Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 14:23
Reklama KD Market

Teatr Studyjny na Uniwersytecie Teksańskim nazwany imieniem Polki, June Sadowski Kruszewski (PODCAST) ? POSŁUCHAJ

Teatr Studyjny na Uniwersytecie Teksańskim nazwany imieniem Polki, June Sadowski Kruszewski (PODCAST) ? POSŁUCHAJ

Teatr Studyjny na Wydziale Teatru i Tańca Uniwersytetu Teksańskiego w El Paso (UTEP) został niedawno nazwany na cześć zmarłej ukochanej żony darczyńcy, który pomógł wyremontować to ważne dla społeczności studenckiej i kadry naukowej miejsce, profesora Zbigniewa Anthony’ego Kruszewskiego. Nowa nazwa teatru to „June Sadowski Kruszewski Studio Theatre”.

Z Katarzyną Korzą rozmawia Joanna Trzos. Podcast "Dziennika Związkowego"powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM.

June Sadowski Kruszewski urodziła się w Polsce. Jej ojciec był muzykiem i byłym oficerem Wojska Polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921, a następnie pracownikiem amerykańskiej Agencji Herberta Hoovera zajmującej się ratowaniem dzieci z I wojny światowej w Polsce. Jej matka była urodzoną w Chicago Amerykanką mieszkającą w Polsce. Jako dziecko June doświadczyła horroru okupacji niemieckiej, Powstania Warszawskiego w 1944 roku oraz terroru komunistycznego po 1945 roku. Do Stanów Zjednoczonych przyjechała w 1950 roku. Uczyła języka hiszpańskiego, a także występowała jako aktorka w Polskim Teatrze Repertuarowym „Nasza Reduta” w Chicago. Zmarła w 2015 roku, jest pochowana na Cmentarzu Powązkowskim. Przez 60 lat była żoną profesora UTEP, Anthony’ego „Tony’ego” Kruszewskiego.

Profesor jest warszawiakiem, weteranem wojennym II wojny światowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego oraz emerytowanym profesorem nauk politycznych Uniwersytetu Teksańskiego. 50 lat swojej kariery zawodowej poświęcił na podnoszenie standardów edukacji dla studentów z południowo-zachodniej granicy Teksasu, Nowego Meksyku i Meksyku. Kruszewski był również aktywny poza granicami Stanów Zjednoczonych – podróżował i wygłaszał wykłady również w Polsce, m.in. na Uniwersytecie Warszawskim. W 2019 roku media pisały o wystąpieniu profesora w Berlinie, gdzie mówił m.in. o wpływie wojny na rodzinę i potępiał nacjonalizm, jak i autorytarne działania, które mogą do wojen prowadzić. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, a także bohaterem biografii napisanej przez prof. Beatę Halicką. Wspierał polską opozycję w walce z komunizmem jako członek Kongresu Polonii Amerykańskiej.

W 2009 roku, w 50. rocznicę ślubu i dla uczczenia pracy aktorskiej June, na Wydziale Teatralnym UTEP prof. Kruszewski ufundował stypendium jej imienia. Decyzja o nadaniu nazwy June Sadowski Kruszewski teatrowi upamiętnia jej spuściznę i gwarantuje pamięć po zmarłej w 2015 roku ukochanej małżonce profesora, którą on sam nazwał „najlepszą z możliwych żon i partnerek życiowych, silną i dynamiczną kobietą”. Wkład w remont teatru to kolejny z długiej listy funduszy, które Kruszewscy stworzyli dla wsparcia pracy i sukcesów studentów uniwersytetu w El Paso. Większość z nich nazwana jest na cześć rodziny z Polski: Fundusz Rodziny Kruszewskich wspierający rozwój studentów, stypendium imienia Ireny Grabowskiej Kruszewskiej, stypendium imienia June M. Kruszewskiej, stypendium imienia Mary Misiewicz Sadowski oraz stypendium imienia Antoniego Grabowskiego.

Katarzyna Korza[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama