Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 października 2024 13:25
Reklama KD Market

Departament Stanu: nasila się łamanie prawa człowieka na Białorusi

Departament Stanu ocenia, że sytuacja na Białorusi związana z prawami człowieka pogarsza się i jest najtrudniejsza w historii tego kraju, odkąd uzyskał on niepodległość. Resort zapowiedział, że nie zarekomenduje odnowienia licencji na transakcje USA z państwowymi firmami białoruskimi.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price przypomniał w środę podczas briefingu prasowego, że ponad 300 osób na Białorusi jest więzionych ze względów politycznych.

Oświadczył, że jego resort nie może w związku z tym zarekomendować ministerstwu finansów odnowienia licencji, która umożliwia USA przeprowadzanie transakcji z dziewięcioma białoruskimi przedsiębiorstwami państwowymi. Ważność dokumentu wygasa 26 kwietnia. Price nie wymienił firm, których dotyczy licencja.

W lutym USA nałożyły sankcje wizowe na 43 Białorusinów, w tym wysokich rangą funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania, za "podważanie demokracji", polegające np. na zatrzymywaniu uczestników pokojowych demonstracji.

W grudniu 2020 r. Waszyngton rozszerzył sankcje wobec Białorusi, wymierzone m.in. w centralną komisję wyborczą, policję, KGB w Mińsku oraz 40 osób w związku z ich rolą w wyborach prezydenckich, uznanych przez opozycję za sfałszowane, a później tłumieniu protestów.

Na początku marca Departament Stanu przyznał więzionej na Białorusi działaczce opozycji Maryi Kalesnikawej nagrodę Women Of Courage "za odwagę i przywództwo w promowaniu demokracji, sprawiedliwości i równości na Białorusi”.

Po wyborach prezydenckich na Białorusi, które odbyły się 9 sierpnia 2020 roku, w kraju tym wybuchły protesty przeciwko ich sfałszowaniu. Władze stłumiły je, sięgając po zmasowane represje, jednak opozycja zapowiedziała, że na wiosnę protesty zostaną wznowione.(PAP)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama