Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 09:07

Podróż w czasie do epoki Tudorów

Bristol Renaissance Faire w Wisconsin to idealne miejsce dla miłośników historii i nie tylko. To park tematyczny, w którym każdy może poczuć się mieszkańcem renesansowej wioski, skosztować serwowanych wówczas przysmaków oraz przeżyć niezapomniane chwile, uczestnicząc w wielu atrakcjach rodem z XVI wieku. 

Miejsce cieszy się niesłabnącą popularnością. – W każdy weekend odwiedza nas około 30 000 ludzi – mówi Julie McMillin, Webmaster & Social Media Director Renaissance Entertainment Productions.

Geneza

W sierpniu 1574 roku Królowa Elżbieta I odwiedziła Bristol. I właśnie wizyta tej szanowanej władczyni w jednym z angielskich miast stała się inspiracją dla projektantów Renaissance Faire. – Wydarzenie to stało się bodźcem dla twórców parku. Po pierwsze miasto Bristol w Wisconsin wydawało się oczywistym wyborem, ponieważ miało ułatwić ludziom znalezienie skansenu. Po drugie Królowa Elżbieta I odwiedziła Bristol w Anglii w sierpniu, a nasz park jest czynny właśnie w okresie letnim. Poszukiwaliśmy wydarzenia historycznego, żeby nadać autentyczności naszemu przedsięwzięciu – wyjaśnia Julie McMillin.

Wioska, położona na obszarze 30 akrów, nawiązuje swym stylem do renesansowej architektury. Na jej terenie znajduje się mnóstwo sklepów, w których można kupić m.in. suknie z gorsetami, wianki na włosy, biżuterię, parasolki, ręcznie robione kolczugi, szkockie kilty, skórzane maski, buty oraz paski. Miejscowe restauracje oferują różne przysmaki, przypominające te serwowane w XVI wieku. Goście chętnie zamawiają wielkie indycze udźce, podobne do tych, którymi delektowano się ponad 600 lat temu. 

Atrakcje

Na miłośników muzyki czekają liczne atrakcje. Na terenie parku występuje wiele zespołów muzycznych. Najwięcej słuchaczy gromadzą koncerty muzyki irlandzkiej. Dużą popularnością cieszą się występy komików, których żarty bawią i wprowadzają wszystkich w dobry nastrój.

Wiele osób chętnie próbuje w swoich sił w łucznictwie. W skansenie można zobaczyć także na własne oczy w jaki sposób powstają wyroby szklane lub poszybować kolejką tyrolską nad okolicznym stawem. 

Spora grupa turystów odwiedza park wielokrotnie. Pani Justyna Tomasik z Bloomingdale przyjechała do Bristol Renaissance Faire po raz pierwszy 6 lat temu. – Szczególne wrażenie wywarły na mnie pokazy akrobatyczne – wspomina Pani Justyna.

W skansenie na każdym kroku pojawiają się ludzie, ubrani w stroje z epoki renesansu, jak również w inne kostiumy, począwszy od elfów, motyli i wróżek, skończywszy na księżniczkach, tancerkach brzucha i rycerzach.  – Kolorowe przebrania noszą zarówno pracownicy parku, jak również turyści – opowiada Justyna Tomasik.

Rozrywka dla dzieci

Twórcy Bristol Renaissance Faire pomyśleli również o najmłodszych, dla których przygotowano wiele atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszy się jazda na kucykach oraz zabawa w drewnianej beczce, która kręci się wokół własnej osi. Dzieci chętnie bawią się także w piratów i ostrzeliwują nieprzyjacielskie statki. Najmłodsi lubią również wspinać się na wysoką ścianę, imitującą fragment XVI-wiecznego zamku. 

Renesans 

Inspiracją dla twórców Bristol Renaissance Faire był wiek XVI, określany często jako renesans, czyli “odrodzenie sztuk i nauk”. Artyści renesansowi wzorowali się na starożytnych Grekach i Rzymianach. Wiele dzieł z tego okresu nawiązuje do mitologii. Architekturę wzorowaną na rzymskiej i greckiej. Budowle charakteryzowały się prostotą i symetrią. W sztuce przeważały motywy mityczne i religijne. Wszystkie cechy renesansowego malarstwa, rzeźby, architektury i literatury mają swoje korzenie w antyku. W tym czasie w Europie tworzyli artyści tacy jak Leonardo da Vinci i Michał Anioł oraz jeden z największych dramatopisarzy wszechczasów – Wiliam Szekspir.

Renesans to czas rozkwitu Rzeczypospolitej, która obejmowała wówczas terytorium liczące niemal 1mln km i zamieszkałe przez więcej niż 10 mln ludzi.  Polska była wtedy liczącym się państwem pod względem politycznym, militarnym, gospodarczym oraz kulturalnym. Rok 1543 związany był m.in. z wydaniem drukiem dzieła Mikołaj Kopernika  “O obrotach ciał niebieskich”, które zrewolucjonizowało dotychczasowy pogląd na wszechświat. W 1580 roku zmarł najwybitniejszy polski pisarz epoki – Jan Kochanowski.

Podróż w czasie

Bristol Renaissance Faire to niezwykła podróż w czasie do epoki walk rycerskich, statków pirackich i wspaniałych uczt, która zachwyca zarówno dzieci jak i dorosłych. – To miejsce pozwala spędzić niezapomniany czas z rodziną, a dla najmłodszym oferuje wręcz niesamowite przeżycia. Moje dzieci uwielbiają tam powracać – zachęca Pani Justyna.

Bristol Renaissance Faire jest czynny w weekendy, łącznie z Labor Day do 6 września.  Prawie wszystkie atrakcje i występy odbywają się na zewnątrz. W parku nie można płacić kartą, dlatego należy zabrać ze sobą gotówkę. 

Tekst i zdjęcia: Alicja Jarosz Gunawardhana

[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama