Zapomniane perełki polskości w Chicagowskich Bibliotekach Publicznych
- 10/22/2020 11:10 PM
Kamień z Wawelu w fasadzie Tribune Tower, warszawska syrenka na płocie w Humboldt Park i witraż z Mickiewiczem w prezbiteriańskim kościele – to tylko kilka mniej znanych skarbów polskiego Chicago, o których opowiadał w środę Daniel Pogorzelski podczas wirtualnego spotkania w Chicagowskich Bibliotekach Publicznych.
Wszyscy słyszeli o Jackowie, Starym Polskim Trójkącie, czy Centrum Kopernikowskim. Jednak, jak przekonywał podczas swojej prezentacji historyk i działacz polonijny Daniel Pogorzelski, polskich perełek jest w Chicago znacznie więcej.
Pogorzelski, który jest wiceprezesem Northwest Chicago Historical Society i współtworzy stronę Forgotten Chicago, podczas wirtualnej prezentacji przywołał kilkanaście „odkopanych” perełek polskości, od kościołów i ważnych budynków po ganki i płoty na zwykłych chicagowskich ulicach. Wśród nich znalazły się góralskie motywy architektoniczne, murale z polskimi elementami oraz pozostałości prawdziwie legendarnych miejsc, jak np. słynnej restauracji Orbit na Jackowie.
Niektóre z tych skarbów polskości zniknęły już bezpowrotnie, innym grozi zniknięcie, jeżeli – jak mówił Pogorzelski – nie zatroszczymy się o swoje dziedzictwo i nie otoczymy opieką legendarnych miejsc.
Prezentacja jest dostępna na kanale YouTube Chicagowskich Bibliotek Publicznych, gdzie można również obejrzeć wcześniejszą prezentację prof. Dominika Pacygi dotyczącą historii polskiej imigracji w Chicago na podstawie jego książki pt. „American Warsaw: The Rise, Fall and Rebirth of Polish Chicago”.
Wydarzenie odbyło się w ramach obchodzonego w październiku w Chicago Miesiąca Dziedzictwa Polskiego i jednocześnie było częścią programu One Book, One Chicago organizowanego przez Chicagowskie Biblioteki Publiczne. Jego motywem przewodnim w tym roku jest hasło Beyond Borders.
Od września do grudnia w ramach programu odbywa się ponad 40 wydarzeń – seminariów, warsztatów, wycieczek i dyskusji, a wszystkie one odbywają się wokół tematu imigracji, ucieczki i szukania azylu, historii korzeni i rodziny.
(jm)
Reklama