W 1942 roku, wybitny austriacki psychiatra Viktor Frankl wraz z żoną i rodzicami zostali zamknięci w nazistowskim getcie, potem deportowani do obozu w Auschwitz, gdzie jego najbliżsi zginęli. W czasie pobytu w obozie koncentracyjnym, Frankl odkrył, że jedynym sposobem, który pomógł mu przetrwać i utrzymać jasność umysłu było odkrycie i trzymanie się ściśle swego celu i sensu w życiu. Osobiste znaczenie życia Frankla płynęło z jego tożsamości jako psychiatry i lekarza, którą przekazywał współwięźniom, pomagając im w medycznych i psychicznych potrzebach. Drugim czynnikiem, który pomógł mu przetrwać była siła, jaką otrzymywał z przemyśleń nad swoją miłością do żony, Tilly. Frankl zawsze cytował znanego filozofa Fryderyka Nietzschego, który m.in. pisał: ,,Ten, kto wie, dlaczego żyje, nie troszczy się o to, jak żyje”. Po wyzwoleniu z obozu, Frankl spędził jeszcze prawie pięćdziesiąt lat przekazując innym, jak ważne jest znalezienie sensu życia. Twierdził, że znając swój cel i znaczenie każdy może pokonać największe cierpienie i odnaleźć sekret szczęścia.
W pogoni za szczęściem nasze społeczeństwo osiągnęło już punkt kulminacyjny. Do użytku jest tysiące książek samopomocowych, blogów, stron internetowych, naukowo udowodnionych technik wspomagających dobre samopoczucie. Jest jednak duża różnica pomiędzy szczęściem w rozumieniu hedonistycznym, czyli czerpaniem przyjemności, a szczęściem w rozumieniu znalezienia sensu i celu życia. Szukanie czystej przyjemności oprócz tego, że jest pożądane, ma swoje zagrożenia, bo może skończyć się obniżeniem nastroju. Kompulsywne zakupy, niezdrowe żywienie, nieodpowiedzialne zachowania seksualne, nadużywanie alkoholu i innych używek, dążenie do osiągnięcia euforii za wszelką cenę, bez umiarkowania, może doprowadzić do poważnych konsekwencji, które nic ze szczęściem nie mają wspólnego.
Znaczenie w życiu odnaleźć można w doświadczeniach, które nie muszą przynosić przyjemności w sensie hedonistycznym, ale zwiększają poczucie łączności z innymi ludźmi, przynależności i życia w zgodzie z wartościami wewnętrznymi. Te doświadczenia i czynności nie zawsze muszą być łatwe, ale utrzymują nas w przekonaniu, że żyjemy dla ważnej przyczyny. Na dłuższą metę, to one dają nam głęboką satysfakcję i są bardziej wartościowe niż powierzchowne poczucie szczęścia i euforii.
Terapia egzystencjalna
Aby odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące celu swojego życia i poszukać odpowiedzi w sobie, najlepiej udać się do terapeuty specjalizującego się w psychoterapii egzystencjalnej. Terapia egzystencjalna skupia się na wolnej woli, autodeterminacji i poszukiwaniu celu w życiu, raczej niż na likwidowaniu symptomów chorobowych. Wierzy się, że człowiek, który zna swoje znaczenie i cel nie będzie potrzebował leków, aby walczyć z depresją czy nerwicą, bo użyje swojej wewnętrznej siły, by realizować swoje dążenia.
Szkoła egzystencjalna mówi, że wszyscy ludzie mają samoświadomość i mogą ją rozwijać, a osobowość człowieka można poznać najlepiej w kontekście jego relacji z innymi ludźmi. Egzystencjaliści wierzą, że dzięki poszukiwaniu i odnalezieniu celu w życiu człowiek może się zmienić.
Niestety, wydaje się, że wielu z nas boryka się ze znalezieniem głębokiego sensu życia. Bo trudno jest znaleźć znaczenie w świecie tak stresującym aktualnymi wydarzeniami i w życiu, które tak łatwo może być wypełnione troską i lękiem. Jeśli uważasz, że należysz do tej większości a chcesz zacząć rozważać te tematy bardziej osobiście, poniższe koncepcje pomogą ci.
- Przepływ (z ang. flow, doznanie uniesienia, uskrzydlenie) jest koncepcją amerykańskiego psychologa pochodzenia chorwackiego Mihály’ego Csíkszentmihályi, który opisuje przepływ jako totalną koncentrację na czynności, w którą człowiek głęboko się angażuje z jednoczesnym silnym poczuciem zainteresowania i oddania się, bez poczucia stresu. Czynność – porównywana do unoszenia się fali – ta nie może być zbyt mało wymagająca, bo stanie się nudna, nie może też być zbyt wymagająca, bo spowoduje stres. Najłatwiej zrozumieć ją jako coś, czym można się pasjonować na tyle, by oddać jej swoją uwagę w pozytywny sposób i zatracić poczucie czasu. Tak więc odpowiedz na pytanie: zajęcie się, jakimi czynnościami daje ci przepływ? Czy będzie to praca, którą kochasz, czy hobby, które sprawia, że znikasz na cały sobotni poranek? Czy to ludzie, z którymi spędzasz czas i zapominasz o codziennych troskach? Te pytania pomogą ci ustalić, kiedy czujesz przepływ.
- Dla wielu z nas relacje międzyludzkie to podstawa do znalezienia sensu życia. Może nawet nie ludzie a zwierzęta, z którymi czujesz głęboką więź? Co dla ciebie znaczy słowo miłość? Kiedy wyobrażasz sobie twarze przedstawiające dla ciebie to uczucie, kto przychodzi ci do głowy? Bardzo często sens i znaczenie w życiu – zarówno profesjonalnym jak i osobistym – przychodzi nie z osiągnięć, ale z przebywania z ludźmi. Pomyśl, jaka jest przyczyna twojego egzystowania na tej ziemi i co chcesz zostawić po sobie?
- Zazwyczaj posiadamy różną motywację do wykonywania poszczególnych czynności. Niektóre prace wykonujemy szybko i bez wysiłku, bo znamy je tak dobrze. Jeśli znajdujemy w sobie motywację do czegoś to znaczy, że czynność ta jest dla nas ważna. Pomyśl o czynnościach, które lubisz wykonywać, a które wymagają wysiłku. Przynosi to na myśl stare powiedzenie: ,,znajdź pracę, którą kochasz a nie będziesz musiał pracować”. Oczywiście wielu z nas nie będzie kochało swoich zawodów z pasją, ale nawet ci, którzy czują, że praca to ich miłość mogą być zestresowani i przeciążeni swoimi karierami. Jeśli spojrzysz wstecz i zobaczysz nad czym ciężko w życiu pracowałeś, czego pragnąłeś i co osiągnąłeś – pomoże ci to zdać sobie sprawę, jakiego typu dążenia są najbardziej warte twojego czasu …. i twojego serca.
- Wiemy, że w dzisiejszych czasach trudno jest być wolnym od obowiązków, ale wyobraź sobie dzień bez planów, które musisz wykonać bez dosypiania, siedzenia przed telewizorem etc. Masz pełno energii, którą możesz użyć do czegokolwiek chcesz. Co zdecydowałbyś się robić? Być może marnujesz czas na wybory, które nie są twoje, na życie, które nie spełnia cię. Skoncentruj się na tym, jakbyś chciał spędzić swój czas na tej ziemi. Wybór należy do ciebie.
Katarzyna Pilewicz Ph. D, LCPC, CADC
doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.
405 Lake Cook Rd., Suite 203, Deerfield, IL, 60015
911 N. Plum Grove Rd., suite C, Schaumburg, IL, 60173
Tel.
(847) 907 1166
Email:
[email protected]
www.psychologicalcounselingcenter.com
Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.
Nowa grupa dla rodziców: POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166