Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 21:01
Reklama KD Market

Skutki pandemii – otyłość u dzieci i młodzieży

Skutki pandemii – otyłość u dzieci i młodzieży

Kwarantanna ma o wiele więcej skutków ubocznych niż się spodziewano. Zamknięcie szkół spowodowało ogromne zaostrzenie otyłości wśród dzieci i młodzieży.

Prawie 20 procent osób w tej grupie społecznej można zaklasyfikować jako otyłe. Otyłość nie tylko podnosi ryzyko cukrzycy, chorób wątroby lub wysokiego ciśnienia, ale także ma wpływ na zdrowie psychiczne. Otyłe dzieci i młodzież są trzykrotnie bardziej narażone na cierpienie z powodu depresji, nerwic, obniżonego poczucia własnej wartości, zaburzeń odżywania i samookaleczeń co w rezultacie może prowadzić do samobójstw. 

Przyczyny otyłości

Nieaktywny styl życia. Wiele młodych ludzi spędza każdą wolną godzinę przed telewizorem, siedząc przy ekranie komputera, pracując za biurkiem lub odrabiając lekcje na siedząco. Długie godziny w spędzone w domu, najczęściej w łóżku lub przy stole podczas zdalnego nauczania sprawiają, że dzieci są coraz mniej aktywne ruchowo. Izolacja w domach nie sprzyja aktywności, zawieszone są zajęcia sportowe, trudno jest znaleźć motywację do wyjścia z domu. Badania mówią, że już tylko dwie godziny spędzone przed telewizorem mogą przyczynić się do nabierania wagi. Nieaktywni ludzie nie spalają kalorii.

Środowisko. Czasem to najbliższe środowisko nie wspiera do utrzymywania zdrowych nawyków, a wręcz przeciwnie – zachęca do otyłości. Nie bez winy są tu rodzice, bo w związku z napiętym kalendarzem kupują więcej przetworzonej żywności, która zawiera więcej kalorii. Dla wielu młodych ludzi jedynym promykiem dnia jest wyjazd samochodem rodziców do pobliskiego McDonald by zamówić przez okienko frytki i hamburgera. Gdy cała rodzina zdecyduje się wyjść do restauracji -dostajemy ogromne porcje, jesteśmy otoczeni niezdrowymi przekąskami, szybkim jedzeniem (Amerykanie spożywają około 13 bilionów hamburgerów rocznie). Jedzenie wielkich porcji, jeśli nie jest zrównoważone aktywnością fizyczną na pewno nie ułatwi utrzymania szczupłej sylwetki. Do tego reklamy kampanii spożywczych – wysokokaloryczne przekąski, przesłodzone napoje kuszą nas swoją atrakcyjnością.

Genetyka. Badania mówią, że u dzieci zwiększa się tendencja do nabrania zbędnych kilogramów, jeśli oboje rodziców mają ten sam problem. Geny również mogą wpływać na to, ile organizm odkłada tłuszczu i gdzie go przechowuje. 

Warunki zdrowotne. Niektóre problemy hormonalne mogą przyczynić się do szybkiego nabierania masy ciała. Do nich należą: nadczynność tarczycy, syndrom Cushinga (hyperkortyzolizm)i policystyczna choroba jajników.

Leki. Wiele leków psychiatrycznych w tym antydepresanty powodują otyłość. Leki te mają wpływ na obniżenie spalania kalorii, podwyższają apetyt i zatrzymują wodę w organizmie. 

Czynniki emocjonalne. Niektórzy z nas zajadają stres, objadają się, gdy są znudzeni, samotni czy sfrustrowani. Wyizolowana młodzież i dzieci poszukują komfortu w podjadaniu niezdrowych przekąsek. To prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości i niezadowolenia z wyglądu zewnętrznego. Nabierające wagę dzieci są celem wyśmiewania przez rówieśników, co jak wiadomo dla młodych osób jest traumatyczne, bo niszczy poczucie przynależności i akceptacji przez grupę. I cykl się powtarza – osamotnione i nieszczęśliwe dzieci jedzą by zaspokoić emocjonalne potrzeby i są jeszcze bardziej odrzucane przez rówieśników. 

Sen. Jak wiadomo cykl spania u młodzieży jest bardzo nieregularny. Długie godziny spędzone na telefonie i promieniowanie wpływają na bezsenność. Badania mówią, że ludzie, którzy mniej śpią mają większą tendencję do otyłości. Na przykład osoby, które śpią tylko pięć godzin mają większe szanse na tycie niż osoby, które śpią siedem do ośmiu godzin dziennie. A wiąże się to z tym, że ludzie, którzy mają kłopoty ze snem wybierają typ jedzenia bardziej bogaty w kalorie i węglowodany. Podczas snu uwalniane są hormony które kontrolują apetyt i zużycie energii. Na przykład insulina kontroluje spadek i podniesienie poziomu cukru we krwi. Ludzie, którzy cierpią na bezsenność mają często zbliżony poziom insuliny i cukru do tych którzy cierpią na cukrzycę.

Co robić aby nie przytyć?

Oto kilka wskazówek jak dbać o zdrowie i zachować szczupłą sylwetkę:

–  Dieta. Jedz zdrowo z naciskiem na owoce i warzywa.

  • Naucz się gotować. Nowocześni rodzice nie wiedzą, jak gotować, bo byli wychowani na szybkich posiłkach i wysokokalorycznych przekąskach. Nowa generacja lekarzy, którzy mają świecić przykładem, ma zresztą ten sam problem. Gotuj dla siebie i swojej rodziny.
  • Nie nadużywaj sosów i dressingów do sałatek. Zawierają dużo cukru i soli i neutralizują wartość zdrowej sałatki.
  • Nie pij napojów wysokokalorycznych i wysoko-słodzonych, a także zawierających syropy fruktozowe.
  • Bądź aktywny. Codziennie poświęcaj minimum 150 minut na fizyczną aktywność, włączając w to spacery.
  • Ogranicz przesiadywanie przed telewizorem, czas spędzony na grach wideo i przed komputerem do dwóch godzin dziennie.
  • Jedz przynajmniej pięć owoców dziennie.
  • Ćwicz godzinę dziennie.
  • Pij wodę zamiast słodkich napojów. 
  • Ogranicz słodycze.
  • Nie jedz po godzinie 8 wieczorem.
  • Zaprogramuj się, że lepiej wstać od stołu z lekkim niedosytem niż nie wstać wcale lub przenieść się na kanapę z powodu obżarstwa. Przypomnij sobie ostatnie święta bożego narodzenia.

Zastosowanie się do nawet tylko kilku wybranych z powyższych wskazówek może przynieść dobre rezultaty i pomóc ci zatrzymać się na drodze do otyłości.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama