieje upodobali sobie camry i altimy, bo te auta są stosunkowo popularne i mogą być użyte do popełniania innych przestępstw bez zwracania specjalnej uwagi innych. W przypadku jeepów oraz dodge’ów – przynoszą one wysokie zyski na czarnym rynku i często są wysyłane za granicę – na przykład na Ukrainę i do Dubaju, gdzie jest na nie duży popyt.

Młodociani i zawodowcy

Z badań przeprowadzonych przez biuro szeryfa wynika również, że istnieją dwa główne typy „carjackerów” – młodociani przestępcy, którzy szukają dreszczyku emocji oraz zorganizowane grupy przestępcze złożone ze starszych złodziei.

W zeszłym roku w Chicago większość carjackerów stanowili nieletni. Atakowali głównie w centrum miasta, aby zaimponować nagraniami w mediach społecznościowych, lecz ponieważ nie znają dobrze okolicy, ich szanse na aresztowanie były znacznie wyższe.

Zawodowi carjackerzy uważnie przygotowują akcję. Studiują mapy na Google i opracowują trasę ucieczki. Planują zawczasu, jaki łup chcą zgarnąć danego dnia. Pracują w grupie i często do przestępczej działalności angażują dzieci, nawet 12-letnie, gdyż wiedzą, że otrzymają one minimalny wyrok w sądzie dla nieletnich.

Po kradzieży zawodowcy często wymieniają zamki i kluczyki u „swoich” ślusarzy. Wymieniają też tablice na kradzione z podobnych samochodów, żeby jeszcze bardziej zmylić policję.

Według szeryfa, identyfikację carjackerów często utrudniają maski, które ci noszą jak wszyscy inni w czasie pandemii.

Grupa zadaniowa ds. carjackingu korzysta głównie z helikopterów i samolotów, aby śledzić uciekających złodziei i tym samym ograniczyć potencjalnie niebezpieczne policyjne pościgi.

Według raportu University of Chicago Crime Lab, w zeszłym roku tylko 11 proc. przypadków carjackingu skończyło się aresztowaniem i tylko połowa z tych aresztowań zakończyła się zatwierdzeniem zarzutów przez prokuraturę. Kiedy prokuratorzy nie zatwierdzają zarzutów w związku z brakiem wystarczającej ilości dowodów, często stawiają mniejsze zarzuty, jak posiadanie kradzionego pojazdu lub przestępcze wtargnięcie do pojazdu.

Rozbieżność w zarzutach proponowanych przez policję a tych zatwierdzanych przez prokuraturę stało się źródłem napięć między stronami. Dlatego policja czasami decyduje się zwrócić z zarzutami do prokuratury federalnej.

Jak się zabezpieczyć

Komendant 16. dystryktu policji Maureen Biggane zaznacza, że nawet przy zachowaniu środków ostrożności, każdy może paść ofiarą carjackingu. Mimo to policja zaleca:

  • Cały czas zachowaj podwyższoną czujność, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu z samochodu oraz załadowywaniu i rozładowywaniu go. Złodzieje aut szukają łatwych ofiar.
  • Jeżeli stoisz w korku, zachowaj odstęp od poprzedzającego cię pojazdu.
  • Gdy wsiądziesz do auta, od razu zamknij drzwi i ruszaj w drogę. Nie sprawdzaj telefonu!
  • Staraj się ograniczyć ryzyko. Jeżeli podejrzewasz, że ktoś cię śledzi, nie zatrzymuj się i nie parkuj. Jedź dalej i zadzwoń na 911 lub podjedź na najbliższy komisariat lub w gęsto zaludnione miejsce.
  • Uważaj na te same auta, które często przejeżdżają obok ciebie, a także na osoby pytające o drogę, wręczające ulotki itp.
  • Jeśli to możliwe, nie podróżuj sam. Złodzieje samochodów lubią upatrywać sobie samotnych kierowców.
  • W razie kradzieży poproś o informacje kontaktowe naocznych świadków zdarzenia.
  • Znaj numery swoich tablic rejestracyjnych.
  • Jeśli padłeś ofiarą carjackingu, jak najszybciej zadzwoń pod numer 911. Postaraj się zapamiętać szczegóły, takie jak wygląd sprawcy, jego wiek, cechy charakterystyczne i w jakim kierunku odjeżdżał.
  • W razie konfrontacji z przestępcą, nie stawiaj oporu. Nigdy nie próbuj samemu ścigać przestępcy. Twoje bezpieczeństwo jest priorytetem.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama