Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 20:14
Reklama KD Market

Powrót do szkoły – nowe wyzwania

Powrót do szkoły – nowe wyzwania
fot. Unsplash.com

Koniec lata zazwyczaj przynosi mieszankę emocji – od podekscytowania, poprzez ciekawość, aż do strachu – jak będzie wyglądał nowy rok szkolny?

Czy nowy nauczyciel będzie mnie lubił? Czy zdobędę nowych przyjaciół? Czy stara grupa kolegów będzie mnie nadal akceptować? Rodziców ten czas również zmusza do refleksji – jak poradzi sobie moje dziecko, czy odnajdzie się wśród kolegów, czy będzie szczęśliwe. Do zwykłych zmartwień, w tym roku dochodzą nowe, bo dzieci po ponad rocznej przerwie w związku z pandemią COVID-19 stoją przed wielkim wyzwaniem.  Izolacja społeczna sprawiła, że utraciły stopniowo umiejętności interpersonalne, mają obniżoną tolerancję na stres, brak koncentracji, obniżone poczucie własnej wartości, problemy ze snem i odżywianiem. Większość z nich ma zaległości w nauce, bo zdalne nauczanie dla wielu było koszmarem.

Co możemy zrobić?

Niestety, trudno przewidzieć, jak sytuacja w szkołach będzie się rozwijać. Noszenie masek, dystans fizyczny, testy na COVID-19, szczepienia – to nowa rzeczywistość. Ta rzeczywistość wciąż wzmaga niepokój i lęki. Udawanie, że wszystko wróci do normy utrudni tylko przystosowanie się do nowego roku szkolnego. Jak ten powrót będzie wyglądał zależeć będzie w dużej mierze od rodziców. Wiadomym jest, że dzieci przenoszą lęki i niepokoje od dorosłych. Jeśli rodzina nie ma poczucia bezpieczeństwa, to dzieci też go nie zaznają, a wtedy ucierpi nie tylko zdrowie psychiczne, ale i nauka. Więc głównym przesłaniem dla rodziców jest odnalezienie poczucia bezpieczeństwa i spokoju. Tak jak w samolocie, rodzic pierwszy nakłada maskę tlenową, by być w stanie pomóc dziecku.

Dzieci w wieku przedszkolnym

W tym wieku największym lękiem u dzieci jest separacja od rodziców i lęk przed utratą rodzica. Niepokój związany z pandemią tylko wzmacnia te lęki, dlatego rodzice powinni ograniczyć dostęp dzieci do wiadomości na temat COVID-19 i nowych fal pandemii. Proste wytłumaczenia są najlepsze – nosimy maski, myjemy ręce, by zatrzymać przenoszenie wirusa. Zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa przez odpowiednią ochronę i przekazanie miłości jest najważniejsze.

Zerówka do drugiej klasy

Dzieci w tym wieku pracują ciężko nad dostosowaniem się do nowych reguł i zarządzeń w szkołach. Nie zawsze się im to podporządkowanie udaje. Przychodzi wówczas poczucie winy i strach przed karą. Rodzice powinni unikać prawienia morałów, co jest złe, a co dobre. Zamiast tego powinni uznać, że każdy popełnia błędy, z których się uczy. Porozmawiaj z dzieckiem, co może zrobić, by poczuć się lepiej następnym razem.

Szkoła podstawowa

Dzieci w tym wieku skupiają się na przyjaźniach i popularności. Noszenie maseczek w szkołach odbiera możliwość połączenia się z innymi dziećmi i odziera ich z możliwości uczenia się, kim są poza rodziną. Dzieci będą winić rodziców za ingerowanie w ich aktywność społeczną. Rodzice mogą stać się bardziej kontrolujący, bo boją się o narastającą niezależność i rodzącą się seksualność. Zamiast walczyć o to, kto ma rację, rodzice powinni znaleźć empatię do dzieci i starać się zrozumieć ten etap rozwoju. Rozmowa i przekazanie prawdziwych informacji z zaufanych źródeł może tu wiele pomóc.

Szkoła średnia i college

Ten wiek jest miarą zdefiniowania się dziecka poza rodziną, dziecko walczy o swoją tożsamość. Seksualność staje się istotnym źródłem poznania siebie. Narastają konflikty w rodzinie, złość, walka o niezależność ze strony dzieci, przeciwstawianie się narzuconym przez rodziców zasadom. Rodzice zaczynają sobie zdawać sprawę, że tracą kontrolę, nie mają już takiego wpływu na swoje pociechy. W tym okresie ważne jest zapewnienie dziecku dostępu do ekspertów, autorytetów spoza rodziny, by młodzi ludzie mogli sami dojść do własnych, racjonalnych wniosków.

Rodzice

To normalne, że rodzice czują niepokój, dezorientację i poczucie winy, gdy podejmują decyzje co do dzieci w przerażających czasach pandemii. To także normalne, że czują złość, gdy próbują chronić dziecko, a ono wini ich za rujnowanie życia. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, przygotować na konflikty, bo one są nieuchronne. COVID -19 postawił nas przed wielkimi wyzwaniami. Dotyczą one nie tylko rodziców, ale wszystkich dzieci w różnych przedziałach wiekowych. Dlatego dołóżmy wszelkich starań, by dziecko poszło do szkoły wyspane i najedzone, pozwólmy mu samemu wybrać ubrania, w których czuje się dobrze, dopilnujmy, by miało wszystkie niezbędne przybory – ołówki, linijki, drugie śniadanie. I… przygotujmy je na obostrzenia, które spotka w szkole w związku z COVID-19. 

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama