Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 02:26
Reklama KD Market

Lepiej weteranom?

Chicago, Waszyngton (CST, inf. wł.) - Dochodzenie Federalnego Zarządu ds. Weterańskich (Veterans Administration, VA) potwierdziło, że od dawna świadczenia otrzymywane przez kombatantów ze stanu Illinois należą do najniższych w kraju. Zarząd ds. Weterańskich twierdzi jednak, że ostatnio polepszyła się sytuacja kombatantów w naszym stanie.

Taką nowinę przekazał nowy sekretarz ds weterańskich R. James Nicholson obydwóm senatorom demokratycznym z Illinois Richardowi Durbinowi i Barackowi Obamie.

Durbin i Obama odnieśli się sceptycznie do wypowiedzi Nicholsona i stwierdzili, że jeśli raport na piśmie wykaże niewłaściwe traktowanie kombatantów z Illinois, to oczekują rekompensaty w szybkim terminie.
Nicholson powiedział, że raport będzie gotowy pod koniec kwietnia.
Zgodnie z prawem, Zarząd ds. Weterańskich ma 30 dni na sprawdzenie raportu, zanim zostanie podany do wiadomości publicznej.
Tak więc raport może zostać opublikowany dopiero 1 czerwca, ale dla senatorów Durbina i Obamy to o 10 dni za późno, ponieważ Nicholson ma się z nimi spotkać w Chicago 20 maja oraz wziąć udział w wiecu z lokalnymi kombatantami.

Michael Olson, dyrektor Zarządu ds. Weterańskich na rejon Chicago oświadczył, że z analiz wynika, iż świadczenia dla lokalnych kombatantów zaczęły poprawiać się w 2002 roku. ale tylko w odniesieniu do nowych podań.
Jak już informowaliśmy, świadczenia kombatantów w Illinois są najniższe w całym kraju i wynoszą średnio 6,802 dol. na osobę - o około 4 tys. dol. mniej w porównaniu z innymi stanami.

Ponadto sen. Durbin domaga się lepszej opieki lekarskiej i psychologicznej dla weteranów cierpiących na zespołu stresu posttraumatycznego.
Durbin przedłożył w Seancie Stanów Zjednoczonych projekt ustawy, wymagającej, by Federalny Zarząd ds. Weterańskich rozszerzył programy leczenia zespołu stresu posttraumatycznego.
Zdaniem senatora, szpitale weterańskie nie posiadają wykwalifikowanego personelu - psychologów i lekarzy - potrafiącego nieść pomoc weteranom, którzy cierpią na ten zespół.

Jak oszacowano od 15 do 30 procent żołnierzy powracających z Iraku i Afganistanu będzie cierpiało na to zaburzenie psychiczne, przyżywając ponownie okropności wojny, ataki strachu, paniki i lęku.
W skali całego kraju w medycznych placówkach weterańskich około 244 tys. kombatantów leczy się na zespół stresu posttraumatycznego.
Trzy medyczne placówki weterańskie w Chicago - szpitale Hines, Jesse Brown i North Chicago - oferują leczenie zespołu stresu posttraumatycznego, ale koncentrują się na samych żołnierzach, pomijając zupełnie niesienie pomocy ich rodzinom.
(ao)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama