Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 2 kwietnia 2025 10:32
Reklama KD Market

Noworoczne ciasto marchewkowe

Łatwy przepis na bezglutenowe ciasto marchewkowe. To niezwykle wilgotne bezglutenowe ciasto przypomina mi nieco dobry keks. Jest wypełnione bakaliami, a moje dzieci miały frajdę we wspólnym pieczeniu tego ciasta. Mogły wszystkiego spróbować – od kokosu przez orzechy czy rodzynki. Przepis jest bezglutenowy, a jeśli zastąpić krem lukrem, będzie również bez nabiału.
Reklama
Noworoczne ciasto marchewkowe

Przygotowanie domowego bezglutenowego ciasta marchewkowego jest łatwiejsze, niż myślisz! Wystarczy kilka prostych składników, aby stworzyć to superwilgotne ciasto. Idealnie łączy w sobie słodycz marchewki i soczysty ananas. To ciasto można przygotować z wyprzedzeniem, a także bez problemu zamrozić.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Czas przygotowania: 1 godzina
Składniki na 16 porcji:
2 szklanki bezglutenowej uniwersalnej mąki
1 łyżeczka sody oczyszczonej
½ łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
½ łyżeczki soli
2 łyżeczki mielonego cynamonu
2 szklanki cukru
3 duże jajka
1½ szklanki musu jabłkowego
½ szklanki rodzynek
1 szklanka wiórków kokosowych (słodzonych)
½ szklanki posiekanych orzechów pekan
1 szklanka ananasa w kawałkach (w soku, nie odcedzać)
2 szklanki startej marchwi (2-3 duże marchewki)
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Składniki na lukier z serka śmietankowego:
½ szklanki masła (miękkiego)
1 opakowanie serka śmietankowego
1 szklanka cukru pudru
2 łyżki soku z cytryny
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Rozgrzej piekarnik do 350°F (ok. 175°C). Przygotuj małe foremki. Natłuść blaszki i wyłóż spód papierem do pieczenia.
W dużej misce wymieszaj cukier, jajka i mus jabłkowy, aż składniki będą dokładnie połączone. W średniej misce wymieszaj bezglutenową mąkę, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia, cynamon.
Do mieszanki cukru i jajek dodaj marchewkę, wiórki kokosowe, ananasa, rodzynki, orzechy pekan oraz ekstrakt z wanilii. Dokładnie wymieszaj. Dodaj suche składniki do mokrej mieszanki i mieszaj, aż ciasto będzie jednolite.
Podziel ciasto na dwie równe części i wlej do przygotowanych tortownic.
Piecz przez 35-40 minut. Brzegi ciasta powinny lekko zbrązowieć i odchodzić od boków formy. Wbij wykałaczkę w ciasto – jeśli wyjdzie sucha, ciasto jest gotowe. Uważnie obserwuj ciasto, ponieważ różne piekarniki pieką inaczej.
Całkowicie wystudź ciasta w formach przed nałożeniem lukru. Możesz owinąć ostudzone ciasta folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez kilka godzin lub całą noc – schłodzone smakuje jeszcze lepiej. Możesz także studzić je przez 15-20 minut w formach, a następnie przełożyć na kratkę do studzenia.

Przygotowanie serka śmietankowego:
W dużej misce ubij miękkie masło i serek śmietankowy mikserem na średnich obrotach, aż masa będzie gładka i kremowa. Stopniowo dodawaj cukier puder, po jednej szklance na raz, cały czas ubijając. Na koniec dodaj sok z cytryny i ekstrakt z wanilii, ubijając do połączenia składników. Nałóż lukier na całkowicie wystudzone ciasta, udekoruj według uznania i ciesz się bezglutenowym marchewkowym przysmakiem!

Kasia Maciejewska

Piekę z pasją, gotuję z jeszcze większą, ale prawdziwą satysfakcję daje mi możliwość dzielenia się swoimi pomysłami. Co prawda ukończyłam studia z zakresu zarządzanie kadrami, jednak od kiedy pamiętam, świetnie zarządzałam produktami kuchennymi z niezłym efektem. Poza tym fotografuję. A dobre zdjęcie moich wypieków i potraw – to dopiero zabawa!
W przygotowaniu potraw oraz wypieków używam jedynie produktów bezglutenowych, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Na łamach „Dziennika Związkowego” dzielę się z Wami przepisami dań obiadowych, przekąsek oraz słodkości. Obiecuję, że przepisy nie są skomplikowane, za to efekt gwarantowany.
Mam nadzieję, że poczujecie wiatr w żaglach i sami weźmiecie się do gotowania i pieczenia. Dzielcie się swoimi uwagami.
Zapraszam na smaczną przygodę! E-mail: malewypieki@gmail.com
Adres strony: malewypieki.pl
Fot. arch. Kasi Maciejewskiej

Reklama

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama