Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 20:14
Reklama KD Market

Praktyki człowieka zdrowego psychicznie

fot. Valdemars Magone/Unsplash

Twoje zdrowie emocjonalne jest kluczem do szczęścia i spełnienia w życiu. Dobrostan psychiczny to kombinacja dobrego samopoczucia i efektywnego funkcjonowania.

Ludzie o wysokim dobrostanie psychicznym żyją nie tylko zdrowiej, ale także dłużej. Wykorzystują swój potencjał, znają swoją wartość, czują się wspierani przez innych i usatysfakcjonowani w życiu. Czasem wystarczy wyeliminowanie jednego niezdrowego nawyku, który powstrzymuje cię przed osiągnięciem pełnego potencjału, by osiągnąć dobrostan psychiczny. Przyjrzyj się sobie i sprawdź, czy możesz uwzględnić poniższe wskazówki:

1. Nie marnuj czasu na żałowanie samego siebie. Bardzo łatwo jest winić innych za swoje problemy, ale to nic innego jak oddawanie władzy innym. Myślenie typu: „moja przeszłość sprawiła, że nie mam wiary w siebie”, daje jej władzę nad tobą. Odzyskaj swoją siłę poprzez wzięcie odpowiedzialności za to, jak myślisz, co czujesz i jak się zachowujesz. Ty masz wybór. Nikt, ani nic nie może sprawić, że masz niską samoocenę, czy brak wiary w siebie, wszystko zależy od ciebie. Wzmacnianie siebie w ten sposób jest ważnym ogniwem budowania zdrowia psychicznego. Daje ci siłę i wiarę, że możesz przeżyć swoje życie, jak chcesz.

2. Nie oddawaj nikomu władzy. Weź odpowiedzialność za swoje życie w swoje ręce. Posłuchaj dobrych rad, ale nie potrzebujesz nikogo, żeby decydował za ciebie. Gdy stoi przed tobą wyzwanie, naturalne jest, że nie czujesz się komfortowo. Wyjdź poza strefę komfortu i podejmij odpowiednie kroki, by stawić mu czoła. Unikanie wyzwań jest największą przeszkodą do wykorzystania swojego potencjału w pełni. Zacznij rozpoznawać moment, kiedy starasz się unikać zmian, bo wtedy czujesz dyskomfort. Im łatwiej będziesz tolerował emocje związane ze zmianą – czy będzie to odejście z pracy czy zerwanie z toksycznym partnerem – tym bardziej stajesz się ugruntowany w swojej umiejętności budowania własnej przyszłości zgodnie z twoją wolą.

3. Nie marnuj energii na rzeczy, których nie możesz kontrolować. Jeśli zainwestujesz swoją energię na zamartwianie się nad czymś, czego tak naprawdę nie możesz kontrolować, na przykład zamiast przygotować się do huraganu marnujesz energię na życzenie sobie, by on nigdy nie nadszedł, to nie przygotujesz się do katastrofy. Nie wszystko możesz kontrolować, na przykład nie masz wpływu na innych ludzi, ich wybory, zachowanie – wobec tego nie trać czasu na zamartwianie się. Twoja energia przyda się na coś bardziej produktywnego.

4. Nie trać czasu na przeżywanie przeszłości. Refleksja nad przeszłością jest jak najbardziej pomocna w budowaniu siły psychicznej, ale ciągłe rozmyślanie nad nią może, być szkodliwe. Pogodzenie się z przeszłością, by móc czuć w pełni teraźniejszość, może być trudne, szczególnie jeśli przeżyłeś wiele nieszczęść, ale może okazać się niezbędne w osiągnięciu swojego potencjału.

5. Nie powtarzaj tych samych błędów. Jak idealnie, by było, gdybyśmy uczyli się z naszych błędów i nigdy ich nie powtarzali. Uczenie się na błędach wymaga pokory i umiejętności przyswajania nowych strategii, by stać się lepszym. Ludzie zdrowi psychicznie nie ukrywają swoich błędów i nie usprawiedliwiają ich. Zamiast tego wykorzystują je do rozwoju.

6. Nie rezygnuj z celu, nawet po porażce. Gdy odnosimy porażkę czujemy się zażenowani, zniechęceni i pokonani. Od młodego wieku uczymy się, że porażka jest czymś upokarzającym. Tak naprawdę nie jest możliwe osiągniecie sukcesu bez porażki. Ludzie zdrowi psychicznie widzą w porażce dowód na ciężki wysiłek w zdobyciu pełnego potencjału.

7. Nie oczekuj natychmiastowych rezultatów. Niestety, nie wszystko w życiu spełnia się, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jesteśmy często przyzwyczajeni nie czekać w kolejce, tylko chcieć natychmiast. Prawdziwy rozwój nie dzieje się w mgnieniu oka, do tego trzeba czasu. Cokolwiek jest twoim celem, zrzucenie paru kilogramów, czy nauczenie się do egzaminu – oczekiwanie natychmiastowych rezultatów, tylko zwiększy twoje rozczarowanie. Ludzie zdrowi psychicznie wiedzą, że prawdziwa zmiana wymaga czasu i wysiłku.

8. Buduj zdrowe granice wokół siebie. Gdy szanujesz swoją odrębność, przekazujesz innym niewidzialne przesłanie, że twoje granice nie mogą być przekraczane. Potrzebujesz przestrzeni dla siebie, by się rozwijać. Poświęć trochę czasu, by pobyć sam na sam z twoimi myślami – pisz dziennik, medytuj, albo po prostu usiądź w ciszy i zatapiając się w refleksjach nad samym sobą. Naucz się mówić nie, nawet, gdy to rozczaruje innych.

9. Zmień niezdrowe przekonania. Nie pozwól, aby przekonanie: „nie jestem wystarczająco dobry”, które ciągnie się za tobą od dzieciństwa, ograniczało twój obecny rozwój i potencjał. Pamiętaj, że to ty możesz być swoim największym wrogiem. Bądź wytrwały i cierpliwy w realizacji swoich celów. Zamiast narzekać, że nic nie możesz zmienić, poświęć swoją energię na produktywne zadania, krok po kroku… a osiągniesz cel.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama