Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 11:19
Reklama KD Market

Bóle łokcia

Bóle łokcia

Bolą cię łokcie? Możesz mieć problem określany mianem “łokcia golfisty” albo “łokcia tenisisty” i nie koniecznie musisz uprawiać właśnie te sporty. Wystarczy, że pracujesz na budowie albo godzinami siedzisz przy komputerze. Ryzyko znacznie zwiększa się po pięćdziesiątym roku życia. 

Choć nawet nie zwracamy na to uwagi, nasze przedramiona, nadgarstki i dłonie każdego dnia wykonują tysiące manewrów. Jeśli przez długie miesiące czy lata przynajmniej przez dwie godziny dziennie powtarzamy te same ruchy, możemy nabawić się schorzeń, zwanych właśnie łokciem tenisisty albo łokciem golfisty. I choć nazwa wskazuje na chorobę związaną z samym łokciem, tak naprawdę dotyczy ona mięśni i ścięgien go otaczających lub może leżeć w nerwie promieniowym, prowadzącym od szyi do ręki.

Na schorzenia te pracujemy długi czas – powodują go niezauważalne na co dzień mikro urazy. Nakładają się one na siebie, co w rezultacie prowadzi do nieprawidłowego gojenia się tkanek. Pojawia się przewlekły stan zapalny i choroba zwyrodnieniowa przyczepu mięśni, objawiająca się dolegliwościami bólowymi okolic łokci, a także nadgarstków i dłoni.

Jak odróżnić łokieć tenisisty od łokcia golfisty

W przypadku łokcia tenisisty zmiany chorobowe rozwijają się po zewnętrznej stronie łokcia w punkcie, w którym umocowane są prostowniki nadgarstka. Nieustanne obciążenie ścięgien pracą albo nieprawidłowa technika uprawiania sportu sprawiają, że dochodzi do przeciążenia i nadwyrężenia mięśnia. Ból, który odczuwamy w takiej sytuacji, dotyka nie tylko okolice łokcia, ale może promieniować zarówno do przedramienia jak i nadgarstka. Do najczęstszych przyczyn zalicza się przede wszystkim pracę w takich zawodach jak elektryk, malarz, hydraulik, sprzątaczka które wymagają noszenia ciężkich przedmiotów w jednej ręce, lub ciągle powtarzanego ruchu łokcia i nadgarstka, ale także nieumiejętne lub wielogodzinne uprawianie sportów – tenisa, badmintona, squash, ping-pong lub wioślarstwa. Na problemy z łokciem tenisisty uskarżają się również pracownicy biurowi. Jest to rezultat długotrwałej pracy przy komputerze a najczęstszą przyczyną jest uciśnięcie nerwu promieniowego. Często jest to związane z niewłaściwą postawą a co za tym idzie, z problemami w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. 

Łokieć golfisty to schorzenie, którego mechanizm powstawania jest podobny do łokcia tenisisty ale dotyczy głównie zginaczy nadgarstka. Do jego powstania przyczynić się mogą silne, powtarzające się przez długi czas ruchy, związane z pracą w takich zawodach jak budownictwo, hydraulika i stolarstwo. Sport również może odgrywać rolę w powstawaniu tego schorzenia. Podnoszenie ciężarów przy użyciu niewłaściwej techniki, nieprawidłowa technika rzutu w baseballu lub softballu, łucznictwo i rzucanie oszczepem mogą prowadzić do problemów z mięśniami i ścięgnami wewnętrznej strony łokcia. Osoby dotknięte zespołem bólowym łokcia golfisty skarżą się na ból podczas rotacji wewnętrznej przedramienia i zginania nadgarstka oraz palców. Bardzo często zdarza się, że dolegliwości bólowe pojawiają się w czasie ściskania dłoni na powitanie.

Leczenie

Przy pierwszych niewielkich objawach ze strony łokcia zwykle zaleca się przerwę w uprawianiu sportu lub odciążenie ręki w pracy, zimne okłady, zażywanie leków przeciwzapalnych oraz używanie ortezy. Jeśli jednak dolegliwości nie mijają w ciągu tygodnia, należy skonsultować się z fizjoterapeutą, specjalizującym się w rehabilitacji stawu łokciowego. 

Mówi Krzysztof Krasowski, magister rehabilitacji i specjalista terapii manualnej z ponad trzydziestoletnim stażem pracy: “Pierwszym etapem prawidłowo przeprowadzonej fizjoterapii jest właściwa diagnoza przyczyny bólu, bo od tego zależą techniki leczenia. Nie jest do tego potrzebne prześwietlenie czy usg. Doświadczony rehabilitant na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania jest w stanie stwierdzić, z jakim problemem ma do czynienia i jaki rodzaj leczenia należy wdrożyć. Zarówno przy uszkodzeniu ścięgna czy nerwu promieniowego, bardzo skutecznym sposobem niefarmakologicznego leczenia tych dolegliwości, jest manualna terapia powięziowa Counterstrain oraz technika Graston które z powodzeniem stosujemy w klinice P D Rehab w Mount Prospect. Znakomitym uzupełnieniem tych technik w procesie leczenia zarówno łokcia tenisisty jak i golfisty, są zabiegi fizykalne typu ultradźwięki, laser terapeutyczny, kinesiotaping oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia. Należy przy tym pamiętać, że nie powinno się próbować fizjoterapii na własną rękę, bo nieprawidłowo przeprowadzona może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Ostatnio leczyłem pana, który pracując przez wiele lat jako hydraulik nabawił się problemów z łokciem. Uznał, że to nic takiego i sam sobie go rozćwiczy. Niestety, bardzo sobie zaszkodził i leczenie zamiast dwa – trzy tygodnie, zajęło nam niemal trzy miesiące.”

Problemów w obrębie stawu łokciowego nie należy lekceważyć. Terapia rozpoczęta na wczesnym etapie choroby może pomóc w uniknięciu poważniejszych problemów i długotrwałego leczenia w przyszłości. Dlatego nawet stosunkowo niewielkie dolegliwości w obrębie tej części ciała powinny zostać skonsultowane ze specjalistą. 

Krzysztof Krasowski, PT

Magister Rehabilitacji

Krzysztof ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie w 1985 roku. Specjalizuje się w leczeniu bólu stawów i kręgosłupa, od ponad trzydziestu lat nieustannie szkoląc się i zdobywając doświadczenie w klinikach i szpitalach w Chicago i okolicach. Do naszego zespołu dołączył w 2016 roku. 

Krzysztof prezentuje wszechstronne podejście w leczeniu bólu, wykorzystując najróżniejsze techniki terapii manualnej, ćwiczeń fizycznych i zabiegów fizykalnych. Ukończył następujące szkolenia: Fascial Counterstrain, Functional Mobilization, McKenzie Therapy.

Interesuje się medycyną alternatywną i historią – zna wiele interesujących faktów, zarówno z historii Polski, jak i całego świata. Jak wszyscy członkowie naszego zespołu jest miłośnikiem sportu, z zapałem grając w siatkówkę.

920 E. Northwest HighwayMount Prospect, IL 60056Tel.: (847) 459-4779E-mail: [email protected]www.zdrowechicago.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama