Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 13 listopada 2024 20:29
Reklama KD Market

Trickster Cultural Center – indiański ośrodek z polskością w tle

Trickster Cultural Center – indiański ośrodek z polskością w tle
Joseph Podlasek w Trickster Gallery w Schaumburgu fot. Ryszard Otap

Trickster Cultural Center w Schaumburgu, ośrodek rdzennych mieszkańców Ameryki, organizuje międzykulturowe wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty. Ma na celu kształtowanie świadomości i edukację. Dyrektorem i założycielem placówki jest Joseph Podlasek, Indianin polskiego pochodzenia, członek Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA).

Centrum powstało w 2005 roku i od początku swego istnienia miało na celu kształtowanie świadomości poprzez edukację kulturalną, a przede wszystkim unikalne, współczesne spojrzenie na sztukę i kulturę rdzennych mieszkańców Ameryki. To jedyne takie miejsce w Illinois.

Trickster w kulturze Indian znaczy edukator. W przeszłości podkreślał znaczenie wartości życiowych. Dziś przekazuje nam wiedzę o wpływie Indian na sztukę oraz przedstawia wielokulturowość, która stanowi rdzeń amerykańskiego dziedzictwa.  W twórczości Indian z Wielkich Równin trickster pojawia się pod postacią kojota. Symbol ten widnieje również na logo instytucji. 

Indianin polskiego pochodzenia

Dyrektorem i założycielem centrum jest Joseph Podlasek, Indianin polskiego pochodzenia, członek Związku Narodowego Polskiego, najdłużej urzędujący dyrektor Centrum Amerykańskich Indian, współzałożyciel Chicago Cultural Alliance, członek Rady ds. Weteranów Sekretarza Stanu Illinois. Joseph Podlasek od 25 lat działa w organizacjach społecznych. W swojej pracy koncentruje się m.in. na kształtowaniu świadomości poprzez popularyzację wiedzy o kulturze i realizację programów artystycznych, jak również wsparcia udzielanego weteranom oraz tworzeniu filmów edukacyjnych. – Początkowo funkcjonowaliśmy jako galeria prezentująca twórczość rdzennych mieszkańców Ameryki. Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym moglibyśmy manifestować to, kim jesteśmy. Z czasem zaczęliśmy realizować programy dla weteranów. Obecnie organizujemy liczne projekty międzykulturowe. Współpracowaliśmy m.in. z jednym z polskich muzeów  – mówi Joseph Podlasek.

wywiad z Josephem Podlaskiem, pt.  Stojący Bizon: jestem Indianinem i Polakiem, opublikowany 27 listopada 2016 roku. CZYTAJ TUTAJ<<<

Trickster Gallery fot. Ryszard Otap

Działalność placówki

Działalność Trickster Cultural Center znacznie wykracza poza pracę tradycyjnego muzeum. – Nie jesteśmy galerią. Stanowimy raczej ośrodek kultury, w którym jest miejsce na artystyczne eventy i projekty dla dzieci i kombatantów – wyjaśnia Joseph Podlasek.

Istotną rolę w działalności centrum odgrywa krzewienie pamięci i świadomości historycznej w kwestii roli weteranów, szczególnie indiańskiego pochodzenia. Jednym z najważniejszych celów centrum jest pokazanie ich niezwykle ważnej roli w wysiłku militarnym Stanów Zjednoczonych. Kształtowaniu tej świadomości służy m.in. projekt National Gathering of American Indian Veterans oraz produkcja filmów dokumentalnych, które zostały wyróżnione licznymi nagrodami. Weteranom wojennym poświęcona została wystawa stała na pierwszym piętrze „Wall of Honor” („Ściana Honoru”), która prezentuje fotografie i zawiera informacje o kombatantach. Ekspozycja pokazuje także, w jaki sposób języki plemion indiańskich wykorzystywane były podczas II wojny światowej w tworzeniu tajnych kodów. 

Galeria na drugim piętrze przedstawia prace krajowych artystów. To właśnie tutaj odbywają się koncerty oraz inne niezwykłe eventy i wydarzenia. Wystawę poświęconą kulturze rdzennych mieszkańców Ameryki zaprezentowano w zachodniej galerii.

Budynek centrum otaczają trzy rzeźby. The „Heart of the Basket Maker” wita gości przychodzących do budynku z zachodniej strony. Znacznie większy stalowy monument „Splash”, przykuwa uwagę kierowców podróżujących ulicą Roselle Road. Na szczególną uwagę zasługuje drewniana rzeźba „Since Ever Since”, przedstawiająca wojownika galopującego na dinozaurze. 

Trickster Cultural Center posiada również swój ogród, w którym rośnie wiele roślin wykorzystywanych w tradycyjnej medycynie Indian. Na terenie centrum znajduje się także sklep z dziełami sztuki, który prowadzi również sprzedaż internetową.

Nowe eventy i projekty

Trickster Cultural Center prowadzi działalność edukacyjną. Centrum posiada specjalny program przeznaczony dla młodzieży szkolnej.

W każdą sobotę organizowane są warsztaty tańców azteckich. W najbliższy weekend zaplanowano pokazy Aztec Dance Group w ramach projektu Arte y Movimiento. W każdą trzecią sobotę miesiąca można uczestniczyć w lekcjach malowania. W piątki natomiast odbywa się jarmark farmerski. 

W październiku w galerii prezentowana będzie wystawa Baby Loss Journey Exhibit, której celem jest kształtowanie świadomości społecznej o niezwykle traumatycznym doświadczeniu, jakim jest śmierć dziecka. Październik to miesiąc poświęcony pamięci matkom, które straciły dzieci w wyniku poronienia lub po porodzie. – Projekt przedstawia historie rodzin, które doświadczyły śmierci dziecka. Jej celem jest kształtowanie wrażliwości na dramat ludzki oraz zrozumienia i pomocy dla rodzin, które doświadczyły tej tragedii – mówi Jennifer DeBouver, autorka wystawy.

W grudniu zaplanowano wystawę Star Quilt Stories Exhibit. W lutym odbędą się warsztaty poświęcone osobom, które wygrały walkę z rakiem. 

Trickster Cultural Center zaprasza wszystkich zainteresowanych we wtorki, środy, czwartki i piątki w godzinach od 10.00 am do 5.00 pm oraz w soboty od 10.00 am do 3.00 pm.

Alicja Jarosz Gunawardhana[email protected]


5

5

4

4

3

3

2

2

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama