Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 20:17
Reklama KD Market

Psychoterapia – zadbaj o zdrowie psychicznie

W Stanach Zjednoczonych na depresję cierpi jedna na pięć osób. Większość z nich, mimo bólu, nie będzie szukać psychoterapii, bo pójście do psychologa po pomoc wciąż kojarzy się z napiętnowaniem lub wstydem. Na szczęście to niefortunne podejście do szukania pomocy u psychologa zmienia się w ostatnich latach. Wiele badań mówi, że psychoterapia przynosi lepsze efekty niż niektóre interwencje medyczne, włączając w to leki, a to wszystko bez uciążliwych skutków ubocznych. Do tego pozytywne skutki psychoterapii utrzymują się o wiele dłużej niż efekty leków psychotropowych. Bo terapia jest jak podróż, która zmienia nastawienie do życia, sposób myślenia i uczy siebie.

Czego się spodziewać w gabinecie psychologa?

Wielu z nas nie wie,czym jes t psychoterapia i co się można po niej spodziewać.  W gabinecie psychologa wszystko dzieje się za zamkniętymi drzwiami, ludzkie historie, cierpienie, lęki i ból zostają tam wypowiedziane i przeprocesowane. Sukcesem w terapii będzie wyeliminowanie symptomu, na przykład poczucia beznadziei lub bezradności, strachu, fobii i złagodzenie bólu, ale także rozpoczęcie procesu rozwoju osobistego, ponieważ psychoterapia prowadzi nas do głębokiego poznania siebie i pomaga odnaleźć te elementy, które powodują zaburzone postrzeganie świata i ludzi. Nasze doświadczenia w życiu i sposób ich indywidualnej interpretacji mają wpływ na nastrój, sposób komunikowania z bliskimi, pesymizm, niedowartościowanie i wiele innych cech, które stoją na drodze do pełnego szczęścia i satysfakcji. Niektórzy mają genetyczne predyspozycje do zaburzeń psychicznych, co w połączeniu z niekorzystnymi warunkami środowiskowymi spowoduje kryzys. W terapii identyfikuje się elementy osobowości, niezdrowe zachowania i zaburzony sposób myślenia, który prowadzi do kryzysów psychicznych i problemów z bliskimi. Gdy już te cechy są uświadomione, można je powoli zmieniać, by walczyć z symptomami, które doprowadziły nas do gabinetu psychologa. Bo zdrowie psychiczne ma wpływ na jakość życia i całokształt zdrowia fizycznego. Dlatego tak ważne jest zadbanie o siebie w tym zakresie. 

Relacja terapeutyczna

Psychoterapia to Spotkanie Człowieka z Człowiekiem, w którym jest miejsce nie tylko na to, co dobre i piękne, ale również na wszystko co trudne, żmudne i wywołujące cierpienie. Spotkanie to jest w pewnym stopniu bolesne, ale bardzo cenne i wzbogacające. Relacja terapeuty z pacjentem jest szczególna, i to właśnie ona przynosi ukojenie i inicjuje proces leczenia. Z każdą sesją relacja terapeutyczna rozwija się, obustronne zaufanie pozwala na bezpieczne wchodzenie w głąb świadomości, przywoływanie dawno zepchniętych do niepamięci wydarzeń, przeprocesowanie ich i zostawienie na zawsze w przeszłości, tak by już nie ingerowały w teraźniejszość. Terapia jest czymś bardzo osobistym i jest objęta ścisłą tajemnicą. Bez twojego pozwolenia, nikt nie może się dowiedzieć, że uczestniczysz w terapii. I nikt nie będzie rozmawiać z psychologiem za twoimi plecami.

Początki psychoterapii

Psychoterapia współczesna wywodzi się z pracy Zygmunta Freuda, który stosował niefarmakologiczne leczenie zaburzeń psychicznych poprzez rozmowę i metodę przywoływania u pacjenta wspomnień, jak się później okazywało, istotnych dla genezy danego zaburzenia. Najbardziej znaną pacjentką w tym pierwszym okresie psychoterapii (w XIX wieku), leczoną wspomnianą metodą, była Anna O. Cierpiała ona na różnego rodzaju konwersje histeryczne (konwersja jest powszechnie stosowanym w psychiatrii pojęciem wprowadzonym przez Freuda), a więc zaburzenia somatyczne uwarunkowane psychologicznie. W jej przypadku były to: paraliże (a w zasadzie pseudoparaliże), zaburzenia mowy i widzenia. Ponadto, cierpiała ona na dysocjacyjne zaburzenie tożsamości (tzw. podwójna osobowość). Anna O. została w dużej mierze wyleczona, gdy powróciła pamięcią do pewnych przeżyć z przeszłości, związanych przede wszystkim z osobą ojca, którego pielęgnowała do jego śmierci. Głównie chodziło o jej ambiwalentne uczucia wobec niego – kochała go, a zarazem nienawidziła z powodu swego z nim związania.

Jak znaleźć właściwego psychoterapeutę?

Zadaj sobie pytanie czy psycholog, z którym chcesz się związać na najbliższe kilka miesięcy terapii jest osobą wiarygodną? Psychoterapia to relacja. Jest inna od wszystkich relacji, które znasz poza gabinetem. Psycholog to ktoś komu ufasz, kogo lubisz i szanujesz. W czasie sesji nie zawsze czujesz się dobrze, gdy przypominasz sobie bolesne momenty z przeszłości lub pracujesz nad traumatyczną teraźniejszością, psycholog będzie tą osobą, która sprawi, że poczujesz się bezpiecznie. Bardzo ważne jest więc utrzymanie odpowiednich granic w terapii. Terapia to nie przyjaźń. To profesjonalny układ, mający na celu pomóc ci osiągnąć twoje cele życiowe i zmienić życie na lepsze. Może być trudno znaleźć tego właściwego psychoterapeutę czytając setki życiorysów dostępnych w sieci. Gdy już ograniczysz wybór do trzech – pięciu psychologów, zadzwoń do nich i spytaj o ich podejście do terapii i specjalizację. Jest mnóstwo różnych podejść terapeutycznych, od wspomnianej freudowskiej psychoanalizy, poprzez terapię psychodynamiczną, behawioralną, behawioralno-poznawczą, adlerianowską etc. Z tonu głosu i wiedzy na temat przedstawionego problemu wywnioskujesz, czy możesz zaufać. Umów się na pierwszą sesję, wtedy poczujesz, czy pasujecie do siebie. Bardzo ważne jest znaleźć odpowiedniego do twoich potrzeb psychoterapeutę. Jak wielu lekarzy psycholodzy mają też swoje specjalizacje. Wszyscy muszą być legalnie licencjonowani w stanie, w którym otrzymujesz leczenie. Podczas pierwszej rozmowy telefonicznej zapytaj o ekspertyzę. Nie bój się zadzwonić. Ten telefon może zmniejszyć twoje cierpienie i odmienić życie.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama