Nowy prezydent USA Joe Biden rozmawiał we wtorek telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wśród tematów - jak przekazał Biały Dom - był m.in. układ rozbrojeniowy nowy START, Ukraina oraz cyberatak na amerykańskie instytucje. Biden rozmawiał też z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem.
Zgodnie z komunikatem Białego Domu przywódcy "omówili gotowość obu krajów do przedłużenia nowego START-u o pięć lat". Zespoły USA i Rosji mają pracować nad tym do 5 lutego.
W rozmowie z Putinem gospodarz Białego Domu "potwierdził zdecydowana poparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności Ukrainy". Poruszył także kwestie ubiegłorocznego cyberataku na amerykańskie instytucje, doniesień o wyznaczaniu przez Kreml nagród za ataki na amerykańskich żołnierzy w Afganistanie, ingerencji w wybory w USA w 2020 roku oraz otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
"Prezydent Biden jasno dał do zrozumienia, że Stany Zjednoczone będą stanowczo działać w obronie swoich interesów narodowych w odpowiedzi na działania Rosji, które szkodzą nam lub naszym sojusznikom. Obaj prezydenci zgodzili się na utrzymanie przejrzystej i stałej komunikacji w przyszłości" - czytamy w komunikacie Białego Domu.
Wcześniej we wtorek prezydent USA odbył rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym NATO Stoltenbergiem, zapewniając go o tym że Waszyngton jest zaangażowany w Sojusz i zbiorową obronę.
"Prezydent Biden potwierdził zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w zbiorową obronę zgodnie z artykułem 5 Traktatu Północnoatlantyckiego i podkreślił swoje zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa transatlantyckiego" - relacjonowała rozmowę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.
Przywódca USA zapewnił także Stoltenberga o swojej intencji konsultowania i współdziałania z sojusznikami "w całym spektrum podzielanych obaw w sferze bezpieczeństwa, w tym dotyczących Afganistanu, Iraku oraz Rosji".
Na wtorkowej konferencji prasowej w Białym Domu Psaki oświadczyła, że Biden niezmiennie uważa, że mający połączyć Rosję z Niemcami gazociąg Nord Stream 2 jest złym projektem dla Europy. Jak dodała, nowa administracja dokona przeglądu działań, które podjęto w związku z rurociągiem.
Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)