Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 14:15
Reklama KD Market

Archidiecezja Chicagowska zapowiada ponowne rozważenie decyzji ws. parafii św. Konstancji (PODCAST) ? POSŁUCHAJ

Archidiecezja Chicagowska zapowiada ponowne rozważenie decyzji ws. parafii św. Konstancji (PODCAST) ? POSŁUCHAJ

Z  Joanną Marszałek rozmawia Joanna Trzos.  Podcast "Dziennika Związkowego"powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM

W dniu, kiedy ukazał się w zeszłym tygodniu nasz artykuł dotyczący sprzeciwu wiernych parafii św. Konstancji wobec połączenia jej z parafią św. Roberta Bellarmina, Archidiecezja Chicagowska wystosowała oficjalny list do obu parafii. Zapowiada w nim ponowne rozważenie decyzji dotyczącej wyznaczenia głównej siedziby połączonych parafii.

List poprzedziło nadesłane do nas w e-mailu oświadczenie z biura ds. komunikacji, w którym archidiecezja zapewnia, że „niedawny dekret mianujący parafię św. Roberta Bellarmina kościołem parafialnym będzie ponownie rozpatrzony przez kardynała Cupicha i Radę Prezbiterialną Archidiecezji podczas marcowego posiedzenia. Jesteśmy świadomi wielu listów wysyłanych do archidiecezji w sprawie tej decyzji i przekażemy aktualizację po posiedzeniu Rady”.

W oficjalnym liście, podpisanym przez biskupa Johna Manza oraz ks. Jasona Malave, delegata kardynała Cupicha ds. akcji Odnów Mój Kościół (Renew My Church), oprócz tego samego zapewnienia znalazło się również przypomnienie, że „nie jest brane pod uwagę zamknięcie w przyszłości któregokolwiek z tych kościołów. Obie świątynie są potrzebne do wspierania aktywnej posługi w zjednoczonej parafii”.

Odnośnie mianowania kościoła św. Roberta Bellarmina kościołem parafialnym połączonych parafii, w liście czytamy: „Na naszą prośbę i za zgodą kardynała Cupicha ponownie zwróciliśmy się do Rady Prezbiterialnej, aby rozważyła zmianę kościoła parafialnego podczas ich następnego posiedzenia, które odbędzie się początkiem marca. Wkrótce po spotkaniu Rady podamy uaktualnione informacje”.

W odpowiedzi na obawy dotyczące mianowania nowego proboszcza połączonych parafii, archidiecezja odpowiedziała, że „Archidiecezjalna Komisja ds.Przydzielania Funkcji Kapłanom (Priests’ Placement Board) analizuje, który z kandydatów na proboszcza będzie mógł skutecznie w języku polskim i angielskim podtrzymywać tradycje, ewangelizować pobliskie środowisko, rozwijać prężność oraz potencjał polskiej wspólnoty, dla której św. Konstancja była i nadal będzie ważnym ośrodkiem w Archidiecezji Chicago”.

9 lutego wierni z parafii św. Konstancji wysłali prośbę do kardynała Cupicha o odwołanie dekretu łączącego popularną polonijną parafię z sąsiadującą amerykańską parafią św. Roberta Bellarmina.

Opublikowany 28 stycznia dekret kardynała Blase’a Cupicha zakłada połączenie 1 lipca 2021 r. parafii św. Konstancji, znajdującej się przy 5843 W. Strong St., z odległą o niecałe pół mili parafią św. Roberta Bellarmina (4646 N Austin Ave.). Parafie mają połączyć się w jedną, funkcjonującą pod nową nazwą i z jednym proboszczem, lecz dwoma miejscami kultu. Nie zakładano zamknięcia żadnego z dwóch kościołów, lecz dekret ustanawia kościołem parafialnym, czyli główną siedzibą nowo utworzonej parafii, kościół św. Roberta Bellarmina.

Decyzja spotkała się ze sprzeciwem ze strony liderów parafii św. Konstancji, którzy obawiają się stopniowej utraty polskiego charakteru ich wspólnoty, w której 80 proc. stanowią polskie rodziny. Pojawił się również niepokój o przyszłość polskiej szkoły im. św. Maksymiliana Kolbe, która działa przy parafii od 45 lat.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama