Choroba Parkinsona dotyka ludzi z różnych środowisk, od przywódców politycznych, aktorów i sportowców po nauczycieli. Rasa, wiek, pochodzenie etniczne, status społeczno-ekonomiczny nie ma znaczenia, bo każdy z nas może zachorować. Jednak diagnoza to nie koniec świata. O tym, jak żyć z Parkinsonem porozmawiamy dziś z fizjoterapeutką Ewą Kręcisz, z kliniki P D Rehab w Mount Prospect.
Pani Ewo, wiele osób sądzi, że diagnoza Parkinsona to wyrok. Czy rzeczywiście tak jest?
Ewa Kręcisz: Absolutnie nie, z Parkinsonem można żyć długie lata. Chociaż nie jest uleczalna, można znacznie spowolnić jej postęp. Już ponad dwadzieścia lat temu opracowano specjalny program – LSVT BIG®, mający na celu usprawnianie pacjentów. Jest on nieustannie udoskonalany a w połączeniu z właściwą farmakoterapią przynosi naprawdę dobre rezultaty. Jeśli choroba wykryta jest na wczesnym etapie, mamy dobrze dobrane leczenie, chodzimy na rehabilitację a do tego jesteśmy aktywni fizycznie na co dzień – możemy przez wiele lat cieszyć się względnie dobrym zdrowiem.
Jak wygląda fizjoterapia osób z Parkinsonem?
EK: Ponieważ największym problemem w tej chorobie jest pogarszająca się motoryka, leczenie ma na celu jej poprawę. Program obejmuje cykl siedmiu ćwiczeń do wykonywania każdego dnia (dwa na siedząco i pięć na stojąco) oraz zadania funkcjonalne. Treningi koncentrują się na utrzymaniu wyprostowanej postawy, prawidłowej rotacji tułowia, utrzymaniu równowagi i nauce prawidłowego chodzenia. Zadania funkcjonalne dostosowane są do potrzeb pacjenta i zwykle obejmują czynności z życia codziennego, takie jak wstawanie z krzesła, obracanie się, wykonywanie kroków do tyłu, jak również bardziej złożone, np. wstawanie z podłogi, wchodzenie po schodach, wstawanie i kładzenie się do łóżka itp. Cykl leczenia obejmuje 16 sesji w ciągu miesiąca – jest to godzina indywidualnej terapii cztery razy w tygodniu.
Kiedy najlepiej zacząć rehabilitację?
EK: Pacjenci mogą zacząć terapię w dowolnym momencie – zarówno na początku choroby jak i na późniejszym jej etapie. Program ćwiczeń można modyfikować, aby dostosować go do możliwości wszystkich pacjentów. Jednak im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym większe przyniesie ono efekty. Ważne jest też systematyczne wykonywanie zaleconych przez terapeutę ćwiczeń w domu. Proszę pamiętać, że regularne ćwiczenia są w tej chorobie równie ważne jak codzienna dawka leków.
Czy można uprawiać sport?
EK: Powiedziałabym, że nawet trzeba. Sport pomaga przeciwdziałać sztywnieniu mięśni i stawów a oprócz tego ćwiczenia pomagają poprawić nastrój. Aby zachować elastyczność mięśni i jednocześnie zmniejszyć ryzyko upadków, istnieje wiele możliwości uprawiania mniej intensywnych ćwiczeń, takich jak joga, tai chi, spacery czy uprawianie ogródka. Istnieją specjalne zajęcia boksu dla zdiagnozowanych z Parkinsonem. Taniec, uprawiany systematycznie, również przynosi świetne rezultaty. Może to być cokolwiek, co pozwala nam regularnie się ruszać. Najważniejszym jest pozostanie aktywnym a jak i gdzie ćwiczymy to już sprawa drugorzędna, zależna od osobistych preferencji.
A co z dietą?
EK: Nie ma określonych zmian, które należy wprowadzić w naszej diecie, jeśli jest ona zdrowa i prawidłowo zbilansowana, gdyż badania nad wpływem flory bakteryjnej jamy brzusznej na postęp tej choroby są jeszcze w powijakach. U wielu osób cierpiących na chorobę Parkinsona występują zaparcia jako skutek uboczny bezruchu i zażywanych leków. Zazwyczaj pomagają na nie ćwiczenia w połączeniu z regularnym przyjmowaniem płynów i pokarmów bogatych w błonnik. Osoby z nadwagą powinny pomyśleć o diecie, bo utrata wagi pomoże w poruszaniu się, zmniejszając obciążenie stawów.
Pozytywne myślenie jest bardzo ważne w tej chorobie.
EK: Tak jak i w każdej innej. Wielu chorych na chorobę Parkinsona prowadzi aktywne i satysfakcjonujące życie, nie przez udawanie, że wszystko jest w porządku, ale dzięki zrozumieniu, jak choroba Parkinsona na nich wpływa i co mogą z tym zrobić. Jednak przypadki depresji wśród osób zdiagnozowanych są niestety dość częste. Należy tutaj pamiętać, że na nasz stan psychiczny wpływa nie tylko diagnoza ale też zmiany chemiczne, zachodzące w mózgu pod wpływem choroby. Dlatego o depresji warto porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym i zacząć brać leki. Dla nas, jako fizjoterapetów, bardzo ważne jest nastawienie pacjenta. Musi być zmotywowany do ćwiczeń, usprawniać się pod naszym okiem w klinice i samodzielnie w domu. Dużą rolę odgrywa w tym przypadku nastawienie rodziny i przyjaciół. Powinni zachęcać chorego do prowadzenia jak najbardziej normalnego i aktywnego życia. Niezbędne dla zachowania zdrowia jest znalezienie sposobów spędzania wolnego czasu, które sprawiają choremu radość. Można uprawiać sport, poświęcać czas na swoje hobby i życie towarzyskie.
Najważniejsze po usłyszeniu diagnozy jest pamiętanie, że Parkinson to nie wyrok i nie jest chorobą śmiertelną. Cały czas prowadzone są badania nad nowymi lekami. Jeśli czujemy się na siłach, warto poczytać strony The Parkinson Foundation i Michael J. Fox Foundation i sprawdzić, czy można wziąć udział w badaniach klinicznych. Z Parkinsonem można długo żyć ale jakość tego życia w dużej mierze zależy od nas.
Naszym rozmówcą była:
Ewa Kręcisz, PT
P D Rehab
Ewa uzyskała tytuł magistra rehabilitacji na AWF w Krakowie. Po studiach przeniosła się do USA i tu zdobyła doświadczenie w leczeniu schorzeń pleców, kolan i bioder. Jako certyfikowana terapeutka LSVT® BIG!, od lat z sukcesem prowadzi w P D Rehab zespół, specjalizujący się w terapii pacjentów z chorobą Parkinsona. Ukończyła również szkolenie z leczenia obrzęku limfatycznego, Kinesio Taping i techniki manualnej Counterstrain. Prowadzi specjalny program rehabilitacji pracowników po wypadkach (Workers Conditioning Program). Jej ulubieni pacjenci to seniorzy.
Mariusz Misiewiczjest licencjonowanym agentem obrotu nieruchomościami z HomeSmart Connect w Chicago. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu oferuje usługi na wysokim poziomie, które należą się klientom. Od 2006 r. pracuje nie tylko z kupującymi i sprzedającymi, ale także z firmami REO. Zdobywca wielu nagród branżowych, m.in. ERA Top Producer Award, Coldwell Banker Outstanding Performance Award oraz International Sterling Society Award.Mariusz „Mario” MisiewiczHomeSmart Connecttel. (773) 412-0517e-mail: [email protected]
920 E. Northwest HighwayMount Prospect, IL 60056Tel.: (847) 459-4779E-mail: [email protected]www.zdrowechicago.com