Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 00:55
Reklama KD Market

Kanada. Mimo pandemii w 2020 roku deportowano ponad 12 tys. ludzi

Kanada deportowała w 2020 roku ponad 12 tysięcy ludzi - poinformowała agencja Reuters, powołując się na dane Kanadyjskiej Agencji Służb Granicznych (CBSA). Kanadyjscy eksperci ds. zdrowia alarmują, że sytuacja ta jest niedopuszczalna ze względu na pandemię koronawirusa.

Według danych CBSA Kanada w 2020 roku usunęła ze swojego terytorium 12 122 osób, 875 więcej niż w poprzednim roku. Jest to najwyższa liczba deportowanych od 2015 r. Rząd kanadyjski zaznacza, że było to konieczne i wykonane bezpiecznie.

CBSA twierdzi, że tak wysoka liczba deportacji wynika z faktu, że zawarte są w niej przypadki osób, które zdecydowały się na samodzielne opuszczenie kraju, co określa się mianem "przeprowadzek administracyjnych". W 2020 roku takich przeprowadzek było 8215, podczas gdy w roku poprzednim 1657.

Według kanadyjskich ekspertów ds. zdrowia tak liczne deportacje nie powinny mieć miejsca, a rząd wykonując je, zaprzecza sam sobie, bowiem w obliczu pandemii koronawirusa apeluje o unikanie podróży ze względów bezpieczeństwa. Podkreśla się, że wiele wyjazdów deportacyjnych obejmuje transfery na lotniskach i loty, podczas których ludzie na wiele godzin są umieszczani w zamkniętych przestrzeniach w bliskim sąsiedztwie z innymi osobami.

"Wszyscy nakładają więcej ograniczeń, aby spłaszczyć krzywą wzrostu zakażeń... tymczasem CBSA podjęła szokującą decyzję, aby po prostu wrócić do normalnego biznesu" - mówiła Maureen Silcoff, prezes Kanadyjskiego Stowarzyszenia Prawników ds. Uchodźców (CARL).

"Kanada przyjęła stanowisko, że nieistotne podróże są zabronione, ale ludzie są obecnie usuwani, a nic nie wskazuje na to, aby te deportacje były niezbędne" - dodała.

CBSA w oświadczeniu zapewnia, że zniosła moratorium na deportacje, ponieważ zagraniczne biura rządowe i granice zostały ponownie otwarte, linie lotnicze ponownie uruchomiły swoje loty, a protokoły zdrowia publicznego "przyczyniły się do wysokiego poziomu bezpieczeństwa osób usuwanych drogą powietrzną". "Kanada nadal przestrzega swoich zobowiązań w zakresie praw człowieka i bezpieczeństwa publicznego w odniesieniu do wydalania cudzoziemców" - napisano w oświadczeniu.

Agencja Reuters przypomina, że nowy prezydent USA Joe Biden wstrzymał deportacje na 100 dni kilka godzin od objęciu funkcji szefa państwa. (PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama