Seks jest ważną częścią życia każdego człowieka i ma duży wpływ na dobre samopoczucie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Mimo powszechnych stereotypów, że to mężczyźni bardziej myślą o seksie, dla kobiet stanowi on również ważną sferę, potrzebną do poprawy jakości życia i spełnienia osobistego. Niestety, wiele kobiet doświadcza zaburzeń seksualnych, o których nie mówi się otwarcie. Szacuje się, że jedna z trzech kobiet w wieku 18-59 lat ma problem z obniżonym pociągiem seksualnym. Niskie libido u kobiet może być przyczyną stresu i napięcia w związkach partnerskich, zwłaszcza, gdy kobiety czują się niegotowe na seks lub zmuszone przez partnera do wykonania obowiązku, z którego nie czerpią przyjemności. Niektóre z nich czują się rozczarowane, u innych rodzi się niechęć do partnera, jeszcze inne pozostają obojętne na sferę seksualną. Wiele kobiet nie mówi otwarcie o życiu seksualnym pozostawiając swoje ukryte pragnienia lub ich brak w cieniu tajemnic i niedomówień.
Jak poznać czy niskie libido, czyli zmniejszona ochota na seks jest problemem?
W niektórych przypadkach, brak pragnienia, fantazji i myśli seksualnych może być bardzo stresujące. Odpowiedz sobie na poniższe pytania:
- Czy w przeszłości Twoje zainteresowanie seksem było dla Ciebie satysfakcjonujące?
- Czy zauważyłaś zmniejszenie ochoty na seks w ostatnich czasach?
- Czy męczy cię brak ochoty na seks?
- Czy chciałabyś mieć satysfakcjonujące życie seksualne?
Jeśli odpowiedziałaś tak na cztery pytania, oznacza to, że prawdopodobnie nie ma medycznych przyczyn, które powodują obniżenie popędu seksualnego, a źródła twoich zaburzeń mogą być następujące:
Stres
Stres podnosi poziom kortyzolu, głównego hormonu stresu, który pomaga nam przezwyciężać trudności i rozwiązywać problemy. Kiedy stres staje się zmorą dnia codziennego, kortyzol jest chronicznie podniesiony, co obniża popęd seksualny. Medytacja, ćwiczenia oddechowe i spacer pomagają zredukować stres, co zwiększa szanse na uzyskanie odpowiedniego nastroju do seksu.
Zmęczenie
Trudno jest cieszyć się intymnością, kiedy energii nie wystarcza na pokonanie dnia. W tym przypadku sen może być zbawienny. Pójdź do łóżka wcześniej niż zwykle, nie pij tyle kawy w ciągu dnia, śpij wtedy, kiedy tylko możesz. Zaplanuj seks na godzinny poranne, kiedy poziom energii jest większy.
Lekarstwa
Niektóre leki, włączając w to antydepresanty i leki antyhistaminowe zmniejszają popęd seksualny. Nawet popularne leki antykoncepcyjne i leki na obniżenie ciśnienia powodują znaczną różnicę. Zrób przegląd lekarstw, które przyjmujesz, przeczytaj jakie mają skutki uboczne i porozmawiaj z lekarzem czy zmiana leków może pomóc.
Depresja
Stany depresyjne powodują prawdziwe spustoszenie w sferze seksualnej, do tego leki, które są powszednie stosowane by pomóc w depresji często pogłębiają obniżenie libido. Depresja jest związana z poczuciem smutku, beznadziei, zmęczeniem, zaburzeniami snu i zmianą apetytu. Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, skontaktuj się z lekarzem lub psychologiem, który może pomóc.
Problemy hormonalne
Problemy hormonalne dotykają kobiet w różnym wieku. Testosteron jest powszechnie uważany za hormon męski, ale dla kobiet jest równie ważny, ponieważ stymuluje myśli i fantazje seksualne a także podnosi gotowość fizyczną do seksu poprzez zwiększenie przepływu krwi w okolicach intymnych. Niski poziom testosteronu jest powszechny u kobiet zażywających tabletki antykoncepcyjne i u kobiet powyżej 40 roku życia. Estrogen, hormon kobiecy, znacznie obniża się podczas menopauzy. Powoduje to suchość w pochwie i ból w czasie stosunku seksualnego. Nikt nie byłby zainteresowany seksem, jeśli stosunek jest bolesny. Nadczynność tarczycy i związane z tym zmiany hormonalne powodują zmęczenie i obniżenie nastroju, a co za tym idzie zmniejszenie popędu seksualnego. Badaj krew co roku i porozmawiaj z lekarzem na temat tarczycy i zdrowia seksualnego.
Jak zwiększyć popęd seksualny?
Jak widać, istnieje wiele przyczyn zaburzeń popędu seksualnego u kobiet, dlatego sposób leczenia powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Podstawą jest zidentyfikowanie właściwej przyczyny zaburzenia, co może być bardzo skomplikowane, ponieważ wiele czynników trzeba brać pod uwagę. Stres to ogólne pojęcie, może wynikać z problemów w związku, traumatycznych przeżyć seksualnych w przeszłości, czy bieżących okoliczności w życiu. Zredukowanie stresu i poprawa jakości snu są jednak najważniejsze. Następnym krokiem będzie medyczna ewaluacja hormonalna i przegląd stosowanych leków.
Kobiety zwykle nie mówią o swoich problemach seksualnych, ze względu na zażenowanie, wstyd czy niepewność co do tego jak powinny wyglądać „normalne” uczucia seksualne. Wiele kobiet nie wie, że rozwiązanie problemu jest możliwe. Otwarty dialog na temat pożądania seksualnego i sposobów leczenia może pomóc odnaleźć odpowiedź na ich problemy.
Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC
doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.
Psychological Counseling Center, LLC
405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015
925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173
8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL 60171
MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166
Fax# (224) 261-8772
www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com
Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz