W niedzielę 3 października wygasło stanowe moratorium na eksmisje lokatorów, wielokrotnie przedłużane przez gubernatora na przestrzeni półtora roku w związku z pandemią koronawirusa. Dla lokatorów, którzy mogą stanąć w obliczu utraty dachu nad głową, nadal dostępna jest pomoc, w tym w ramach nowego programu sądowego.
Gubernator J.B. Pritzker ustanowił moratorium na eksmisje lokatorów w marcu 2020 roku jako część ogólnostanowego nakazu pozostania w domach, mającego na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Zakaz eksmisji w Illinois był wielokrotnie przedłużany – ostatni raz w sierpniu br., mimo decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych o zakończeniu federalnego moratorium. Miało to dać mieszkańcom Illinois czas do 3 października na skorzystanie z dostępnych form pomocy.
Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez U.S. Census Bureau opublikowanego 22 września, ponad 60 tys. mieszkańców Illinois twierdzi, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy grozi im eksmisja. Kolejne 200 tys. mieszkańców powiedziało, że jest zagrożonych odebraniem domu przez bank.
Naukowcy z Loyola University przewidywali, że po wygaśnięciu moratorium na eksmisje lokatorów do sądów może wpłynąć do 30 tys. nowych spraw o eksmisję.
Sądowy program ratunkowy
Dla mieszkańców powiatu Cook bezpośrednio zagrożonych eksmisją, z wyznaczonymi już terminami przesłuchań, dostępny jest nowy program ratunkowy nadzorowany przez sąd.
Program, zasilony federalnymi pieniędzmi z 21-miliardowego American Rescue Plan, powstał dzięki współpracy władz Chicago, powiatu Cook, agencji stanowych i organizacji oferujących pomoc prawną. Podobny program, prowadzony przez Departament Mieszkalnictwa (Illinois Department of Housing) i Sąd Najwyższy Illinois będzie dostępny dla lokatorów w innych powiatach Illinois.
Nadzorowany przez sąd powiatu Cook program stworzony został dla mieszkańców z nowymi sprawami eksmisji zgłaszających się do sądu. Ma na celu dać im ostatnią szansę na uzyskanie pomocy finansowej i tym samym uniknięcie usunięcia z miejsc zamieszkania. O dostępnej pomocy lokatorzy będą informowani podczas pierwszego przesłuchania przez przedstawicieli sądu lub miasta. Reprezentanci sądu powiatowego lub innej organizacji partnerskiej będą pomagać i instruować mieszkańców, jakie dokumenty są wymagane.
Aby zakwalifikować się do uzyskania pomocy, nadal trzeba sprostać wymogom dotyczącym dochodu. W przypadku wynajmujących lokatorów, dochód czteroosobowej rodziny nie powinien przekroczyć 74,5 tys. dol. Aplikanci mogą uzyskać do 25 tys. dolarów na opłatę zaległego czynszu za okres do 12 miesięcy lub pieniądze na czynsz na kolejne trzy miesiące. Aby lokatorzy otrzymali pomoc, gospodarze budynków muszą wyrazić zgodę. Pieniądze będą wypłacane bezpośrednio gospodarzom.
Wnioski mają być rozpatrywane w ciągu dwóch tygodni od pierwszego przesłuchania sądowego. Na następnym przesłuchaniu sędzia będzie mógł oddalić sprawę, jeśli zobaczy, że dany lokator został zatwierdzony do programu pomocowego, a gospodarz otrzyma należny mu czynsz.
Wspomniany program sądowy jest częścią większego pakietu pomocy dostępnego w ramach American Rescue Plan.
Osoby, które nie są bezpośrednio zagrożone eksmisją, lecz potrzebują pomocy w płaceniu za czynsz lub rachunki za użyteczności, w dalszym ciągu mogą starać się o pomoc powiatową, stanową i miejską.
Program powiatowy
1 października szefowa powiatu Cook Toni Preckwinkle ogłosiła trzecią rundę pomocy dla wynajmujących lokatorów oraz właścicieli budynków. Od poniedziałku 4 października dostępne jest dodatkowe 75 milionów dolarów dla mieszkańców przedmieść powiatu Cook, którzy są zagrożeni bezdomnością z powodu pandemii.
Powiatowy program pomocy jest przeznaczony dla osób, które nie mają jeszcze założonej sprawy eksmisji, lecz mają zaległości w płatnościach czynszu oraz rachunków za użyteczności publiczne.
Aby zakwalifikować się do powiatowego programu pomocowego, trzeba być lokatorem lub gospodarzem budynku mieszkającym na przedmieściach powiatu Cook, doświadczać trudności finansowych związanych z pandemią i mieć aktualne wydatki związane z czynszem, rachunkami za użyteczności i/lub inne wydatki związane z mieszkaniem.
Trzeba również spełnić wymóg dotyczący dochodu – dla czteroosobowej rodziny nie powinien on przekroczyć 74 550 dol. Aplikanci mogą zakwalifikować się na pomoc na okres 18 miesięcy.
Wnioski, również w języku polskim, można składać od 4 października na powiatowej stronie cookcountyil.gov/rent-help.
Według danych powiatu, w pierwszej rundzie wnioski o pomoc złożyło ponad 17 tys. osób, z czego ponad 7,3 tys. ją otrzymało. 40 proc. spośród tej liczby stanowiły osoby, które były bezpośrednio zagrożone eksmisją.
Informacje można uzyskać i wnioski składać na stronie: cookcountyil.gov/service/covid-19-recovery-rental-assistance-program.
Program miejski
W ramach miejskiego Rental Assistance Program, przeznaczonego dla mieszkańców Chicago, kwalifikujący się lokatorzy, którzy ucierpieli finansowo z powodu pandemii, mogą otrzymać pomoc na zapłatę zaległego czynszu za okres do 12 miesięcy oraz na okres 3 miesięcy na poczet przyszłego czynszu.
Podobnie jak w innych programach, spełniony musi być wymóg dotyczący dochodów. Więcej informacji można znaleźć na stronie rentrelief.com/allchicago/ lub pod numerem tel. 833-543-0931.
Program stanowy
Według biura gubernatora Pritzkera, ze stanowego programu pomocy, Illinois Rental Payment Program, wypłacono już 443 mln dolarów w imieniu 49,1 gospodarstw domowych.
Stanowy program został uruchomiony w maju 2021 r. Oferuje pomoc w wysokości do 25 tys. dolarów na pokrycie zaległości w płatności czynszu do roku wstecz oraz na trzy miesiące na poczet przyszłego czynszu dla lokatorów będących w trudnej sytuacji w związku z pandemią COVID-19.
Pieniądze są przekazywane bezpośrednio gospodarzom pod warunkiem, że nie rozpoczyna on procesu eksmisji lokatorów.
Więcej informacji na stronie: illinoisrentalassistance.org/providers.