Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 6 stycznia 2025 05:36

IRS: za podatki można trafić do więzienia

W związku z kończącym się w najbliższych tygodniach sezonem składania rozliczeń podatkowych za 2020 r. Wydział Dochodzeń Kryminalnych Urzędu Podatkowego (Internal Revenue Service – IRS) ostrzega podatników przed podawaniem nieprawdziwych informacji  dotyczących dochodów. Takie praktyki są niezgodne z prawem federalnym i karalne – głosi ostrzeżenie, w którym opisano kilka wyroków wydanych za oszustwa podatkowe w Dystrykcie Północnego Illinois. Termin rozliczania się z podatków został z powodu pandemii COVID-19 przesunięty z 15 kwietnia na 17 maja. 

„W związku z tym, że termin rozliczenia się z podatków zbliża się szybkimi krokami, zachęcamy podatników do składania terminowych i dokładnych zeznań podatkowych” – napisała w oświadczeniu Tamera Cantu, pełniąca obowiązki agenta specjalnego Wydziału Dochodzeń Kryminalnych Urzędu Podatkowego (IRS Criminal Investigation Division), która nadzoruje stan Illinois. Jednocześnie ostrzegła wszystkich, którzy „zdecydują się ominąć prawo podatkowe”. „Wydział Dochodzeń Kryminalnych IRS wraz z Departamentem Sprawiedliwości USA będzie prowadzić śledztwo i ścigać tych, którzy świadomie łamią nasze prawo podatkowe”.

W listopadzie 2020 r. Phillip Vernon Crowell został skazany na 30 miesięcy więzienia i 24 miesiące w placówce przejściowej po przyznaniu się do winy w związku z oszustwami podatkowymi. Crowell został również zobowiązany do zapłacenia restytucji w wysokości 97 tys. 466 na rzecz IRS. Crowell poprzez złożenie fałszywych informacji w formularzach 1041 chciał wyłudzić od IRS zwroty w wysokości około 4,7 mln dolarów.

Heidi Anderson-Wagener w grudniu 2020 r. usłyszała wyrok 24 miesięcy więzienia w zawieszeniu, czterech miesięcy aresztu domowego i 8 miesięcy w placówce przejściowej po przyznaniu się do winy w związku z zarzutami dokonania oszustw podatkowych. Została również zobowiązana do zwrotu 99 tys. 986 dol.  na rzecz IRS. Anderson-Wagener ukradła ze skrzynki pocztowej formę 1040 US Individual Tax Return swojego byłego męża i złożyła fałszywe rozliczenie podatkowe. Należny zwrot miał zostać podzielony pomiędzy nią i jej byłego męża. Kobieta miała dostać na tej podstawie 12 tys. dol. Wagener-Anderson także w swoim rozliczeniu podatkowym podała nieprawdziwe informacje dotyczące jej dochodów.

W styczniu Nusrat H. Choudhry został skazany na 15 miesięcy więzienia i nakazano mu zapłatę 174 tys. 119 dolarów tytułem zwrotu kosztów na rzecz IRS i Departamentu Skarbu stanu Illinois, a także 100 tys. dol. kary, po tym jak przyznał się do popełnienia oszustwa podatkowego. Choudhry był właścicielem kilku stacji benzynowych w rejonie Chicago i w latach 2010-2016 przywłaszczył sobie ponad 3 miliony dol. z transakcji dokonywanych gotówką.

W swoim ostrzeżeniu IRS opisuje jeszcze sprawę Ahmada Al-Shamana, który w lutym tego roku przyznał się do niepłacenia podatków. Sąd nakazał mu wpłacenie 472 tys. 997 dol. na rzecz IRS. Al-Shaman prowadził firmę internetową ze swojego miejsca zamieszkania w Chicago i nie złożył zeznania podatkowego w latach 2014–2016. IRS oszacował jego podlegającym opodatkowaniu dochód na ok. 1,52 mln dol.

W tym roku z powodu ciągle trwającej pandemii koronawirusa termin składania rozliczeń podatkowych za 2020 r. upływa w poniedziałek 17 maja. Przesunięcie terminu daje podatnikom więcej czasu na wywiązanie się ze zobowiązań po bezprecedensowym i skomplikowanym roku podatkowym. Pandemia rozpoczęła się w trakcie składania wniosków podatkowych w ubiegłym roku. Z kolei Urząd Podatkowy obciążony był dystrybucją środków finansowych dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych w ramach kolejnych pakietów stymulacyjnych i przesunięcie terminu dało IRS czas na wydanie wytycznych dotyczących ostatnich zmian w prawie podatkowym.

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji z powodu pandemii COVID-19, które nie mogą zapłacić podatków w całości, mogą skorzystać z opcji oferowanych przez Urząd Podatkowy. Więcej informacji dostępnych jest na stronie IRS.gov/payments.

Mariusz Misiewiczjest licencjonowanym agentem obrotu nieruchomościami z HomeSmart Connect w Chicago. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu oferuje usługi na wysokim poziomie, które należą się klientom. Od 2006 r. pracuje nie tylko z kupującymi i sprzedającymi, ale także z firmami REO. Zdobywca wielu nagród branżowych, m.in. ERA Top Producer Award, Coldwell Banker Outstanding Performance Award oraz International Sterling Society Award.Mariusz „Mario” MisiewiczHomeSmart Connecttel. (773) 412-0517e-mail: [email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama