Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 13:59
Reklama KD Market

CNN: Hongkong stal się hubem dla nielegalnych praktyk finansowych

Hongkong stal się hubem prania brudnych pieniędzy i omijania sankcji – alarmują amerykańscy Kongresmeni, a ich list w tej sprawie do Departamentu Skarbu cytuje we wtorek CNN. Autorzy dokumentu apelują o większą ostrożność w relacjach z Hongkongiem.
CNN: Hongkong stal się hubem dla nielegalnych praktyk finansowych

Autor: Adobe Stock

Członkowie specjalnej komisji Izby Reprezentantów, która bada konkurencyjność USA wobec Chin, zaapelowali do władz w Waszyngtonie o zaostrzenie kontroli nad sektorem finansowym Hongkongu. Wezwanie podyktowane jest różnego rodzaju przestępstwami, na które - jak podkreślają kongresmeni - godzi się Pekin. W liście do amerykańskiej sekretarz skarbu Janet Yellen zarówno Demokraci, jak i Republikanie, którzy zasiadają w komisji, podkreślili, że Hongkong wyrasta na światowe centrum nielegalnych praktyk, jak eksport zachodniej technologii do Rosji, handel z Koreą Północną przy pomocy floty cieni, czy rejestrowanie firm służących jako przykrywki dla handlu irańską ropą.

Amerykańscy kongresmeni zwrócili uwagę, że odkąd w 2020 r. Pekin wprowadził w Hongkongu przepisy bezpieczeństwa narodowego, miasto z niezależnej stolicy finansowej świata stało się kluczowym elementem sojuszu Chin, Iranu, Rosji i Korei Północnej.

"Musimy się zastanowić, czy wieloletnia polityka USA wobec Hongkongu jest słuszna, a zwłaszcza bliskie związki w sektorze finansowym" – napisali członkowie Komisji.

Kongresmeni powołali się na ubiegłoroczne badanie, z którego wynika, że między sierpniem a grudniem 2023 r. niemal 40 proc. transportów płynących z Hongkongu do Rosji zawierało wsparcie dla rosyjskiego przemysłu wojskowego. CNN przypomniała, że prezydent elekt USA Donald Trump pod koniec pierwszej kadencji apelował o ostrożność w relacjach z Hongkongiem. "Można się spodziewać, że jego administracja podejmie działania na rzecz ograniczenia związków amerykańskiego sektora finansowego z Hongkongiem" – podkreślił amerykański nadawca.

Hongkong pozostawał w brytyjskiej dzierżawie do 1 lipca 1997 roku. Obejmując terytorium Chińska Republika Ludowa zobowiązała się, że Hongkong zachowa autonomię i swobody oraz niezależne sądownictwo przez co najmniej 50 lat.

Od 2010 r. Pekin systematycznie ogranicza swobody obywatelskie w Hongkongu, a szczególnie zacieśnił kontrolę nad miastem w 2020 roku. W tym czasie chińskie władze niemal zupełnie zlikwidowały opozycję, stłamsiły ruchy demokratyczne, a większość wpływowych działaczy i setki obywateli trafiły do aresztów i więzień bądź wyjechały w obawie przed prześladowaniami.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama