Ignacy Paderewski był wyjątkową postacią w historii Polski. Był symbolem Polonii Amerykańskiej, a zarazem symbolem sojuszu i przyjaźni między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Życie Ignacego Paderewskiego było dla milionów Polaków za granicą źródłem otuchy i nadziei, wzorem prawości i patriotyzmu, bezinteresownej służby dla kraju. Jako Premier Rządu polskiego i Minister Spraw Zagranicznych, w czerwcu 1919 r. podpisał traktat Wersalski, główny traktat pokojowy kończący I wojnę światową, który przywrócił Polsce niepodległość.
Ignacy Paderewski urodził się w 1860 r.w epoce zaborów i niewoli. Jako mały chłopiec głęboko przeżył aresztowanie swego ojca przez Rosjan i osadzenie go w więzieniu. Kiedy w trakcie tego aresztowania wstawił się za ojcem, rosyjscy kozacy pobili kilkuletnie dziecko. Ten „rosyjski ślad” pozostał w psychice Paderewskiego do końca życia, podobnie jak u Józefa Piłsudskiego, pobitego ciężko w młodości przez rosyjskich żandarmów. U obydwu wielkich Polaków ta poniewierka i represje zaborcy skutkowały trwałym umiłowaniem wolności, głębokim patriotyzmem, poszanowaniem sprawiedliwości i godności ludzkiej. W 1891 r., kiedy był już sławnym artystą, Paderewski został brutalnie zaatakowany przez gazety niemieckie po koncercie w Berlinie za to tylko, że był Polakiem. Wówczas artysta przyrzekł sam sobie: „Nigdy tu nie powrócę i nigdy nie będę tu grać. Nie będę już grał w Berlinie!”. Tak właśnie się stało. Paderewski nigdy już nie wystąpił w żadnym niemieckim mieście, nawet wówczas, kiedy osobiście zaprosił go cesarz Wilhelm II.Grał natomiast przed królową Wiktorią, innymi głowami koronowanymi, a nade wszystko przed kolejnymi prezydentami Stanów Zjednoczonych. Od 1907 r. przez kilkadziesiąt lat (!) koncertował corocznie w Białym Domu. Żaden Polak w historii nie miał takiego dostępu do Białego Domu i do osobistego kontaktu, a nawet przyjaźni z kolejnymi prezydentami Ameryki. Byli to m.in. Theodore Roosevelt, William Taft, Herbert Hoover oraz Thomas Woodrow Wilson. Paderewski zawsze podkreślał, że jest Polakiem, a jego Ojczyzna pozbawiona została w XVIII wieku niepodległości przez Rosjan, Niemców i Austriaków. W programie jego koncertów zawsze były utwory F.Chopina. Tak właśnie dla sprawy niepodległości Polski zjednał prezydenta Wilsona, który proklamując przystąpienie USA do I wojny światowej, jako jeden z warunków Ameryki ogłosił utworzenie wolnej i niepodległej Polski z dostępem do morza. Była to jedna z najbardziej doniosłych decyzji politycznych w sprawie polskiej w całym XX wieku.
Ignacy Paderewski był człowiekiem głębokiej wiary. Słowa Bóg - Honor - Ojczyzna nie były dla niego pustymi hasłami, traktował je dosłownie. Był kilkakrotnie z pielgrzymką na Jasnej Górze, w honorowej księdze klasztoru zachowały się jego cztery wpisy. Przekazał też pokaźne sumy nie tylko Jasnej Górze, ale również na potrzeby prześladowanego przez zaborców Kościoła. Majątek artysty był legendarny. Uzyskał go dzięki swemu talentowi oraz koncertom na całym świecie. Wspierał materialnie biednych, potrzebujących, sponiewieranych, a zwłaszcza tych, którzy walczyli o wolność Polski. Czynił to cicho i bez rozgłosu. Dokładał starań, aby głosić chwałę Polski. To według koncepcji Paderewskiego, z jego inicjatywy i za jego pieniądze powstał w 1910 r. Pomnik Grunwaldzki w Krakowie. Nasz Wielki Polak został pochowany z najwyższymi honorami wojskowymi w alei zasłużonych na Narodowym Cmentarzu Arlington w Waszyngtonie, wśród prezydentów, wybitnych polityków i dowódców amerykańskich, nieopodal Grobu Nieznanego Żołnierza US Army. Po 1990 r. doczesne szczątki Paderewskiego przywieziono do Polski i złożono w podziemiach katedry św. Jana na warszawskim Starym Mieście, ale wspaniały grób artysty-polityka na Arlington pozostał i nadal zwraca uwagę milionów Amerykanów
W programie koncertu znajdą się utwory F. Chopina, które Ignacy Paderewski wykonywał podczas swoich tournee po Stanach Zjednoczonych oraz znane i lubiane kompozycje własne artysty. W koncercie udział wezmą znakomici pianiści: Kate Liu laureatka III nagrody oraz nagrody za najlepsze wykonanie mazurków na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, laureatka Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Azji i Pacyfiku. Kamil Pacholec laureat II nagrody w XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy, finalista Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. LIana Paniyeva laureatka George Gershwin International Piano Competition oraz American Protégé International Competition of Romantic Music. Podczas wieczoru w Kaufman Music Center odbędzie się premiera krótkiego filmu dokumentalnego "Paderewski in America".
Więcej o Ignacym Paderewskim w Ameryce na stronie paderewskiny.org
Patronaty Honorowe: Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Mateusz Sakowicz, Muzeum Polskie w Ameryce, Centrum Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Partnerzy: Steinway & Sons Company, The Sembrich - Fundacja Marcelli Sembrich Kochańskiej, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP), Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, Fundacja Kongresu Polonii Amerykańskiej, Polski Instytut Naukowy w Ameryce (PIASA), Polish Heritage Society of Philadelphia, Society of Polish American Travel Agents (SPATA). Współpraca: Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Kultury i Sztuki, organizacja non profit we współpracy z Centrum Polsko-Słowiańskim.
Projekt dofinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2024 roku